שם משתמש
סיסמא
עו"ד רונן שמשון
כתבות נוספות בתחום
 
לוח אירועים
מה עושים במקרה שחוות דעת של מומחה בית המשפט נמוכה משמעותית מחוות דעת הצדדים?
חוות הדעת של הצדדים הצביעה על נזקים של עשרות אלפי שקלים וחוות הדעת של המומחה מטעם בית המשפט קבעה נזק של 5,000 שקלים בלבד
בית משפט יסטה מחוות דעת של מומחה שמונה מטעם בית המשפט רק במקרה של טעות בולטת. על כלל זה חזר שופט בית משפט השלום בתל אביב, עדי הדר, בתביעה שהוגשה כנגד ביטוח ישיר (אי.די.איי חברה לביטוח). הצדדים הסכימו על מינוי מומחה מטעם בית המשפט, אולם בהמשך התקשו להסכים עם חוות דעתו.
 
האם הייתה רעידת אדמה והאם היא גרמה נזק לבית מגורים?
3/8/2020
בית המשפט קבע כי חברת הביטוח תפצה מבוטח בן 93 ביותר מ-300 אלף שקלים בגין נזקי רעידת אדמה
בכתב התביעה שהוגש לבית משפט השלום בתל אביב טענו זוג מבוטחים של חברת ביטוח ישיר כי נגרם להם נזק בסך של 78,609 שקלים בעקבות הצפה בביתם וכי הנתבעת דחתה את דרישתם לתגמולי ביטוח. בכתב ההגנה טענה חברת הביטוח כי עקב העובדה שהתובעים לא הודיעו בזמן אמת על ההצפה הנטענת, הרי שלא הוכח מקרה הביטוח. עוד טענה חברת הביטוח כי הנזק לבית התובעים נגרם בשל בעיות איטום וחדירת מי גשמים. 

התובעים הינם בעלי בית מגורים ביישוב כוכב יאיר. בחודש אוקטובר 2015 פקד את אזור בית המגורים מזג אוויר סוער המלווה ברוחות סוערות, ברד וגשמים עזים. כתוצאה מכך, חצר בית המגורים הוצפה ומים רבים חדרו לקומת הכניסה וגרמו לנזק. התובע ניקז את המים שחדרו, ייבש את הרצפה וסבר כי בכך תם העניין.

לטענת התובעים, מספר חודשים לאחר מכן הסתבר להם כי ההצפה גרמה לנזקים כבדים לרצפת קומת הקרקע. בחודש אפריל 2017 שלחה חברת הביטוח שמאי מטעמה שבדק את הבית ונתן חוות דעת על פיה הרצפה ניזוקה ויש לתקנה. עוד קבע המהנדס כי "ביקורי כשנה לאחר קרות הנזק מקשה על קבלת מסקנה חד משמעית".

שמאי מטעמה של חברת הביטוח העריך כי הנזק בחישוב הערך הריאלי ובניכוי פחת עקב בלאי עומד על סך של כ-25 אלף שקלים ובהמשך הועברה הצעת מחיר נוספת מצד התובעים ונקבע כי יש להוסיף להערכת הנזק עוד כ-8,500 שקלים. התובעים מצידם, כאמור, הציגו חוות דעת כי עלות תיקון הנזק עומדת על כ-78,000 שקלים. 

בהמשך, לאחר תכתובת ארוכה, דחתה חברת הביטוח את התביעה בנימוק לפיו הפנייה נעשתה באיחור וכי הנזקים אינם מכוסים בפוליסת הביטוח.

לטענת התובעים הנזק נגרם כתוצאה מעליית מפלס המים וחדירת המים לבית המגורים ולא בשל בעיית איטום כפי שטוענת הנתבעת. התובעים טענו בסיכומיהם כי המחלוקת היא אחת - האם הנזק נגרם מנזקי הצפה מכוסים או מנזק איטום שאינו מכוסה וכי יש לדחות כל טענה אחרת שלא נזכרה במכתב הדחיה. 

חברת הביטוח טענה מצידה כי כשנה וחודשיים לאחר מועד האירוע הנטען, התובעים פנו אליה ודרשו מתן כיסוי ביטוחי להצפה. זאת, בניגוד לסעיפים 22-24 לחוק חוזה ביטוח. לכן, גרמו לנזק בשיעור של 100% בבירור החבות. 

השופט עדי הדר דחה את טענת חברת הביטוח לעניין נזק ראייתי וקבע כי היה על חברת הביטוח להעיד מי מטעמה שיבסס טענות אלה. מכיוון שלא הובאו ראיות לעניין זה וחברת הביטוח בדקה את התביעה לגופה על ידי שני מומחים שחיוו דעתם לגוף הטענה לנזק הטענה נדחתה.

בהמשך, בית המשפט בחן האם הכיסוי הביטוחי חל בתביעה. בית המשפט קבע כי המומחה אשר מונה מטעם בית המשפט קבע כי רק חלק קטן מהנזק נגרם כתוצאה מההצפה, אולם התובעים לא קיבלו מסקנה זו. התובעים טענו שהמומחה מטעם בית המשפט אישר כי לא מצא בעיה באיטום ולכן יש לקבל התביעה. בית המשפט דחה טענה זו "שכן התובעים הוציאו דברי המומחה מהקשרם". 

השופט הדר קבע: "למעלה מן הדרוש יאמר כי התובעים התקשו להשלים עם חוות הדעת של המומחה מטעם בית המשפט לנוכח שתי חוות הדעת האחרות, שבית המשפט אינו רשאי ממילא להסתמך עליהם שכן אינן חלק מהראיות". 

גם חברת הביטוח חלקה על מסקנות המומחה וטענה בסיכומיה כי אין לפצות כלל. אולם, היא לא ביקשה לחקור את המומחה. מכאן שוויתרה על הניסיון לשכנע בית המשפט כי יש לסטות ממסקנות המומחה גם לגבי הסכום הזעיר שמצא לקבוע כי יש לפצות בו התובעים.

"ככלל, הנטייה היא שלא לסטות מחוות דעתו של מומחה מטעם בית המשפט, בהיעדר טעות בולטת", קבע השופט הדר. "בית המשפט לא מצא טעות בולטת במסקנות המומחה מטעמו הן לעניין הנזקים שנגרמו מההצפה והן לעניין סכום הנזק ומאמץ את חוות הדעת במלואה".

לפיכך בית המשפט קבע לתובעים פיצוי של 5,000 שקלים בתוספת מע"מ וכי כל אחד מהצדדים יישא בהוצאותיו.

ת"א 1776-09-18 לוי ואח' נ' ישיר איי.די.איי. אחזקות. 

* הכותב הינו שותף במשרד עורכי הדין שמואלי שמשון RGS 
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית