שם משתמש
סיסמא
טל דן
כתבות נוספות בתחום
 
לוח אירועים
מה בין מרוץ שליחים והעברה בין דורית בסוכנויות ביטוח?
העברה בין דורית היא אחד התהליכים המורכבים בחיי העסק | ראוי לשתף בדרך מספר גורמים חשובים
תגיות:
04/08/2020 17:28
סצנה ראשונה - ישיבת צוות
GPS לעסק - המדריך לייעוץ ארגוני איך מקדמים את העסק שלכם?
7/7/2020
טל דן מציגה כלים ליצירת תהליך לייעוץ ופיתוח ארגוני בסוכנות הביטוח
חתמות האלמנטר, רפרנטיות ביטוח החיים, אני והבעלים הבן, בן 35, יושבים בחדר הישיבות באמצעו של דיון על נושא השירות במשרד, כאשר לחדר נכנס הסוכן האב, ניגש אל הבן, צובט את לחיו בחוזקה וזורק תוך כדי, בקול רועם לחלל החדר: "אתה עדין מדי איתן בן, צריך להיות יותר קשוח! נכון בנות?" 

הבנות מחליפות ביניהן חיוכי מבוכה ומשפילות עיניים.

אני קולטת בזווית העין את הבן נושם עמוק ומסנן בין שיניו – "אבא אתה מצטרף אלינו לישיבה?" השפלה?

סצנה שניה – פגישה משולשת

הבן, אני, ורוח הקודש. ממש כך. לא כקלישאה. יושבת עם הסוכן, בן כ-40 במשרדו. הוא קורס מעומס עבודה. לא מתפנה לכלום. אני קולטת בין השורות כיצד הוא ממשיך למלא תפקיד של חתם בכיר. הבחור מקצוען אמיתי. שוחה בין רזי הביטוח והניואנסים הקטנים שכה קל ליפול בהם כמו כריש החותך את המים עם הסנפיר החד שעל גבו כאילו היה סכין החותך חמאה. עם זאת, לא מצליח לנהל את הסוכנות כמו שהיה רוצה. "כמו שאבא שלי ידע לנהל". 

ממעל ניבטת תמונת ענק של האב. רוח הקודש. דמות מלאה כריזמה עם חיוך כובש, התלויה במסגרת גדולה גבוה מעל ראשו ומביטה בו. כל הזמן. יותר מדי מגבוה. מנציחה את התחושה שנוצרה אצל הבן כי לעולם, אבל לעולם לא יוכל להיכנס לנעליו הגדולות של האב.

הקטנה? תסכול?

סצנה שלישית – הוראות הפעלה

אנחנו יושבות בפגישת חשיבה על בניית אסטרטגיה, סוכנת צעירה בת כ-30, אם ל-2, בחורה אינטיליגנטית, חריפה, מקצוענית פנסיונית אמיתית, דיגיטלית, תקתקנית, חשיבה צעירה ומיוחדת.

האב, סוכן ביטוח ותיק, מייסד הסוכנות נכנס לחדר ומפטיר: "עזבי את השטויות האלה עכשיו, צריך לתייק את כל החומר שהבאתי מהפגישות ולטפל בהלוואה של ישראל, הוא לקוח חשוב. הוא צריך את ההלוואה בהקדם". "אבא, הוא מבוטח שלנו בקרן פנסיה בלבד, לא מוכן להעביר את שאר הביטוחים שלו אלינו, לא סיכונים ולא אלמנטר, למרות שדיברתי איתו על כך מספר פעמים. שימתין או שישלם על הטיפול בהלוואה".

"מה פתאום שישלם על הלוואה? עוד פעם השטות הזו של שכר טרחה? אנחנו צריכים לתת שירות והכי טוב שאפשר". 

רווחיות ויעילות? חברים, העברה בין דורית אינה רק לרוץ את עשרת המטרים האחרונים בזמן שאתה מעביר את המקל לרץ הבא בתור אחריך בציפייה שיגיע אל קו הסיום ראשון. 

העברה בין דורית היא אחד התהליכים המורכבים ביותר שיש בחיי העסק. אם נשים רגע את כל המורכבות של ההיבט המשפטי והכלכלי, שרק הם כשלעצמם מחייבים שימת לב וחשיבה על כל הפרטים הקטנים ובהרבה מהמקרים, הם לא פשוטים. הם בעיקר מקור לבעיות. בעתיד ובהווה.

אבל אם אנחנו שמים רגע את ההיבטים הללו בצד, יש היבט נוסף המלווה את התהליך והוא המורכב ביותר – ההיבט האנושי הריגשי.

משקעים של הורות-ילדות המלווים את המשתתפים בתהליך, משפיעים לא פעם על תהליכי עבודה בסוכנות, האווירה במשרד, התרבות הארגונית וההתנהלות של הצוות כולו.

התהליך אינו קל לשני הצדדים הן לדור המייסד והן לדור ההמשך. לכן, כאשר מחליטים להעביר את השרביט לדור הבא, רצוי ונכון לשתף בתהליך 3 גורמים חשובים

עורך דין - אשר יערוך את ההסכם כך שהדברים יהיו ברורים מבחינה משפטית ויסדירו את התהליך במסגרת תחומה של זמנים, שווי, מניות, שכר, תפקיד ועוד.

רואה חשבון - אשר יהיה אמון על כל היבטי ומקלטי המס המתחייבים והמתאפשרים מהמהלך.

ולא פחות חשוב מכך – יועץ ארגוני - אשר ידאג לכל נושא תהליכי העבודה בסוכנות, הגדרת התפקידים, תהליכי החונכות, המנטורינג, התקשורת בין הצדדים, ליווי פרישת המייסדים ותכלול הגורמים כולם - כך שהתהליך יעבור באופן הקל, היעיל והנכון ביותר עבור כל הצדדים.

כמי שמלווה לא מעט סוכנויות בתהליך שכזה, אני חווה את הרגישות הגבוהה של כל אחד מהצדדים המעורבים בתהליך וכמה חשוב לשים את הדגש על תקשורת פשוטה, בהירה ומובנת הכוללת לוחות זמנים המקובלים על הצדדים וקביעת אבני דרך ברורות תוך גישור, הכלה וסובלנות אין קץ עד להעלאת התהליך על מסלול בטוח ולעיתים אף עד להבאתו עד סיומו.

* במאמר הבא בנושא אבחן את הנקודות העולות בתהליך ואשר בהן חשוב לטפל על מנת למנוע עימותים, חיכוכים ותסכול מיותרים. אחרי הכל, איך אמר מופאסה לסימבה? "יום אחד בני, כל זה יהיה שלך". 

* הכותבת הינה מנכ"ל ISSUE, יועצת ארגונית לסוכנויות ביטוח, מרצה ומלווה לפיתוח עסקי 
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית
תגיות:


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית