שם משתמש
סיסמא
לוח אירועים
נמשכה העתירה על הפליית סוכני הביטוח הערבים בביטוחי הרכב
שופטי העליון המליצו וסוהיל משרקי יחד עם תשעת העותרים הנוספים הודיעו כי אינם עומדים על העתירה
כמעט שנתיים לאחר שעשרה סוכני ביטוח מהמגזר הערבי עתרו לבג"ץ בטענה כי חברות הביטוח מבטלות או מגבילות את סמכויות החיתום של סוכנים מהמגזר לחיתום תעודות ביטוח חובה, הגיע היום (ד') הדיון המשפטי לסיומו. בהמלצת שופטי בג"ץ, לאחר שמיעת עורך דינם של העותרים ולנוכח הערות השופטים, הודיע מוביל העתירה סוהיל משרקי, לאחר היוועצות במרשיו, כי אינו עומד על העתירה ולמעשה משך אותה. כתוצאה מכך העתירה כפי שהוגשה נדחית, והשופטים קבעו כי אין צו להוצאות.
 
סוכני ביטוח מהמגזר עתרו לבג"ץ: ביטול היכולת להפיק ביטוחי חובה - הריסה טוטאלית של העסקים שלנו
8/11/2018
אחרי שלא זכו לפתרון מספק מצד חברי הכנסת, עתרו עשרה סוכני ביטוח לבג"ץ נגד חברות הביטוח ונגד משרד האוצר | סוהיל משרקי, אשר הוביל את העתירה: זו פגיעה בפרנסה אבל לא פחות מכך, זו גם פגיעה בכבוד
עם הגשת העתירה, בנובמבר 2018, סיפר משרקי מה עומד מאחורי הגשת העתירה. "חברות הביטוח סוגרות לסוכני הביטוח הערבים את המחשבים. דקות ספורות לאחר מכן מגיע אליו סוכן יהודי, מציע לו להתחבר עם המספר שלו למחשבים של חברת הביטוח, מציע לו להפיק דרכו אלפי פוליסות, אבל לא מעביר לו את העמלה לאחר מכן. זו פגיעה בפרנסה אבל לא פחות מכך זו גם פגיעה בכבוד", אמר משרקי.

הוא מסביר כי הסוכן הערבי נאלץ לעבוד דרך הסוכן היהודי או לנסות להפיק את הפוליסה עבור לקוחותיו בפול, שם הוא נאלץ להמתין בתור יום, יומיים ואפילו שלושה. זאת כאשר בארץ פעילים שבעה מוקדים בלבד של הפול.

"היינו בכנסת, דיברנו עם שרים וחברי כנסת אבל כלום לא קרה. מדובר פה בפרמיות של 4.5 מיליארד שקלים, מתוכם יותר ממיליארד שקלים הם בביטוח חובה. ביטוח חובה הוא חוק של מדינת ישראל ואנחנו מכבדים את החוקים, משלמים מע"מ ומס הכנסה. זו עבירה פלילית לנסוע בלי ביטוח חובה. זו מאפיה מה שקורה פה", הסביר אז משרקי.

עוד טענו העותרים כי הפרקטיקה שנוצרה מנוגדת לחוק יסוד חופש העיסוק, כיוון שלא מדובר רק בביטוח החובה. "ברגע שלוקחים לסוכן לקוח בביטוח חובה, לוקחים לו גם את היכולת להציע לו ביטוחים נוספים. למעשה החברות מניידות את הלקוחות מסוכנים מסוימים לסוכנים אחרים. יש היום אמצעים טכנולוגיים מספיק טובים כדי לבדוק את ההיסטוריה של המבוטח ולא להפיל את זה על הסוכן", הסביר אז עו"ד חוסאם סבית, שייצג את העותרים.

בעתירה נכתב כי "ביטוח החובה הינו תחום מרכזי בעיסוק של כל סוכן ביטוח, כך שבמסגרת עיסוקו של כל סוכן הוא נדרש ברמה כמעט יומיומית, בכדי לקיים את עסקו, לשווק ללקוחותיו ביטוחי חובה ובדרך זו לשווק מוצרי ביטוח נוספים כגון ביטוחי נכסים, ביטוחי חיים, ביטוחי בריאות וכד', כך שביטוח חיתום ביטוחי החובה פירושו הריסה טוטאלית של עסקי אותם סוכנים ופגיעה קשה בתפקודם, עד כדי הבאתם לקריסה כלכלית".

"יטען הטוען כי עומדים מאחורי התנהלות המבטחות שיקולים ענייניים – שכיחות גבוהה של תאונות, אך התחקות והתעמקות בסוגיה מלמדות כי אין כך הדבר. נהפוך הוא, מדובר במעשה פסול ומטעה שלא ייעשה, שכן אותם לקוחות אשר הגדילו למעשה את השכיחות ביחס לסוכנים הנ"ל פונים לסוכני ביטוח אחרים או בהפול, דבר שמערער את כל השיטה מיסודה", נכתב עוד. העותרים ציינו עם הגשת העתירה כי הטענות מצד חברות הביטוח לשכיחות גבוהה בקרב הסוכנים הנ"ל אינה מבוססת על נתונים מבוססים או על ראיות והחותם השלילי שהודבק בסוכנים הינו בעלמא, ללא הוכחה.

 
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית