שם משתמש
סיסמא
כתבות נוספות בתחום
 
לוח אירועים
דמי הניהול בפנסיה בדרך למהפכה?
רשות שוק ההון מתכננת 4 רפורמות משמעותיות בשוק הפנסיה כדי לחזק את התחרות. האם הן יצליחו? ומה יעלה בגורל רפורמת פנסיית ברירת המחדל?
בדיוק בעוד שנה עתיד להתקיים מכרז שלישי לבחירת קרנות פנסיית ברירת מחדל חדשות. אלא שכלל לא ברור עדיין אם מכרז זה אמנם יצא לדרך ובאיזו מתכונת. בבית ההשקעות אלטשולר שחם כלל לא בטוח שירצו להתמודד שנית במכרז. לאחר שהצליחו לצבור לעצמם מוניטין של איכות ניהול השקעות ולפרוץ את מחסום הגודל, הם עשויים להעדיף לגבות דמי ניהול גבוהים יותר ולא להיות מוגבלים בדמי הניהול שיוגדרו על ידי המכרז.

במקביל, שני גופים ישראלים נלחמים על רכישת בית ההשקעות הלמן-אלדובי – אלטשולר שחם וחברת הביטוח הפניקס. ככל שעסקה כזו תצא לפועל קרן הפנסיה של הלמן עשויה להתמזג עם זו של אלטשולר שחם או להימכר ולהתמזג עם קרן הפנסיה של פסגות או זו של מיטב דש. במצב כזה עלולים להישאר פחות שחקנים קטנים שיתמודדו על המכרז, שגם אם יתחדש עולה השאלה אם תישמר הגנת הינוקא שהעניקה העדפה לקרנות הפנסיה הקטנות על פני אלה של חברות הביטוח.

בינתיים, במסגרת הדוח השנתי שפרסמה השבוע רשות שוק ההון ישנה התייחסות של הממונה, ד"ר משה ברקת, לפרויקט דגל של הרשות "פנסיה 2025", שאם יצא לפועל יכלול רפורמות מרחיקות לכת בשוק הפנסיה, אשר עשויות לייתר בעתיד את פנסיית ברירת המחדל. לפני שנצלול לעומקן של הרפורמות חשוב להדגיש כי רפורמת ברירת המחדל הצליחה לא רק להפחית את דמי הניהול בתעשייה ולייצר פתרון לחוסכים חלשים ונעדרי כוח מיקוח, היא ניפצה את הרתיעה מחיסכון לפנסיה על ידי בתי ההשקעות והצליחה לסדוק את הריכוזיות בשוק הפנסיה.

הקמת מערך תפעולי מרכזי
אחד החסמים לתחרות בשוק הפנסיה הן העלויות התפעוליות היקרות של הקמה וניהול של קרנות פנסיה. רבים נוטים לחשוב כאילו העלות המרכזית של קרן הפנסיה טמונה בניהול ההשקעות, אך בפועל מערכי הסליקה, התפעול, השירות והשיווק הם אלו שגובים את עיקר התשומות. בכוונת הרשות להקים מערך תפעולי מרכזי שיסיר את חסם התפעול ממתחרים חדשים בענף. רק לאחרונה פורסם כי עמיתים, המנהלת את קרנות הפנסיה הוותיקות, תקים מערך תפעול לקרנות פנסיה חדשות, מהלך שמתכתב בדיוק עם התכניות של ברקת.

תארו לעצמכם שחקנים כמו ילין לפידות, מור, אנליסט ואחרים שמצטיינים בניהול השקעות אך לא מחזיקים בפעילות פנסיה נכנסים למגרש הזה? הנהירה לקרן הפנסיה של אלטשולר שחם הוכיחה כי הציבור בליווי סוכני הביטוח שמים דגש על ביצועי השקעות ואילו גודל ומוניטין של הקרנות הגדולות כבר פחות מדבר אליהם במערך השיקולים. כניסת שחקנים חדשים למגרש הפנסיוני צפויה להגביר את התחרות ולתמוך במגמת הורדת דמי הניהול. עם זאת, יש לציין כי בשוק הגמל, השחקנים המצטיינים בתשואות שומרים על רף דמי ניהול גבוה ואינם שחקנים של מחיר.

מעגל חיים
זוהי איננה יוזמה חדשה, אך היא חשובה מאין כמוה בשוק התעסוקה הדינמי. ב-2011 פורסמו מסקנותיה של ועדת שני בראשות מנכ"ל משרד האוצר דאז חיים שני, שהמליצה על חלוקת הטבות המס לאורך כל חיי החיסכון, בדומה למודל הקיים בבריטניה.

הרעיון בבסיס הרפורמה הוא שכל חוסך יקבל סכום קבוע של הטבת מס לכל מחזור החיים שלו במקום הטבה שנתית, ומה שלא נוצל בשלב אחד יתאפשר לניצול בשלב מאוחר יותר. כך למשל, ישתפר מצבם של עובדי הייטק, שנוטים להרוויח סכום גבוה בגיל צעיר ובשלב מאוחר יותר מרוויחים סכום נמוך יותר. אלו יוכלו ליהנות משיעור גבוה יותר של ההטבה בשלב המוקדם, וכך לנצל למעשה את מלואה. זאת להבדיל מעובדים בעלי יציבות תעסוקתית שנהנים מהטבות המס לאורך כל שנות החיסכון. בסופו של דבר הרפורמה של ועדת שני לא יצאה לדרך ומעניין לראות אם הרשות תצליח להפיח בה רוח חיים.דמי ניהול דיפרנציאלים
בבסיס הרעיון הבא עומד הרציונל שלא הגיוני לגבות דמי ניהול דומים לאפיקי השקעה סולידיים מול מסוכנים יותר או פאסיביים מול אקטיביים. כך לדוגמה, בתקופה האחרונה שבה וצפה השאלה מדוע קרנות הפנסיה מקפיצות את דמי הניהול למקסימום המותר בחוק (0.5% מהסכום הצבור) עם יציאת החוסך לפנסיה, דווקא כשאז תיק ההשקעות שלו נהיה פשוט יותר לניהול עם 60% אג"ח מיועדות.

בדומה, יש הבדל בין קרן פנסיה שמשקיעה במדד פאסיבי לבין זו שמחזיקה צוות אנליסטים ומנהלי השקעות ומנהלת השקעות אקטיבית. גם קרנות הנאמנות גובות דמי ניהול נמוכים יותר על תיקי השקעות סולידיים המניבים תשואה יותר צנועה למול תיקי השקעות מוטי מניות שהם יקרים יותר. לעומת זאת, בפוליסות החיסכון למשל חוסכים במסלולים הסולידיים ישלמו דמי ניהול דומים לאלו שמשלמים חוסכים במסלולים המנייתיים למרות שפוטנציאל התשואה שלהם קטן יותר ודמי הניהול "אוכלים" נתח גבוה יותר ממנה.
אלא שכאמור, עיקר ההוצאות של קרנות הפנסיה הן סביב תפעול, שירות ושיווק כשהחלק של השקעות יחסית קטן. בהחלט סביר והגיוני לייצר תחרות על דמי הניהול לפנסיונרים אך לא בטוח שהגופים יסכימו להוזיל את דמי הניהול על המסלולים הסולידיים בעוד ייקור דמי הניהול על המסלולים המנייתיים עלול להרתיע מהשקעה בהם.

דמי ניהול משתנים
עד שנת 2004 שווקו בשוק החיסכון הפנסיוני ביטוחי מנהלים ששילבו דמי ניהול קבועים עם דמי ניהול מבוססי הצלחה בהשקעות, שנגזרים מהתשואה הריאלית (ביטוח מנהלים "משתתף ברווחים" המוכר). במסגרת הרפורמה מדובר על השבת האופציה לגבות דמי ניהול משתנים שנגזרים מהתשואה, לצד מסלולים בדמי ניהול קבועים.

ב-2016 התפרסם מחקר של הפרופסורים יוג'ין קנדל, אסף חדמני, שי יפה ויבגני מוגרמן מהאוניברסיטה העברית שמפריך את החשש של הרגולטורים מקשירת דמי הניהול לביצועי מנהלי ההשקעות על בסיס מקרה המבחן של ביטוחי המנהלים. אלא שעולה השאלה אם רפורמה כזו אמנם נדרשת. אכן, במשך שנים שוק הפנסיה לא היה ממוקד תשואות והתחרות בו הייתה מאד נמוכה לצד ביצועי השקעות מאד דומים אצל כל השחקנים. אלא שכניסת שחקנים כמו אלטשולר שחם למגרש טרפה את הקלפים וכיום החוסכים מחפשים אחר הביצועים הטובים לאורך זמן, מה שמתמרץ את כלל הגופים לחתור להצטיין. יתרה מכך, מי שדווקא מככב בראש טבלת התשואות בעשור האחרון הוא בכלל המסלול הפאסיבי עוקב מדד ה-S&P500. השאלה היא אם נכון לתבל את התחרות עם עוד מרכיב שיהפוך את הפנסיה ליותר מסובכת במקום פשוט לשחרר חסמים ולתת לעוד שחקנים להיכנס למגרש הפנסיוני ולהביא לקוחות בזכות ניהול השקעות איכותי.
 
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית