שם משתמש
סיסמא
רחלי בינדמן
כתבות נוספות בתחום
 
לוח אירועים
סיפורים חמים שטלטלו השבוע את ענף הביטוח והפנסיה
האם רפורמת ברירת המחדל בדרך להיעלם? מדוע מקרה שירביט צריך להדיר שינה ממנהלי חברות הביטוח? כיצד נתנה הקורונה דחיפה לבנקים? והאם בכלל נדרשת התערבות רגולטורית בדמי הניהול לפנסיונרים?
שבוע סוער עבר על ענף הביטוח והפיננסים עם שלל חדשות דרמטיות שעשוית לשנות את פני התעשייה בשנים הקרובות, ולא מדובר בהגזמה.
 
ביטוחי הבריאות הפרטיים בנסיקה - האם המשבר הכלכלי ישנה את המגמה?
8/12/2020
שיעור דמי ביטוחי הבריאות מהתוצר המקומי הגולמי (תמ"ג) זינק מ-0.69% בלבד ב-2009 לכמעט 1% נכון ל-2019 | לצד משבר הקורונה יש לא מעט פרמטרים שיכולים להפוך את תחום הבריאות בדוח הממונה הבא לשונה לגמרי
שירביט - הפנמת הסיכון היציבותי שבמתקפת סייבר 

נתחיל מהסוף. אף תאגיד אינו חסין ממתקפת סייבר. גוף נחוש מספיק, מתוחכם ובעל אמצעים יוכל לפרוץ גם לשרתים של זרוע ביון. ולא, זה לא בגלל שראיתי יותר מידי סדרות ריגול. זה פשוט קרה, קורה ויקרה. במקרה של שירביט מדובר בגוף מפוקח, גוף שלקוחותיו מצטרפים אליו מתוך הידיעה שהוא יציב ונתון לביקורת הדוקה של רגולטור שמציב לו דרישות הון עצמי וכללי סף להתנהלות תאגידית. לכן, מדובר בנורת אזהרה מהבהבת לשחקנים בענף הבנקאות והביטוח בפרט. 

שירביט עוסקת בביטוח כללי, וככזו החשיפה שלה מצומצמת בהשוואה לחברות ביטוח המנהלות את חסכונות הציבור, ביטוחי בריאות וביטוחי חיים, תחומים רגישים הרבה יותר. בסקר שהציגה במאי 2019 המפקחת על הבנקים לשעבר, חדוה בר, אותו ערך הפיקוח על הבנקים בקרב נושאי משרה בכירים בבנקים ובחברות האשראי, התברר כי המנהלים רואים במתקפת סייבר סיכון עיקרי. וזו כבר התחלה חשובה. המנהלים של התאגידים המפוקחים צריכים לקחת ברצינות את הסיכון הזה, בוודאי בעולם שהולך ונהיה דיגיטלי יותר, עם ביטחון הולך וגובר של ציבור הלקוחות לחשוף פרטים אישיים באמצעים מקוונים. 

המשמעות היא בראש ובראשונה הקצאת תקציבים נאותים, מינוי אנשי מקצוע במשרה מלאה, בקרה וביקורת שוטפים ולא פחות חשוב מכך, תגובה מתאימה, מהירה וכירורגית אם אירוע סייבר אמנם מתרחש והאקרים מצליחים לחדור את מעטפת הביטחון של הארגון. אמון הציבור הוא בעל חשיבות מפתח בהתנהלות באירועים מסוג זה, ונדרשים שקיפות וגילוי מתמידים הן של תהליכי ההתמודדות והן לגבי החשיפות האפשרויות ואופן נטרולן. 

מגרש המשחקים היום הוא גדול ורחב. הציבור מפקיד מידע אישי בפייסבוק, בחיפושים שהוא מבצע ב-Google, בתיבת האי-מייל שלו ובתמונות שהוא מעלה לענן. במקומות הללו הוא אינו נהנה מרוח גבית רגולטורית. הגופים המפוקחים צריכים למנף את היותם בעלי רישיון וכפופים לרגולציה ולהוכיח שהם מתמודדים היטב מול סיכוני הסייבר ואבטחת המידע. 

הלמן-אלדובי – הסוף

זה לקח שנה, אבל הנחישות של אייל בן סימון, מנכ"ל הפניקס, הוכיחה את עצמה ובית ההשקעות הלמן-אלדובי עתיד להיעלם מהמפה התחרותית ולהתמזג לתוך חברת הביטוח הפניקס. עבור הפניקס מדובר בעסקה מעולה וחשובה בעידן הבעלים החדשים, קרנות ההשקעה סנטרברידג' וגלטין, שיקפיץ את חברת הגמל של הפניקס למקום השני בתעשייה אחרי אלטשולר שחם. היתרון לגודל בענף החיסכון ארוך הטווח הוא קריטי והיכולת לקבל עוד כמות כסף גדולה על אותה שכבת הוצאות משמעותית לשורה התחתונה וליעדי הצמיחה והרווחיות שהציבו לעצמם בעלי הפניקס. 

אך מה לגבי התחרות? בשוק הגמל הלמן-אלדובי אינו שחקן מוביל אך מדובר בבית השקעות שמחזיק בקרן פנסיית ברירת מחדל צומחת שלאחרונה בזכות שיווק מסלול העוקב אחר מדד ה-S&P 500 זכתה לעניין רב. מהמכרז לבחירת קרנות ברירת המחדל הודרו בכוונה קרנות הפנסיה הגדולות של חברות הביטוח, מתוך מטרה להקטין את הריכוזיות בענף, מהלך שהוכיח את עצמו כשהציבור מצביע ברגליים וכבר לא דבק בשחקניות הגדולות. בכל מקרה. על פניו, לפי תנאי העסקה הצפויה, קרן הפנסיה של הלמן-אלדובי צפויה לעבור לידי הפניקס ועמיתי הקרן ייהנו מאותם דמי ניהול מוזלים. אך מה לגבי עמיתים חדשים? האם הפניקס תיקח על עצמה את תנאי קרן ברירת המחדל במלואן ומה משמעות הדבר אם כן לגבי עמיתי קרן הפנסיה של הפניקס? ובכל מקרה, מתוך 4 קרנות פנסיה מוזלות שבבעלות בתי השקעות יישארו כעת 3 ורבים סימני השאלה לגבי גורלו של מכרז קרנות ברירת המחדל שאמור להתקיים בשלהי שנה הבאה. באלטשולר שחם כבר אותתו שהם צברו די מוניטין וכוח ולא בהכרח ירצו לקחת חלק במכרז כזה, פסגות שנמצאת בבעלות קרן איפקס נמצאת על המדף כבר תקופה ארוכה ועתידה להימכר בשלב כזה או אחר, מה שמותיר רק את מיטב דש במשחק. ועל כך יש לתהות – האם רק 'הלמן-אלדובי – הסוף' או שיגיע גם סופה של רפורמת ברירת המחדל?


הצעת החוק שתפחית את דמי הניהול לפנסיונרים 

השבוע פרסם משרד האוצר טיוטת חוק שתוריד את תקרת דמי הניהול לפנסיונרים מ-0.5% ל-0.3%. על פניו מדובר בבשורה מבורכת שכן למעט חריגים לכל הפנסיונרים שפורשים מקרנות הפנסיה החדשות ולא משנה מאילו דמי ניהול הם נהנו לאורך תקופת החיסכון, דמי הניהול קופצים בפרישה ל-0.5%. במשך שנים התחבטו ברשות שוק ההון בשאלה אם נכון להתערב באופן כה אגרסיבי בשוק החופשי באמצעות הפחתת דמי ניהול מנדטורית. אין ספק שיש כאן כשל שוק, אלא שדווקא בשנים האחרונות החלה להיווצר תחרות גם לגבי הפנסיונרים, כאשר קרנות פנסיית ברירת המחדל למשל מתחייבות לדמי ניהול של 0.3% לפורשים מהן. המשמעות היא שכל חוסך בכל אחת מקרנות הפנסיה הקיימות יכול לנייד לפני הפרישה את כספו לאחת מהקרנות המוזלות וליהנות מדמי הניהול המופחתים הללו כבר היום. 

על שום מה אם כן נדרשת התערבות חקיקתית כזו והאם לא מוטב לתת לשוק לעשות את שלו? ושוב צפה ועולה השאלה, האם יש מחשבות על שינוי מודל קרנות ברירת המחדל או אף ביטולו באופן שמצריך התערבות כה חריפה בכללי המשחק התחרותיים. 

הבינלאומי מציב עובדות בשטח – השיק ייעוץ פנסיוני דיגיטלי

אמנם רשות שוק ההון נאותה לאפשר ייעוץ פנסיוני באמצעות הטלפון והדיגיטל ללקוחות הבנקים רק לתקופה מוגבלת, על רקע כללי הריחוק החברתי שהגדירה הקורונה, אך בבנק הבינלאומי הגיעו מוכנים ושלפו מהמגירה את האופציה הדיגיטלית שרק חיכו להזדמנות להשיק. נראה שרשות שוק ההון מאפשרת בעיניים פקוחות מפץ בעולם הייעוץ הפנסיוני שספק אם יהיה אפשר להחזיר לאחור גם ביום שלאחר הקורונה. 

המשמעות היא מתן גישה חדשה לבנקים לקהל לקוחות רחב הרבה יותר מהלקוחות הקיימים והגעה למשקי בית רבים יותר שיוכלו לקבל ייעוץ פנסיוני מביתם מבלי לכתת רגליים לסניף. עבור סוכני הביטוח, המובילים את השיווק הפנסיוני היום בתעשייה, מדובר באתגר לא פשוט שאליו יצטרכו להגיב בשכלול הפתרונות שהם עצמם מציעים ללקוחותיהם בכל הקשור לליווי הפנסיוני שלהם ותוך הצעת ערך מוסף אישי וזמין.

 
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית