שם משתמש
סיסמא
עו:ד רונן שמשון
כתבות נוספות בתחום
 
לוח אירועים
האם הייתה רעידת אדמה והאם היא גרמה נזק לבית מגורים?
בית המשפט קבע כי חברת הביטוח תפצה מבוטח בן 93 ביותר מ-300 אלף שקלים בגין נזקי רעידת אדמה
בית המשפט השלום בירושלים קיבל תביעה כנגד חברת הביטוח מנורה מבטחים בעניין נזקי רעידת אדמה לבית במושב גנות. התובע, בן 93, טען כי מבנה ביתו ניזוק כתוצאה מרעידת אדמה שהתרחשה בשנת 2011. חברת הביטוח דחתה את התביעה בטענה כי "לא הוכח מקרה ביטוח של נזק למבנה כתוצאה מרעידת אדמה", וכי "על סמך הבדיקות שנערכו על ידי מהנדס בנין עולה כי מדובר בנזק אשר נגרם עקב כשל בבנייה כתוצאה מעבודות הרחבה שהתבצעו לפני מספר שנים".
 
בית המשפט העליון: קרנית אינה משתתפת עם חברת ביטוח בפיצוי נפגע
20/7/2020
בית המשפט קבע כי במקרה של תאונה בה מעורבים חברת ביטוח וקרנית, הפיצוי לנפגע יהיה כולו של חברת הביטוח ולא של שני הצדדים יחד
טרם משלוח מכתב הדחיה שלחה חברת הביטוח את הנדסאי בניין מטעמה שהוציא דוח לחברה לפיו מעיון בדוחות שפורסמו על ידי המכון הגיאופיסי, "בתקופה האמורה לא היו רעידות אדמה שאמורות היו להוות גורם לנזק לרעידת אדמה", וזאת משום שהעוצמה החזקה ביותר שנמדדה בישראל היתה 3.4 בסולם ריכטר. 

בספטמבר 2011 ביקר במבנה גם שמאי מטעם הנתבעת. חוות דעתו לא הוצגה לבית המשפט. חברת הביטוח בחרה לדחות התביעה בטענה כי לא התרחשה רעידת אדמה והנזק נובע מכשל במבנה התוספת. הנדסאי הבניין אישר כי הדחיה הסתמכה על חוות דעתו. 

לאחר משלוח מכתב הדחיה, שכר התובע את שירותיו של מהנדס אשר חיווה דעתו כי מרבית הנזק במבנה נגרם כתוצאה מרעידות אדמה שאירעו באזור בשנת 2009 ו-2011. בחודש מרץ 2014 בדק את המבנה מהנדס נוסף מטעם התובע, גם הוא הגיע למסקנה כי "הממצאים מעידים על סדקים שנגרמו בעקבות רעידת אדמה". המהנדס סיכם את אמדן העלויות הישירות של השיקום בעלות של כ-225 אלף שקלים. 

בית המשפט בחן את הסוגיות שהעלו הצדדים וקבע כי לעצם התרחשות רעידת האדמה במועד התביעה, כי די בתעודת עובד ציבור ובעדות עובדת המכון הסיסמוגרפי, שהוא האוטוריטה לענין זה. על פי נתוני המכון, רעידת אדמה בעוצמה של 6.1 מגניטוד נקלטה במערך הסייסמולוגי של מדינת ישראל ביום 1.4.11. 

לענין השאלה האם הורגשה רעידת האדמה בישראל, התבסס בית המשפט על שורת עדויות בהן עדות בנו של התובע, עדות עובדת המכון הסייסמולוגי, תמונות הנזק וכן כתבות באתרי חדשות באינטרנט לפיהם מאות אנשים בישראל חשו ברעידת האדמה. 

בית המשפט ביקר את התנהלות חברת הביטוח במהלך ניהול ההליך: "התרשמתי, ואומר זאת בצער, כי כל שביקשה הנתבעת כשהכחישה את עצם התרחשות רעידת האדמה ואת זה שהורגשה בישראל, היה להכביד על התובע גם במחיר של בזבוז זמן שיפוטי לריק והבאת עדים מיותרים. כך נעשה עם שמאי רכב שצילם את רכבו של התובע בחניה בשנת 2008, כך נעשה עם הסוקר שהיא עצמה שלחה לבית התובע, לצורך עריכת פוליסת הביטוח, וכך ביקשה לעשות גם לגבי תעודות רפואיות שצורפו לצורך הוכחת נבצרותו של האב ליתן עדות, ומצבה הרפואי של בתו המתגוררת עמו". 

לעניין הנזק קבעה השופטת מרים קסלסי: "לאחר שבחנתי את עדויות המומחים, אני מוצאת להעדיף את עדויות מומחי התובע על פני אלו של הנתבעת, ולקבוע כי מרבית הנזקים מקורם ברעידת האדמה. מומחי התובעת לא הכחישו שישנם נזקים שמקורם בבלאי טבעי של המבנה, אולם לא עליהם מושם הדגש, באשר עלות התיקון שלהם היא שולית".

בית המשפט קבע לתובע פיצוי בגין הנזקים בגובה 254 אלף שקלים. כמו כן, העריך בית המשפט את עוגמת הנפש של התובע ב-30 אלף שקלים.

בית המשפט דן בשאלה האם יש מקום לריבית מיוחדת במקרה זה: "לענין אופן התנהלות חברת הביטוח בהליך המשפטי: עמידתה על חקירת עדים שניתן היה לוותר עליהם, כמו על כתבי הידיעות בעיתונים ושמאי הרכב שבא לבדוק רכב של התובע וצילם אותו בחניית הבית, כמו הניסיון לבצע הרחבת חזית אסורה, כמו הנסיון לחזור מהסכמות שהתקבלו קודם למועד ההוכחות (למשל בתעודות הרפואיות של התובע ובתו), והאווירה העויינת ששררה בדיון ההוכחות, אין לי אלא להצר על כך, אולם הם אינם מהווים עילה לפסיקת ריבית מיוחדת. לענין הימשכות ההליך המשפטי והשנים שחלפו מאז שנגרם הנזק, הרי שהאשם בכך נעוץ גם בתובע עצמו שהגיש תביעתו על סיפה של תקופת ההתיישנות (שלוש שנים) ואשר ביקש אורכות חוזרות ונשנות לצורך ביצוע החלטות בית המשפט". 

בסיכומו של דבר חייבה השופטת את חברת הביטוח לשלם את מלוא ההוצאות שהוצאו על ידי התובע, בהתאם לשומה שיגיש, וכן חייבה את חברת הביטוח ב-57 אלף שקלים שכר טרחת עורך דין כולל מע"מ. מהפיצוי הכולל הופחתה השתתפות עצמית בגובה 40,3000 שקלים.

ת"א 60561-03-14 נדב נ' מנורה מבטחים ביטוח 

פסק הדין ניתן בתאריך 18.6.20

לא ידוע האם הוגש ערעור על פסק הדין 

* הכותב הינו שותף במשרד עורכי הדין שמואלי שמשון RGS

 
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית