שם משתמש
סיסמא
רחלי בינדמן
כתבות נוספות בתחום
חברות קשורות
פסגות בית השקעות
 
לוח אירועים
דווקא עכשיו להגדיל את תקרת ההפקדות לקופת גמל להשקעה
התירוצים כבר לא מחזיקים מים | כאשר 750 מיליארד שקלים של הציבור שוכבים בפיקדונות בריבית אפסית בבנק, דווקא העת הנוכחית ממחישה את החשיבות לעידוד חיסכון מניב לשעת צרה
חודש נובמבר 2017 נראה היום כמו היסטוריה רחוקה. כמה מים עברו מאז בנהר הפנסיה והחיסכון ארוך הטווח, ובעיקר צונאמי אחד וגדול של משבר בריאות עולמי שמטלטל את הכלכלות בארץ ובעולם.
 
סגר זו לאו דווקא מילה גסה
17/9/2020
אחרי שנעבור את החגים (שוב במתכונת מצומצמת) הסגר יכול להוות גם נקודת קפיצה לשנה חדשה מוצלחת | 4 דרכים שבהן חברות הביטוח, בתי ההשקעות וסוכני הביטוח יכולים למנף את הסגר לגיוס לקוחות
 אלא שבאחד הימים של חודש נובמבר 2017 נזרקה לאוויר הבטחה חשובה לשוק החיסכון, הבטחה שיש בה כדי להשפיע על חברות הביטוח, בתי ההשקעות ובעיקר על החוסכים עצמם. הבטחה שעד כה לא מומשה. 

סגן שר האוצר ח"כ יצחק (איציק) כהן נשא דברים בכנס של עדיף והבטיח כי תקרת ההפקדות למוצר החיסכון 'קופת הגמל להשקעה' שהושק שנה קודם לכן תוכפל ל-150 אלף שקלים בשנה במקום כ-70 אלף שקלים. כהן הסביר אז כי "קופת גמל להשקעה היא מוצר עממי ונגיש המיועד לציבור הרחב שאינו בקי בתחום הפיננסי, למשל הורים שרוצים לחסוך לילדיהם". 

אלא שברגולציה ובעיקר בבירוקרטיה, הגלגלים זזים לאט. כמעט שלוש שנים עברו מאז ההכרזה הזו של סגן השר וקופת הגמל להשקעה, אף על פי שזכתה לפופולריות עצומה, עדיין כלואה במגבלות ההפקדה של כ-70 אלף שקלים לאדם בשנה.

איך נולד המוצר? 

מוצר הגמל להשקעה הגיח לאוויר העולם מההבנה כי החיסכון הפנסיוני הקיים היום לא מספק לגיל הפרישה וכי שיעור התחלופה, הלא הוא שיעור הקצבה החודשי הצפוי בגיל הפנסיה למול המשכורת האחרונה, עלול בקרב לא מעט חוסכים לעמוד על 40%-50%. אנשים רבים עלולים, אם כן, למצוא את עצמם בגיל פרישה עם קצבה חודשית שמהווה מחצית מהשכר אליו התרגלו בעת שעבדו. התופעה בולטת במיוחד בקרב קהל העצמאים, שבמשבר הנוכחי סובל ממכה כאובה וקשה, שבעבר עמדה לרשותו האופציה לחסוך בקופת גמל לתקופה של 15 שנה, חלופה שכבר אינה קיימת. עצמאים רבים חוסכים את המינימום הדרוש בחוק לפנסיה וחלקם אף מעדיפים לספוג קנסות ולא לחסוך אפילו את זה. להבדיל משכירים שחובת ההפרשה לפנסיה חלה על המעסיק שלהם כך שהפקדה זו היא בגדר עובדה ולא בחירה, לעצמאים יש יותר גמישות להימנע מהחיסכון החשוב הזה כשלמול יוקר המחיה ועול חיי היומיום, החשיבות שבהסתכלות לקושי שעומד לפתחם 30 שנה קדימה לא בהכרח בוערת בהם. בדיוק בשביל זה הציע שר האוצר דאז משה כחלון פתרון שיעודד אנשים לשים כסף פנוי בצד. 

קופת הגמל להשקעה הציעה שילוב של גמישות וודאות – הכסף מופקד בקופת גמל ומנוהל על ידי מנהלי ההשקעות של החיסכון ארוך הטווח אך ניתן למשיכה ללא קנס בכל שלב. המתמידים שיחסכו את הכסף או חלקו עד גיל הפרישה יקבלו אופציה חינמית למשוך אותו כקצבה חודשית וליהנות מפטור מלא ממס רווחי הון של 25%. נפלא לא? אז זהו, יש גם מי שלא אהב את המוצר הזה. 

מאיפה הגיעה מגבלת ההפקדה?

קופת הגמל להשקעה, עם כל הטוב שהיא מביאה עמה עוררה התנגדות מצד רבים. מי שחשש ממנה במיוחד הייתה רשות ניירות ערך המפקחת על תעשיית קרנות הנאמנות וניהול התיקים ועל הבורסה לני"ע. קופת הגמל להשקעה היא בסופו של דבר מוצר פיננסי שמתחרה במוצרים הללו תוך שהיא מציעה יתרונות מס משמעותיים ולא רק את סוכריית הפטור ממס רווחי ההון. כך, להבדיל מקרן נאמנות, קופת הגמל להשקעה מאפשרת לעבור בין מסלולי השקעה שונים עם רמות סיכון שונות ללא אירוע מס ואפילו בין גופים מתחרים בלי אירוע מס, דבר שאמור להגדיל את החיסכון לאורך זמן בזכות רווחי ריבית דה ריבית. אם לא די בכך, בקופת הגמל להשקעה, מנהלי ההשקעות מעדיפים יותר השקעות מעבר לים והשקעות לא סחירות, וכך המסחר בבורסה המקומית הולך ומדלדל.

 

ברשות ני"ע נזעקו ובמידה של צדק – ההטבות שמציעה קופת הגמל להשקעה לא קיימות בקרנות הנאמנות ובתיקים המנוהלים ויוצרות אפליה של מוצר אחד על פני אחר. כמובן שזו לא סיבה לפגוע בחוסכים מלקבל מוצר חיסכון איכותי. אלא שהטיעונים נגד המוצר נעטפו בכך שמדובר בהטבה שניתנת ל'עשירים' – רק אלו שברשותם חיסכון פנוי וככל שהוא משמעותי יותר, הם נהנים מהטבה גדולה יותר. בעקבות זאת, הצליחו המתנגדים לשכנע את המחוקק "החברתי" להגביל את ההטבה להפקדות של 70 אלף שקלים בשנה לאדם. 

למה הגיעה השעה להגדיל את המגבלה? 

בתקופה הנוכחית, מדינת ישראל תשמח אם אזרחיה ילכו ויבזבזו ויחסכו פחות. "להניע את גלגלי הכלכלה", כמו שאומרים. אבל אלו שחוסכים, כנראה ימשיכו לחסוך. אדרבא, מי שהצליח לחמוק מהמשבר הזה ללא פגע אמור היה להגדיל את היקף החסכונות שלו. החופשות המשפחתיות שהתבטלו, החוגים והקייטנות שבוטלו, פחות בילויים, מסעדות והופעות. כפי שניתן לראות מנתוני בנק ישראל, 750 מיליארד שקלים של כספי אנשים פרטיים שוכבים בפיקדונות ובתכניות חיסכון וצוברים ריבית אפסית. מדוע שחלק מהם לפחות לא ינותב למוצרי חיסכון לטווח בינוני-ארוך כדי לייצר שכבת חיסכון נוספת למשקי הבית, כאלו שישמשו ככרית ביטחון לעת צרה בדיוק כמו זו שמתרחשת כיום, כשאנשים מאבדים מקומות עבודה וההכנסה החודשית מתכווצת. 

מעבר לכך, הישראלים כמו הישראלים, אינם פראיירים. מגבלת 70 אלף השקלים רלוונטית לתעודת זהות אחת, אז אנשים פותחים חיסכון על שמם, על שם בן הזוג ועל שם הילדים. מדוע אם כך לא לתת להם ממילא לחסוך בדרך המלך? 

בנוסף, מערך התמריצים של משווקי המוצרים הפיננסיים כיום מעוות. במוצר המתחרה לקופות הגמל להשקעה - פוליסות החיסכון, אין מגבלת הפקדה, לרוב דמי הניהול שלו יקרים יותר ואין לו את הטבות המס כפטור מניוד. עבור משווקים רבים העמלות בגין שיווק קופת גמל להשקעה, הנגזרות מהיקף הנכסים, נמוכות בהשוואה לפוליסות החיסכון, ולפעמים העמלה לא מצדיקה את הטרחה שבפגישה עם הלקוח. השוואת התנאים של המוצרים המתחרים תמנע העדפת מוצר על פני אחר והתמקדות אך ורק בטובת הלקוח. 

לבסוף, הטענה שה"עשירים" ייהנו מהטבת מס על חשבון החלשים אינה ראויה. רוב החוסכים כנראה לא יתמידו ולא ימשכו את הכסף בגיל פרישה כקצבה חודשית. אנשים מטבעם אוהבים לשלוט על הכסף שלהם ולא להפקיד אותו בידיים זרות ויעידו על כך החוסכים בביטוחי המנהלים שרובם מושכים את הסכום שצברו בגיל פרישה כסכום הוני (סכומים שנצברו עד 2008 שניתנים למשיכה הונית), למרות היכולת למשוך קצבה ואפילו ליהנות ממקדם קצבה מובטח שמגן מפני התארכות תוחלת החיים. 

המעבר בין מסלולים ובין גופים ללא אירוע מס מקנה אמנם הטבה של אפשרות להמשיך לחסוך גם את הרווחים וליהנות מרווחי ריבית דה ריבית, אך מדובר בהטבת מס שעלותה לקופת המדינה היא בגובה מיליוני שקלים בודדים בשנה, סכום זניח למול החשיבות שבעידוד חיסכון. בסופו של דבר, הציבור שלא חוסך, שמגיע למשברים דוגמת המשבר הנוכחי ללא קופת חירום או לגיל פרישה ללא קצבת פנסיה מספקת, הופך לנטל על קופת המדינה שצריכה ממילא לתמוך בו באמצעות מענקים והשלמות הכנסה. לא מוטב שהציבור ייקח אחריות על עתידו ויחסוך בסיוע רוח גבית מצד המדינה? 

עכשיו יותר מתמיד צריך להחזיר לשולחן את אופציית העלאת תקרת ההפקדות של קופת הגמל להשקעה, בדיוק בגלל חשיבות החיסכון לעתות משבר. לא בכדי רבים מהחוסכים בקרנות ההשתלמות מיהרו למשוך אותם לאחרונה או ליטול מהן הלוואות כדי לשרוד את המשבר הנוכחי. 

כדאי גם למקבלי ההחלטות לבדוק את גובה ההפקדה הממוצעת לקופות הגמל להשקעה על בסיס חודשי. אנשים רבים חוסכים מאות שקלים בודדים ומסתכלים על המוצר כתכנית חיסכון להבטיח נקודת פתיחה טובה לילדים שלהם כשיגדלו. אין מדובר בעשירים שמנצלים את הטבות המדינה אלא במשקי בית ממוצעים לגמרי. העשירים, סמכו עליהם שהם יודעים היטב לנצל הטבות מס אחרות ומוצרי השקעות אחרים ולא זקוקים דווקא לקופת הגמל להשקעה. 
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית
תגיות:
חברות ופעילים:


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית