שם משתמש
סיסמא
רחלי בינדמן
כתבות נוספות בתחום
 
לוח אירועים
ענת גואטה מעודדת תחרות על תיקי ההשקעות
דרישת רשות ני"ע לחשוף את תשואות תיקי ההשקעות המיועצים בבנקים עשויה לתת דחיפה לקופ"ג להשקעה ופוליסות החיסכון שבפיקוח רשות שוק ההון | גואטה דוחפת את הבנקים לחתוך בעמלות ולחזק את מערך הייעוץ
מבלי שבהכרח הבינה זאת, מהלך שהוציאה לדרך בשבוע שעבר רשות ני"ע, עשוי לתת רוח גבית למוצרים פיננסיים המתחרים באלו שרשות ני"ע מפקחת עליהם – בדגש על הפוליסות הפיננסיות וקופות הגמל להשקעה.
 
עידן תחרותי חדש בענף הביטוח: השירות במרכז
1/10/2020
המצטיינת, המשתפרת, הדיגיטלית וטעונת השיפור: הכוכבות של מדד השירות של רשות שוק ההון ל-2019
הרשות פרסמה חוזר, לא מחייב יש להדגיש, שנוסחו הוא יותר בגדר "עמדה" מצידה של הרשות, שמבקש מהבנקים לחשוף לראשונה בפני הלקוחות שלהם את התשואה שהציג תיק ההשקעות שלהם שמנוהל בסיוע הייעוץ הבנקאי. 

דרישת הרשות: 

"שירות ייעוץ השקעות כרוך במהותו בקבלת החלטות השקעה על ידי הלקוח המיועץ המתבססות בחלק משמעותי מהן על המלצות היועץ", נכתב בחוזר. "קיימת חשיבות רבה לשקיפותם של נתונים מהותיים הנוגעים לפעילות ואיכות הביצועים בחשבון המיועץ שיאפשרו ללקוח לבחון אלטרנטיבות השקעה". 

כדי לפגוש את יועץ ההשקעות בבנק, לקוחות נדרשים לנהל תיק השקעות של מאות אלפי שקלים לפחות. כשהם כבר פוגשים את היועץ הוא בונה להם תיק השקעות שמורכב מקרנות נאמנות, קרנות סל וניירות ערך פרטניים, על בסיס ההעדפות הסיכון שלהם. אלא שבניגוד לתעשיות הגמל וקרנות הנאמנות התחרותיות שבהן בכל חודש מקבלים המשקיעים השוואה של תשואות וביצועי המתחרים ויכולים לדלג משחקן לשחקן, את ביצועי תיק ההשקעות בבנק איש לא משווה או מדרג. 

לא כל הלקוחות המנהלים תיק השקעות בבנקים מודעים לכך אבל הנתונים אודות ביצועי תיק ההשקעות שלהם לא כוללים את שיעור התשואה שהסב תיק ההשקעות באופן מלא. הלקוחות אמנם רואים מה קרה לביצועי קרן הנאמנות שקנו או למניה שבה השקיעו כל עוד לא מכרו אותן, אך ברגע המכירה מתאפסת ההיסטוריה ואין הצגה חודשית או שנתית של התשואה שעשה מכלול התיק באופן שיאפשר להשוות אותה למוצרים מתחרים. הלקוח יוכל כמובן לחשב כמה כסף השקיע וכמה שווה התיק העדכני שלו ולחשב את התשואה, אך לא מדובר בנתון שמוצג בשקיפות והוא גם מאתגר לחישוב ככל שנכנסו כספים במהלך הדרך לאורך תקופת ההשקעה. 

ברשות הגדילו לבקש מהבנקים להציג את התשואה של התיק המיועץ וכן הצגתו בניכוי דמי ניהול חשבון (עמלה רבעונית שגובה הבנק על עצם ניהול תיק ההשקעות בבנק), ועמלות קניה ומכירה, על בסיס שנתי וכן השוואת התשואה לכל אחת משתי השנים שלפניה. המשמעות: 

ככל שהבנקים ימלאו את הדרישה האמורה, הלקוחות יוכלו לבחון לראשונה את הביצועים של יועץ ההשקעות שלהם ועד כמה ההחלטה לנהל תיק השקעות בסיועו הייתה נבונה. כך הלקוח ייראה למשל שבשנה מסוימת הוא רשם תשואה של 3%, תשואה שכבר מגלמת את ההוצאות שהיו כרוכות בניהול התיק בבנק – עמלות קניה ומכירה ודמי ניהול חשבון. הלקוח יוכל להשוות את התוצאות שלו עם מוצרים מתחרים אחרים כמו תיקים מנוהלים (לקוחות שמאפשרים למנהלי השקעות בבתי השקעות לקבל גישה לחשבון הבנק שלהם ולנהל דרכו את ההשקעות שלהם בהתאם למאפייני הסיכון שלהם), קופות גמל להשקעה, פוליסות פיננסיות, קרנות גידור ועוד. 

כמובן שההשוואה הזו חייבת להתבצע למסלולי השקעות עם אותם מאפייני סיכון של הלקוח. אם הלקוח למשל בחר בתיק השקעות עם 20% מניות, הוא יצטרך להשוות אותו למסלול דומה בקופת הגמל להשקעה. אדרבא, הבנקים לראשונה יקבלו תמריץ להתחרות זה בזה על עמלות המסחר כדי שכשהלקוחות שלהם יראו לראשונה את ביצועי התיק בניכוי העמלות הם יופתעו פחות מהפער. חשוב לציין כי התשואות שמוצגות בענף הגמל, להבדיל מענף קרנות הנאמנות למשל, הן תשואות לפני ניכוי דמי ניהול וחשוב שהלקוחות ידרשו לדעת מה התשואה שהפיקה קופת הגמל שלהם בניכוי דמי הניהול ששילמו כדי להשוות אותה לתיק מיועץ. 

מנגד, יועצי ההשקעות בבנקים יכולים להלין נגד דרישה זו במידה של צדק. לקוחות רבים אמנם מקבלים ייעוץ השקעות אך מקבלים חלק מהחלטות ההשקעה על דעת עצמם וגם לא תמיד מקשיבים לעצה שמעניק היועץ. יעידו על כך הפדיונות הכבדים מתעשיית קרנות הנאמנות במרץ האחרון שהיועצים לא הצליחו להדוף. אף על פי כן, גם במוצרים מתחרים כמו ניהול תיקים או קופות גמל להשקעה, ללקוח יש אפשרות לעדכן את העדפות הסיכון שלו, לעבור בין מסלולים או למשוך את הכסף. 

הבשורה היא אם כן שלראשונה הלקוחות יוכלו להסתכל על תיק ההשקעות בבנק כמוצר בר השוואה למוצרים פיננסיים מתחרים תוך שקלול העלות שלהם. ההשלכות האפשריות על התעשייה: 

קשה שלא להיזכר בדיון שהתקיים בשלהי 2016 בוועדת הכספים של הכנסת כשיו"ר רשות ני"ע דאז, פרופ' שמואל האוזר, נלחם בשיניו כדי להגביל את היקף ההפקדות למוצר החדש והמבטיח בשוק החיסכון – קופת גמל להשקעה ל-70 אלף שקלים בשנה. זאת, מתוך חשש כי המוצר יאפיל על קרנות הנאמנות והתיקים המנוהלים, ואף יפגע במסחר בבורסה המקומית (בגלל היכולת להשקיע דרכו גם במוצרים לא סחירים). היו מי שהגדירו אותו כמאבק כוחות בין רגולטוריים על סמכות וכוח – רשות ני"ע המפקחת על קרנות הנאמנות, התיקים המנוהלים והייעוץ הבנקאי, מול רשות שוק ההון המפקחת על קופות הגמל ופוליסות החיסכון. 

והנה, רשות ני"ע, תחת היו"ר הנוכחית, ענת גואטה, מבצעת מהלך שעל פניו עלול להיתפס ככזה הפוגע באינטרסים של הרשות. אם הלקוחות יוכלו להשוות את תיק ההשקעות שלהם בבנק למוצרים אחרים, אזי התחרות תגדל, ואם הם יגלו כי התיק המיועץ עושה תוצאות חלשות יותר, הם עלולים לעבור למוצרים מתחרים שאינם מפוקחים על ידי הרשות. 

במובן זה, גואטה קיבלה כאן החלטה אמיצה. ראשית, היא עשויה להאמין שהיועצים עושים עבודה טובה והתיקים המיועצים מתחרים היטב במוצרים המנוהלים על ידי מנהלי ההשקעות של חברות הגמל והביטוח. שנית, הבנקים שיבינו כי למולם ניצבת תחרות כבדה יותר, עשויים להגיב בהורדת עמלות קניה ומכירה ודמי ניהול חשבון כדי לשפר את ביצועי התיק וכן לעודד את היועצים להיות יותר אקטיביים מול הלקוחות בדגש על תמרוץ להשקעה ארוכת טווח ולא תזזיתית. שלישית, גואטה רוצה שירותים שקופים ותחרותיים ומוכנה לשלם על כך גם במחיר פגיעה במוצרים במגרש שלה. לבסוף, יש בכך איתות לכוונות העתידיות של גואטה לייצר תחרות גם מתוך הבית ליועצי ההשקעות בבנק, דרך הקמת פלטפורמות מסחר דיגיטליות מבוססות ייעוץ רובוטי תחת פיקוח הרשות שיציעו עמלות תחרותיות יותר. 
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית