שם משתמש
סיסמא
עו"ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר
חברות קשורות
איגוד לשכות המסחר
 
לוח אירועים
אוריאל לין: שרים ממשיכים לייצר רגולציה; זה דבר שגובל בטירוף ובאיבוד עשתונות
נשיא איגוד לשכות המסחר טוען שנקודות מבט שגויות של קובעי המדיניות משפיעות על דרכי הפעולה שלהם | בריאיון למגזין עדיף הוא מציע דרכים משלו לפתרון המשבר שמאיים על בעלי העסקים והמשק כולו
"זו התקופה הכי מאתגרת מבחינת כלכלת ישראל, החברה בישראל וממדי המשבר עמו אנחנו מתמודדים", מציין עו"ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, בריאיון למגזין מיוחד של עדיף לרגל כנס המעסיקים ה-10 של עדיף שיתקיים ב-25 בנובמבר במתכונת דיגיטלית.

לין הוסיף כי, "אין שום ספק שבממדי משבר אלו כל גורם עסקי צריך לדעת ליטול אחריות, ובעיקר גורמים המייצגים עסקים - גם להבין את המגבלות הקיימות בנתונים האובייקטיביים וגם להתגייס לעשות כל מה שאנחנו יכולים למען יצירת מקומות עבודה. אנחנו רואים ביצירת מקומות עבודה את היעד המרכזי והחשוב ביותר כדי להתמודד עם המשבר. יחד עם זאת, אנחנו לא מנגחים את הממשלה, אנחנו מבינים את הבעיות האובייקטיביות, אנחנו משתדלים לעבוד בשיתוף פעולה עם מוסדות הממשלה".

אחת הבעיות, כפי שלין מזהה, היא נקודת מבט שגויה של קובעי המדיניות שמשפיעות למעשה על דרכי הפעולה שלהם, בכל הקשור לממדי האבטלה ותהליך התייעלות כפי שעבר המשק אותו לא מזהה הממשלה.

באשר לאבטלה מסביר לין: "תמונת המצב הנכונה היא שהאבטלה היא לא 18%. שיעור האבטלה האמתי הוא 38%, שכן האבטלה כולה היא מהמגזר העסקי. אין שום רלוונטיות לממדי האבטלה במגזר הציבורי. אין לכלול את המגזר הציבורי, שאין בו בכלל אבטלה, עם המגזר העסקי שממנו באה כל האבטלה ולחשב את הממוצע בין שניהם.

"דבר נוסף שעליהם להבין הוא, שהמשק עבר תהליך התייעלות כפוי, שהוא לא עבר אף פעם ב-50 השנים האחרונות, זאת מהסיבה שהרבה מאוד מעסיקים נאלצו להגיע לרמת תפוקה גבוהה בפחות כוח אדם. כתוצאה מכך נוצרה התייעלות גדולה, אבל בצידה נוצרה אבטלה מבנית חדשה של עוד 150 אלף מובטלים".

לין אינו מסתפק בדברי ביקורת, אלא מסביר היכן צריכה המדינה לפעול. "המדינה צריכה לסייע למגזר העסקי לא רק דרך הזרמת כספים. אחת הפעולות שהמדינה צריכה לעשות בנחרצות, בלי התחכמויות, זה להוריד את נטל הרגולציה. זה לא כרוך בהוצאה כספית, וזה יתרום הרבה למגזר העסקי. צריכה להיות פה נחישות וקבלת החלטה אמיצה שאת זה צריכים לבצע. את זה אני לא רואה קורה.

"נוסף על זה, יש לבצע תהליך כלל לאומי מסודר ושיטתי של הסבת עובדים והכשרת עובדים. לא מאבק בין משרדים, אלא הקמת גוף אחד שבודק ומאתר את הצרכים האמתיים של כל המשק ועל סמך זאת מתעל את ההסבה ואת ההכשרות לכל המוסדות שמסוגלים לבצע את העבודה - פרטיים או ממשלתיים.

"כמו כן, מאחר שכתוצאה מהמשבר נוצרה אבטלה מבנית של 150 אלף איש, חייבים לייצר מקומות עבודה חדשים. צריך להיכנס מחדש לתנופת השקעות בתשתיות, בשיטת Public–Private Partnership, שותפות ציבורית-פרטית ו-Build-Operate-Transfer - בנה-הפעל-העבר). מדובר על השקעות גדולות בתשתית שייצרו הרבה מקומות עבודה.
"המדינה גם צריכה להשקיע באופן מקיף ומשמעותי בהון אנושי בפריפריה, בגיוס כוח אדם מיוחד, בהעשרת תכני הלימודים בבתי הספר היסודיים ובבתי הספר התיכוניים בפריפריה. זה ייתן לנו תמורה אדירה בעתיד.

דבריו של לין על הרגולציה נאמרים בכאב מהול בכעס. הוא מצר על התנהלות הממשלה בנושא, שאינה מתחשבת במצבם הקשה של בעלי העסקים ומעמיסה עליהם עול כבד יותר. הוא מזכיר שעוד באוקטובר 2014 קיבלה הממשלה החלטה לפיה על משרדי הממשלה להפחית את נטל הרגולציה ב-25% עד סוף שנת 2020. "זה לא קרה. שרים ורגולטורים ממשיכים ליצור רגולציה ומחפשים סיבות שונות להצדיק את הרגולציה שהם מייצרים. במקום להתמקד במשבר ולחשוב איך אנחנו מחזקים עסקים, איך אנחנו מייצרים מקומות עבודה - הם רוצים להכביד על עסקים. זה דבר שגובל בטירוף ובאיבוד עשתונות. פה אני מרגיש שיש כשל גדול, אין יד מכוונת".

* הריאיון המלא עם עו"ד אוריאל לין יופיע במגזין המיוחד של עדיף לרגל כנס המעסיקים ה-10 שיתקיים במתכונת דיגיטלית וישודר ב-25.11.2020 - להרשמה לכנס - לחצו כאן
 
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית