שם משתמש
סיסמא
לוח אירועים
"ההתאוששות בסין - סימן חיובי שהצניחה בצמיחה היא לשנה-שנתיים ואחרי זה נצמח בקצב הרבה יותר גבוה"
ארז וילף מאלטשולר שחם התייחס גם להשפעה הקטנה יחסית של הענק מהמזרח על המדד המסקרן ביותר - S&P500 | על דוחות ענקיות הטכנולוגיה אמר: יש להן עוד לאן לצמוח, אבל הכלכלה הריאלית היא שתקבע
 
"ללא ספק, מדד ה-S&P500, שמייצג את 500 החברות הגדולות בארצות הברית, הוא המדד המוביל והמדובר ביותר בתיק ההשקעות בכל העולם. היה לו את העשור המוצלח ביותר אי פעם, בעיקר בהתאוששות של הרבעון האחרון אחרי היציאה מהקורונה, המון בזכות סקטור הטכנולוגיה שמוביל ופורח במציאות החדשה שאנחנו נמצאים בה", כך הסביר ארז וילף, מנהל השקעות תחום קופות גמל ופנסיה באלטשולר שחם, במהלך סקירת שוק ההון לחודש אוגוסט כחלק מהסדרה המשותפת לעדיף ולאלטשולר שחם – 'הון וחיסכון'. וילף הוסיף כי המדד הניב תשואה פנומנלית למשקיעים, גם בשנה האחרונה וגם בעשור האחרון. 

עם זאת, הוא הבהיר כי יש גם כמה נקודות למחשבה למשקיעים במדד הזה. "מדובר ב-500 חברות מהגדולות בארצות הברית שאמורות לייצג את הכלכלה האמריקנית, שכולנו מסתכלים עליה והעולם צועד לפיה. אבל מי שמשקיע אך ורק במדד הזה בהשקעות לטווח ארוך ונהנה מאוד מההשקעה הזו בעשור האחרון, צריך לחשוב האם גם קדימה זה המקום הנכון להיות בו. האם הוא באמת מייצר את הפיזור וניהול הסיכונים הנכון", הוא אמר.

"נשמע שאנחנו משקיעים ב-500 חברות אבל כשמנתחים ומפרקים את המדד, רואים ש-30 המניות הגדולות במדד מהוות למעשה למעלה מ-50% מהמדד עצמו. זאת אומרת שהיום כאשר משקיע שם את כספו במדד S&P500 יותר מחצי מהחיסכון שלו מושקע ב-30 החברות הגדולות. זה לא שונה מהשקעה ב-30 החברות הגדולות במדד הדאקס, או בתל אביב 35 או בכל מדד אחר שכולל מעט מניות. זו נקודה ראשונה למחשבה", הסביר וילף.

"בנוסף, נכון להיום אחרי הראלי המטורף שראינו בסקטור הטכנולוגיה, יותר מ-27% מהחיסכון במסלול הזה מושקע רק בחברות טכנולוגיה שפרחו ושגשגו בעשור האחרון וגם בשנה האחרונה. אבל כדאי שהלקוחות והסוכנים שעוברים למסלולים האלה יבינו שסכום לא קטן מההשקעות שלהם מושקע בחמש הגדולות – מייקרוסופט, אפל, אמזון, גוגל ופייסבוק, שנסחרות היום במכפילים הרבה יותר גבוהים מאלה שראינו בחמש השנים האחרונות. אנחנו מדברים על 30 וצפונה, כשעד לפני חמש שנים המכפילים עמדו על 20. המשמעות היא שהשוק מתמחר צמיחה אגרסיבית מאוד של החברות האלה בעשור הקרוב. אם תהיה טעות בהערכות של השוק לגבי יכולת הצמיחה שלהן, תהיה פגיעה מהותית בסקטור הזה ובהתאמה גם החסכונות של המשקיעים שמתמקדים אך ורק ב-S&P500 יימצאו בסיכון גבוה".

אין ספק שסוף השבוע הזה היה שייך לענקיות הטכנולוגיה, כולן ניפצו את התחזיות. מניית אפל שברה שיא וחזרה למקום הראשון. גם אמזון רשמה רווח שיא. האם יש להן עוד לאן לצמוח או שמי שרוצה להצטרף להצלחה כבר איחר את הרכבת?

"בעיקרון לחברות האלה יש עוד הרבה לאן לצמוח אבל בסופו של דבר שאלת השאלות היא מה יקרה בכלכלה הריאלית ואם אנחנו בתור צרכנים, ולא משנה אם אנחנו אמריקנים, אירופים או מהמזרח, נמשיך לצרוך בצורה שהיינו מורגלים אליה בעשור האחרון. סביר להניח שזה מה שיקרה אבל אם המיתון העמוק שהכלכלה נמצאת בו בכל העולם ימשיך יותר משנה-שנתיים, אנחנו נראה אולי גם בפגיעה בחברות האלה כי יש גבול עד כמה הן יכולות לצמוח בהכנסות כשגם אנחנו הצרכנים נפגעים ברמת ההכנסה שלנו. זו שאלת השאלות. והיום מחיר החברות האלה בהחלט מתמחר צמיחה משמעותית שלהן, וכמובן גם של הצריכה הפרטית בשוק.

"עוד מילה על מדד ה-S&P500. נתון חשוב שכדאי להכיר, הוא ש-60% מההכנסות של החברות במדד מגיעות מארצות הברית, כך שלמעשה הפיזור הגלובלי לא קיים במדד הזה. סין מהווה רק 6% וזה לא סוד שהפנים של כל העולם הן לכיוון המזרח וסין. לכן, מי שישקיע במדד הזה יכול למצוא את עצמו מפספס את הפריחה והשגשוג של השוק הסיני שנפתח למערב ולשם אנחנו חושבים שנכון להפנות יותר תשומות והשקעות.

"זו נקודה לסוכנים – מי שנמצא רק במדד S&P500 מקבע את עצמו מבחינת חשיפה גיאוגרפית, עם סקטור טכנולוגי יחסית גבוה ופיזור סיכונים ללקוח שלוקה בחסר. התמקדות במדד הזה בלבד למעשה מבטלת את כל ניהול הסיכונים שמנהל השקעות מבצע לטווח ארוך".

למדד S&P500 יש גם מדד עוקב משל עצמו, או אולי נכון יותר לומר מדד צופה פני עתיד שלו – מדד ה-VIX, או בשמו המוכר יותר, מדד הפחד. הוא צופה את תנודתיות השוק 30 יום קדימה ביחד למדד S&P500. בחודש מרץ מדד הפחד הגיע לשיא של יותר מ-80 נקודות, כאשר מייחסים תנודתיות לשוק כשהוא עובר את ה-20 נקודות. מאז הוא יורד בהדרגה. 

בהיבטים של אמינות המדד, האם אלטשולר שחם מנתב השקעות למדד ה-VIX? והאם הוא נותן לכם ניבוי או תחזית לגבי ההשקעות שלכם במדד ה-S&P500?

"נקודה מעניינת על מדד ה-VIX, או מדד הפחד, היא שהוא משקף את הפחד והתנודתיות שהשוק צופה לשוק בזמן הקרוב. ללא ספק, מאז מרץ האחרון השוק צופה תנודתיות הרבה יותר גדולה בשווקים. מדד ה-VIX נמצא מעל רמות של 20 ו-30 נקודות לאורך זמן, דבר די חריג אבל לא חריג כשאנחנו נמצאים באירוע שקורה אחת למאה שנים. חוסר הוודאות בשווקים עלה פלאים ברבעון האחרון ואף אחד לא יודע להגיד בוודאות איך אנחנו צולחים את משבר הקורונה, מתי יהיה חיסון ומתי נחזור לשגרה נורמלית. 

"בתיק ההשקעות שלנו אנחנו לא סוחרים או משקיעים באופן ישיר במדד ה-VIX, אבל משתמשים במגזרים כדי לייצר הגנות והתקפות בתיק, כחלק מניהול הסיכונים בתיק ההשקעות של הלקוח. כן, זה מדד שחשוב להסתכל עליו אבל באופן ספציפי אנחנו נמנעים מלבצע השקעה במדד עצמו. אנו נעזרים בו כדי להבין מהם הסיכויים והסיכונים בתיק".

האם לדעתך סוכן צריך להציג אותו ללקוח במהלך הייעוץ?

"אני חושב שלא. מבחינת המדד הזה, שבסך הכל משקף תנודתיות, כל לקוח צריך להיות במסלול שבו הוא מרגיש נוח עם התנודתיות ושהוא יכול ללכת לישון איתה בשקט לאורך זמן. התקופה הקרובה צפויה להיות, ללא ספק, תנודתית מאוד בשנה-שנתיים הקרובות בגלל המציאות החדשה, אבל ללקוח שמעוניין להשקיע עכשיו לתקופה של חמש או עשר שנים, וזה החיסכון לטווח ארוך שלו, מומלץ להמעיט בהסתכלות על התנודתיות בטווח הקצר ולהסתכל קדימה מה נכון לו לטווח הארוך. זו חלק מהאג'נדה של אלטשולר שחם – להימנע מרעשי רקע ומפניקה ולהתמקד באיפה צריך לשים את הכסף בחמש ובעשר שנים קדימה.

האם הירידה ההדרגתית של מדד ה-VIX, למעט פיקים רגעיים, משמעותה שהשוק העולמי עיקל את הקורונה ולמד לחיות איתה? 

"לא רק שוק ההון. גם אנחנו כציבור למדנו לחיות עם הקורונה, עם סגר כזה או אחר, עם שמים פתוחים וסגורים, גל ראשון וגל שני, אולי גל שלישי. ישנה גם האופטימיות שהזמן עובד לטובתנו, כי ככל שהזמן עובר הסיכוי להגיע לחיסון או לתרופה הולך וגדל. מיטב המוחות בעולם פועלים בכיוון הזה. ככל שהזמן עובר אנחנו מבינים שאפשר לחיות לצד הנגיף, גם אם בצורה קצת אחרת, ובהתאם גם התנודתיות בשוק הולכת ופוחתת". 

"סקטור הבריאות ובכלל הציוד הרפואי מאוד-מאוד מעניין"

בסוף השבוע האחרון נחתמה עסקת ענק – ארצות הברית רכשה מנות חיסון לקורונה משתי חברות אירופיות ביותר מ-2 מיליארד דולר. בסך הכל, השקיע עד עתה ממשל טראמפ 8 מיליארד דולר בחיסונים לקורונה. במקביל, חברת שראל הישראלית בוחנת הנפקה בבורסה המקומית. 

האם כדאי לבחון כעת השקעה בסקטור הבריאות?

"סקטור הבריאות והציוד הרפואי מאוד-מאוד מעניין ואנחנו עם הפנים אליו למעשה ממרץ האחרון כשנגיף הקורונה הגיע לעולם המערבי. חברות התרופות צפויות ליהנות מביקושים גוברים, לא רק בתרופות אלא גם בציוד לבתי חולים ולניטור מצב האוכלוסייה באמצעות טכנולוגיה. 

"כל מדינה רוצה לשים את ידה ראשונה על החיסון. מי שתעשה זאת תהיה גם הראשונה לצאת מהמשבר ולחזור לאיזושהי שגרה, ורמת הפניקה והמתח בציבור ירדו. גם הצריכה הפרטית תגדל כמובן ויהיה אפשר לחזור לשגרה לגיטימית. אז כן, הרבה מדינות והרבה ממשלות מנתבות את הכסף שלהן לעולם הבריאות ואנחנו כן רואים לנכון להשקיע בסקטור הזה בפיזור מאוד רחב. אנחנו לא יודעים מי תהיה הראשונה שתפרוץ ותביא את החיסון. יש המון חברות אמריקאיות ואירופאיות מעניינות – זה מה שמנהלי השקעות היום צריכים לעשות. לא לשים את כל הכסף על חברה אחת שאולי תהיה פורצת הדרך, אלא לפזר אותו על חברות רבות ומגוונות בכל העולם, שבאיזושהי צורה תהיה להן השפעה חיובית על היציאה ממשבר הקורונה". 

אם ניגע קצת בשוק מקומי - ראינו שלושה סקטורים בולטים בישראל מתחילת השנה: הראשון הוא נדל"ן שהיה רלוונטי מאוד לפני פרוץ הקורונה. השני הוא אנרגיה שאנחנו רואים חברות גם בעולם וגם בישראל והשלישי הוא הטכנולוגיה. בהמשך השנה צפויות הנפקות של חברות אשראי ואפילו של רשת הקניות מקס. כיצד אתה רואה את התחומים האלו לעומת המצב בעולם?

"הדרך הנכונה לתקוף את הסוגיות וההשקעות האלה היא באמצעות התבוננות ברמת המאקרו. איך הממשלה והבנק המרכזי, בנק ישראל, פועלים כדי לעודד את הצמיחה ולהקטין את הנזק שמשבר הקורונה מייצר. אנחנו בוחנים את ההשקעות ברמת המאקרו בישראל מתוך הבנה שאנחנו מדינה יחסית קטנה ודי סגורה, עם סקטור נדל"ן במשקל גדול במדדי המניות ואגרות החוב. 

"למעשה, כמו שאמרתי בפגישה הראשונה שלנו לפני חודשיים, כלכלת ישראל מאופיינת בעיקר בבנקים, נדל"ן מניב (מסחרי, משרדים ומגורים) וחברות טכנולוגיה שחלקן הטוב נסחר גם מחוץ לישראל, במדד הנאסד"ק ופחות במדדים הישראליים. בהסתכלות כוללת שאלת השאלות שלנו פה היא אם יהיו בחירות בקרוב, האם הממשלה תצליח לצלוח את המשבר הזה ולעודד את הכלכלה לצאת מהמיתון העמוק שהיא נמצאת בו. זו השאלה היותר רלוונטית מבחינת ההשקעות בישראל. 

"יש בישראל חברות מאוד מעניינות להשקעה. גם כל מה שקשור לתחום האנרגיה הירוקה. חברות באות להנפיק פה חוב כי בנק ישראל מאפשר להן מסגרת נזילות להנפיק חוב כדי להמשיך לשרוד את התקופה של משבר הקורונה. אנחנו לא פוסלים השקעה בישראל אבל יש לבחון טוב-טוב את הסביבה המאקרו כלכלית והפוליטית טרם קבלת החלטת השקעה בחברה כזו או אחרת בישראל. כל הנפקה שתבוא, דברת על מקס, היא מבורכת ואנחנו נבחן אותה לעומק ברגע האמת". 

אלה חדשות שיכולות להיות חדשות טובות, אבל יש משקולת שעלולה להתפתח בחודשים הקרובים - מה לגבי סקטור הבנקים סביב נושא דחיית תשלומי המשכנתאות?

"נושא המשכנתאות לא מפריע רק לבנקים המסחריים אלא גם לבנק ישראל. בנק ישראל מבצע פעולות מול הבנקים המסחריים כדי להקל על הציבור על החזר המשכנתא בצורה כזו או אחרת. זה לא אומר שתהיה פגיעה ברווחיות של הבנקים המסחריים, הם יודעים להרוויח יפה מאוד. 

"אנחנו חושבים שברמות המחירים הנוכחיות של מחירי הבנקים בישראל, התשואה להון נראית מספקת, למרות הסיכון בכל מה שקשור לתחום הנדל"ן והמשכנתאות בישראל. בגלל זה אנחנו כן מסיתים חלק מההשקעות שלנו בישראל לבנקים ולא פוסלים אותם על הסף. כל עוד בנק ישראל ידע לשמור על האזרח הקטן כך שיוכל לעמוד בהחזר התשלומים שלו עם דחיות כאלה ואחרות, זה מבורך. 

"כמובן שיהיה לזה מחיר בסופו של דבר, מישהו ישלם על זה - או האזרח הקטן או הבנקים, אבל עוד חזון למועד מתי זה יקרה. בגלל זה אנחנו פחות מודאגים מנושא המשכנתאות בישראל ומהחשיפה של הבנקים אליהן". 

הנתונים של השפעות הקורונה על כלכלות העולם ממשיכים להיחשף. התכווצות כלכלית משמעותית בגרמניה ובארה"ב. כיצד אתם נערכים להתכווצות הכלכלות העולמיות?

"לגבי ההתכווצויות בצמיחה העולמית, כל מספר היה פוגע והוא כבר לא מבהיל אף אחד. אנשים מסתכלים על דברים ברמת המאקרו - מה קורה עם שוק הכסף בעולם ועם הבנקים המרכזיים. הם אלו שקובעים את הטון וכל התבטאות של בנק מרכזי בעולם, והפד בראש, נלקחת במלוא הרצינות. אם זה הבטחות כאלה ואחרות, הקלות ותמיכה בכל הכלים שעומדים לרשותו על מנת לצלוח את התקופה הקשה של המיתון העמוק שכולם נמצאים בו. כל עוד השוק מאמין להבטחות הבנקים, והם באמת מיישמים את מה שהם אומרים שיעשו, הקטר ימשיך לרוץ קדימה. 

"סימנים מעודדים אפשר למצוא היום בסין, כשבשבוע האחרון הגיבו המדדים שם בחיוב ואפילו הציגו צמיחה ופריצה קדימה. זה נתון מאוד מאוד מעודד שמעיד בצורה מסוימת על כך שהמדינה יצאה ממשבר הקורונה. למרות שהשמים סגורים וזו כלכלה סגורה, היא עדיין מצליחה לצמוח. זה סימן חיובי לכך שהירידה בצמיחת הכלכלה העולמית היא רגעית, לשנה או שנתיים, ואחרי זה נמשיך לצמוח בקצב הרבה יותר גבוה, כמו שהיינו מורגלים אליו". 

לאורך הסדרה הזו נתת הרבה טיפים לסוכני הביטוח ויש שאלה שחזרה על עצמה הרבה בחודשים האחרונים, מאז שהתחלנו לשדר את הסקירות של שוק ההון. במקרה שבו לקוח פונה לסוכן עם מגמה או פוטנציאל של מנייה או סקטור חדש - בניגוד להערכות של מנהלי ההשקעות - מה מידת העצמאות שהיית ממליץ לסוכן לתת ללקוח שלו?

"דבר ראשון, זה נהדר שלקוחות מסתכלים קצת ובוחנים דברים שגם אנחנו לפעמים מפספסים. זה טוב מאוד שכולם עם העיניים על השוק.

"בתור סוכן, בראש ובראשונה אתה מנהל את הסיכונים של הלקוח, ובסופו של דבר זה עניין של פיזור. אז כן, לגיטימי שהלקוח ישקיע חלק מהכסף שלו במה שנראה לו נכון, אולי דברים שאנחנו לא רואים אותם כנכונים. בסופו של דבר צריך לשאול כמה זה מסך הנכסים שלו. אם מדובר על אחוז מזערי אז זה בסדר, אם זה אחוז משמעותי או דו ספרתי אז כדאי לשקול את זה טוב, כי ניהול הסיכונים פה לוקה בחסר. אם הלקוח טעה הוא יכול ליצור לעצמו נזק בחיסכון לטווח ארוך שיהיה קשה מאוד להחזיר. זה בסדר להשקיע בדברים יותר אזוטריים או בדברים שנמצאים קצת פחות בפוקוס, אבל הפרופורציה צריכה להיות מאוד קטנה בתיק הכולל שלו כדי לנהל את הסיכון.

אתה אחראי על כל ניהול ההשקעות של עולם הגמל באלטשולר שחם. מחר (יום שני) עולות לדיון בכנסת התקנות החדשות של קופת גמל להשקעה עם היתרונות לחיסכון לפנסיה. איך אתה רואה את המהלך הזה?

"כל כלי שיעודד אותנו, כמשקיעים צעירים כאלה ואחרים, לחסוך לפנסיה הוא נהדר. אני אזכיר לכולם - כל מי שמשקיע וחוסך היום לטווח ארוך, צעירים מגיל 20, 30 ואפילו 40 כנראה יהיה לו הרבה פחות בפנסיה ממה שהיה להורים שלו. הריביות בשווקים שואפות לאפס ויישארו כך לאורך שנים ארוכות. יהיה קשה יותר לייצר תשואה ללקוחות עם תנודתיות שתהיה כנראה יותר גבוהה, וככל שהציבור ישכיל או יעודדו אותו לחסוך יותר לטווח הארוך, בגיל מבוגר יותר כשהוא יצא לפנסיה, הוא לא ייפול כנטל על החברה ועל המדינה. לכן, כל כלי, מכשיר ותקנה שעוברים כדי לגרום לכולנו לחסוך יותר הם מבורכים, וזה הדבר הנכון עבור המשקיעים והציבור כולו בטווח הארוך". 

 
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית