שם משתמש
סיסמא
עו"ד רועי גאליס
כתבות נוספות בתחום
 
לוח אירועים
השכירות הסתיימה והשוכר מסרב להתפנות? הבעלים זכאי לדמי שימוש ראויים אף מעבר לסכום הנתבע
ביהמ"ש קיבל תביעה לפינוי מדירת מגורים ולתשלום דמי שימוש ראויים | למרות שהתובעים שילמו אגרה עבור סעד כספי בסך 41,500 שקלים, הועמדו דמי השימוש הראויים עד לפסק הדין על סך 89,250 שקלים
קורונה ושכירות 
סוכן שהסתיר מידע מהמבטחת חויב בפיצוי בשיעור הפרש הפרמיה בלבד
30/8/2020
בית המשפט קבע כי מבטחת זכאית לשיפוי בהיקף הפרש הפרמיה מסוכן ביטוח, אשר ידע בעת כריתת חוזה הביטוח על מידע שלא נמסר למבטחת | בעניין היקף הנזק, נדחתה טענת המבטחת
משבר הקורונה אינו נגמר, ובימים אלו אף נשקל סגר כללי נוסף במדינה. עסקים רבים קורסים ואזרחים רבים מתקשים לעמוד בתשלומי המשכנתה והשכירות כתוצאה מהמשבר הכלכלי. 

שלושה אחים ירשו מאביהם ז"ל מחצית מזכויות בדירת מגורים ברחוב בן גוריון 91/7 בבת ים. אביהם המנוח רכש את הדירה לבדו, אך השאיר לבת זוגו ז"ל חצי מהזכויות בדירה. בין היורשים למנוחה נחתם הסכם שקבע כי היא תמשיך להתגורר בדירה עד אחרית ימיה והם לא יפעלו לפינויה, ובתמורה מחצית הדירה תירשם על שמם לאחר פטירתה, וכך היה. 

לאחר פטירת המנוחה התברר ליורשים כי בן המנוחה מנישואיה הקודמים גר בדירה. הוא ביקש במהלך תקופת האבל להתגורר בדירה חודש נוסף והם הסכימו לבקשה. הוא שב וביקש להישאר בדירה שנה בלא תשלום. הם הסכימו, אך התנו את הסכמתם בכך שיחתום על הסכם שכירות בלתי מוגנת, כשתשלום שכר הדירה יעמוד על סכום סמלי של שקל אחד. הם פנו אליו בבקשה לחתום על ההסכם, אך הוא התחמק מכך.

מסיג גבול

משראו שלא נותרה להם ברירה, פנו לבית המשפט וטענו שהוא מתגורר בדירה בניגוד להסכמתם, מסרב לפנותה, אינו משלם דמי שימוש ראויים, וגם לא את חובותיה: ארנונה, חשמל ומים. עוד טענו שזכותם לבצע כל פעולה סבירה לשם הגנת הבעלות והחזקה וכי הוא מסיג גבול. היורשים עתרו לסעד של פינוי, לדמי שימוש ראויים בסך של 31,500 שקלים (לפי דמי שכירות חודשיים בסך של 6,000 שקלים) בגין חלקם בדירה מיום פטירת המנוחה ועד להגשת התביעה, וכן סך של 10,000 שקלים בגין חובות ארנונה וחשמל. 

הנתבע טען שהוא התגורר בדירה יחד עם המנוחים מאז שקיבלו חזקה בה, משך 35 שנה. המנוחה הייתה לטענתו בעלת 50% מהדירה, הוא יורשה החוקי, ושאר היורשים של המנוחה (יורשי אחיו המנוח של הנתבע) מסתלקים מהעיזבון לטובתו. לטענתו השקיע בדירה ממון רב, בין היתר בשיפוץ הבניין, כמו גם כי טיפל בבני הזוג בערוב ימיהם ונשא בעלות צרכיהם, והמנוחים התחייבו כי בתמורה להשקעתו הוא יוכל להישאר בדירה עד אחרית ימיו. עוד הוסיף וטען, כי בהתאם להסכם בין אמו המנוחה ליורשים, המנוחה הייתה בעלת זכות דיירות מוגנת בדירה, ולכן הוא דייר מוגן, כאשר התובעים מעולם לא דרשו ממנו לעזוב את הדירה, אלא נתנו לו רשות (על אף שאינו זקוק לרשות מהם) לגור בדירה בחינם. 

זכות הנתבע להמשיך להחזיק בדירה לא הוכחה

בית המשפט קבע, כי הנתבע לא עמד בתנאים הקבועים בחוק ובתקנות לקבלת צו ירושה, וזאת, בין היתר, לאחר שלא צירף תעודת פטירה של המנוחה, לא מילא את הטפסים הנדרשים, לא הצהיר אילו בדיקות נעשו בשאלה אם המנוחה הותירה אחריה צוואה, לא הוכיח שנשלחו הודעות ליורשים פוטנציאליים אחרים, לא בוצע פרסום ולא ניתנה ליורשים פוטנציאליים ולבעלי עניין הזדמנות להתנגד; ובעיקר לא הוכח שבוצעה בדיקה במרשם הארצי שהעלתה שהמנוחה לא הותירה אחריה צוואה, ומכאן שהנטל להוכיח שהוא יורש וזכאי להירשם כבעלים של רבע מהזכויות בדירה לא הורם. 

עוד נקבע, כי לא הוכח שהנתבע קיבל רשות בלתי הדירה להשתמש בדירה כל ימי חייו, ואף לא בקירוב, כמו גם כי לא הוכח שהוא דייר מוגן ולכן המסקנה היא שהוא לא הוכיח את זכותו להמשיך להחזיק בדירה לאחר מות המנוחה, ובהתאם לכך יש לקבל את תביעת הפינוי כנגדו. 

סיכום ומסקנות

בנסיבות המתוארות לעיל, נמצא כי הנתבע הינו מסיג גבול, העושה שימוש שלא כדין בדירה, ובנוסף לכך שעליו לפנותה, הרי שהוא עשה עושר ולא במשפט ולכן יש לחייב אותו בדמי שימוש ראויים בסך 89,250 שקלים, לפי מחצית דמי השימוש שקבעה השמאית ממות המנוחה ועד למתן פסק הדין. סכום זה נקבע, למרות שהתביעה הוגשה במקור על סך 41,500 שקלים בלבד, וזאת לאחר שנקבע, כי יש אפשר לפסוק דמי שימוש ראויים עד מועד פסק הדין מקום שהסכום החודשי הוכח, לא חל שינוי נסיבות מאז שנקבע סכום דמי השימוש ועד מועד פסק הדין, לא יעיל לדרוש מהתובעים להגיש תביעה חדשה, ובלבד שישולם הפרש אגרה בגין הסכום העודף על הסכום ששולמה אגרה בגינה. עוד חויב הנתבע בכ-30,000 שקלים הוצאות ושכ"ט עו"ד, וניתן בהחלט לקבוע, כי בית המשפט מעוניין לפצות בערכים האמיתיים את הנפגעים מפלישות של אחרים, וטוב שכך. 

ת.א. (ת"א) 9684-02-18 דליה פלור מור נ' יוסי חזן (פורסם ב-30.3.2020). 

* הכותב הינו שותף במשרד עו"ד בן חיים, כהן, גאליס, טרבולסי ומתמחה בליטיגציה וביטוח
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית
תגיות:


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית