שם משתמש
סיסמא
דן דוברי
 
לוח אירועים
בין המצוי לרצוי: לאיזה עתיד אנו מכוונים והאם הוא בר מימוש?
כיום אנו חיים במציאות שבה מחייבים אותנו לחסוך, אך אחראים לגורלנו | כיצד פועלים לבניית עתידה הכלכלי של המשפחה?
03/12/2020 11:12
חלק גדול מאיתנו חוסכים יותר מאשר אי פעם. יש לנו יותר מידע, יותר בחירה אך גם הרבה יותר אחריות לגורל שלנו מאשר אי פעם.
 
המסע בדרך להפוך לחברה בינלאומית והביקור בדובאי
11/11/2020
דן דוברי מספר על ההזדמנות להניע את החלום ולהפוך לחברה בינלאומית
בעבר ידענו שאם נעבוד ברציפות 35 שנה, נמשיך לחיות את משך חיינו באותה רמת חיים שהורגלנו אליה באחריות מקום העבודה, ההסתדרות או המדינה. כיום אנו חיים במציאות שבה מחייבים אותנו לחסוך, אך אנו אחראים לגורלנו. 

השאלה הנשאלת היא האם העתיד שאנו רוצים עבורינו יהיה העתיד שנקבל?

בימים האחרונים הודיעו לנו שהתוצאות של הבדיקות לגבי החיסון לקורונה היו חיוביות וככל הנראה החיסון יגיע אלינו ולרוב אזרחי העולם מוקדם יותר מהצפוי ויהיה יעיל יותר אפילו מהתחזיות האופטימיות. הבשורה הזו מסמנת, ככל הנראה, את סופו של אחד המשברים הקשים והמוזרים שידעה העולם. אין ספק שלספרי ההיסטוריה יהיה הרבה מה לומר על המשבר, אופן הטיפול והשלכותיו על החיים שלנו בכלל והעתיד שלנו בפרט. 

ככל הנראה צפוי לנו עדיין חורף עם הווירוס, אך אולי לקראת האביב נצא מהמשבר והעולם יתארגן שוב לחיים רגילים. איזה חיים צפויים לנו ומה יהיו האתגרים של מחר? 

איך אנו חוסכים היום? 

כיום אנו חוסכים באופן מנדטורי, כך שכמעט 30% מהשכר שלנו מופרש לשילוב של קרן פנסיה, קופת גמל וקרן השתלמות. גם אם אנחנו לא נוגעים 35 שנים בצבירות אלה (ורובנו נוגעים במטרה לשפר איכות חיים במהלך התקופה, להתגבר על קשיים בדרך או אפילו בעידוד המדינה, כמו האפשרות שניתן לעצמאים לפדות קופות גמל ללא קנס בתקופת הקורונה), האם זה יספיק לנו לחיות חיים של ערך ולעמוד ביעדי החיים?

מהם יעדי החיים? 

יעדי החיים של כולנו שונים, אך יש כמובן דמיון מסוים. ראשית, אנו רוצים להמשיך לחיות ברמת החיים אליה הורגלנו במהלך תקופת העבודה ובנוסף בדרך לבנות בית, לבלות, לגדל ילדים, לעזור להם בהשכלה ולעזור להם לבנות לעצמם חיים כמשפחה (למשל עזרה ברכישת דירה), בנוסף, לרובנו הוצאות בלתי צפויות בגלל בריאות של בן משפחה, טיפול בהורים, אבטלה ועוד. 

האם מה שחוסכים מספיק לנו? 

בשכר מאוחד למשפחה של כ-30,000 שקלים מופרש, בדרך כלל, סך של כ-4,000 שקלים לחודש - שהם כ-50,000 שקלים לשנה. בלי ריבית לאחר 35 שנים תהיה לנו 1,750,000 שקלים. על מנת לחיות ברמת חיים של 30,000 שקלים ללא דאגות אנו זקוקים ליותר מ- 7,200,000 שקלים. (בלי למשוך קרנות השתלמות או פיצויים לצורך איכות חיים או חירום), ולכן הריבית שנשיג כל הכסף הוא מכריע. 

הכסף עובד בשבילנו 

נניח שחסכתם 100 שקלים בחיסכון למשך ארבע שנים, כאשר הריבית שהובטחה לכם על החיסכון היא 5% בשנה. בתום השנה הראשונה תקבלו פשוט 5% על סכום החיסכון המקורי. כלומר, לאחר שנה יהיו לכם כבר 105 שקלים. בתום השנה השנייה, הריבית שתקבלו תחושב כבר על הסכום שצברתם במהלך השנה הראשונה, כולל הריבית שקיבלתם בשנה זו. 105 שקלים שצברתם בשנה הראשונה, כולל ריבית של 5% לשנה השנייה, הרי שבתום השנה השנייה תצברו כבר 110.25 שקלים וכך הלאה. בכל שנה, הריבית נצברת גם עבור סכום הריבית שכבר התווסף לזכותכם בשנה הקודמת. כך שבתום ארבע שנות חיסכון יצטברו לכם בחיסכון 121.55 שקלים אשר שקולים לריבית מצטברת של 21.5%!

לדוגמה - 100 אלף שקלים בריבית דריבית של 5% אחרי 30 שנים - שווים 559,000 שקלים. 

אז מה עושים קדימה? 

מה שחשוב להבין הוא שאם נצליח לקבל תשואה של 5% אופן קבוע, בלי הפרעות (בלי תנודתיות שגורמת לשיבושים קשים בנוסחה), נוכל להגשים יעדי חיים. מחקרים אקדמיים שמפורסמים על ידי המוסדות להשכלה גבוהה המכובדים בעולם ממליצים לעבור להשקעות בנכסים אמיתיים, הון פרטי ואשראי שמניבים כהשקעת בסיס (60% עד 70%) ורק 30% - 40% לחשוף למניות ואג"ח נסחר. 

אלה ההחלטות המשמעותיות והגורליות שנקבל בחיים. לכן, מומלץ להתייצב מול האתגר עם איש מקצוע מיומן שמטפל במשפחה ולא מוכר לכם רק מוצר. 

אני מניח שכל אחד לא היה מתייצב מול מחלה ללא קבלת ליווי של רופא. לכן, לא מומלץ להתייצב מול בניית העתיד של המשפחה בלי מומחה. 

* הכותב הוא חבר בוועדת הסטנדרטים והסמכות של הקהילה האירופאית. יו"ר של חברת ניהול קרנות נאמנות, ויו"ר של חברת תכנון פיננסי המתמחה בתחום הבינלאומי. ממייסדי עולם התכנון הפיננסי בארץ
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית