שם משתמש
סיסמא
יניב נזרי , מנהל הפעילות העסקית של מקאפי בישראל / צילום: Mati & Mark
כתבות נוספות בתחום
 
לוח אירועים
סיכוני סייבר - עלייה משמעותית בעלויות
חברת מקאפי מעריכה כי עלויות פשעי הסייבר העולמיות השנתיות הגיעו מאז שנת 2018 ליותר מטריליון דולר | 92% מהחברות חשות השפעות מעבר להפסדים כספיים
מאז שנת 2018 חל גידול בעלויות פשעי הסייבר העולמיות השנתיות שהגיעו, בהתאם להערכת חברת מקאפי (McAfee), ליותר מ-1 טריליון דולר (יותר מ-1% מהתמ"ג העולמי). ההערכה היא שההפסד הפיננסי מפשעי סייבר השנה הוא כ-945 מיליארד דולר. אם מוסיפים לסכום זה את ההוצאה הגלובלית על אבטחת סייבר, שעברה את ה-145 מיליארד בשנת 2020, הרי שמגיעים לנטל של יותר מטריליון דולר על הכלכלה העולמית.

אם משווים את הנתונים לשנת 2018, הרי שלפני כשנתיים עלויות פשעי הסייבר העולמיות הסתכמו ביותר מ-600 מיליארד דולר. כך יוצא שבתוך שנתיים עלויות אלו האמירו ביותר מ-50%. מעבר לנתונים העולמים, ממצאי המחקר האירו גם את הנזק שדווח מעבר להפסדים כספיים. נמצא ש-92% מהחברות חשו השפעות מעבר להפסדים כספיים.

להלן עיקרי הממצאים:
* שני שליש מהחברות שנסקרו דיווחו על אירוע סייבר כלשהו בשנת 2019.
* הפרעת סייבר ממוצעת לפעילות אורכת כ-18 שעות. העלות הממוצעת היתה יותר מ-500 אלף דולר לאירוע.
* גניבת קניין רוחני ופשעים פיננסיים מהווים לפחות 75% מהפסדי התקפות הסייבר ומהווים את הסיכון הגדול ביותר לחברות.
* נזק לחברות כלל, בין השאר, השבתה, פגיעה במוניטין והפחתת יעילות הפעילות.
* 56% מהארגונים שנסקרו אמרו שאין להם תכנית למנוע ולהגיב במקרה של אירוע סייבר.

ביטוח סיכוני סייבר
ביטוח סיכוני סייבר הופך למוצר נורמלי עבור עסקים גדולים שיכולים לצפות בסבירות להתקפת סייבר בנקודת זמן מסוימת. עלות ביטוח כזה עשויה להיות קשה יותר להצדקה לעסקים קטנים ולרשויות מקומיות אשר עשויים לבחור בביטוח עצמי מאשר לשלם פרמיית ביטוח משמעותית. לעיתים קרובות חוזי פוליסות ביטוח סייבר הם מורכבים מאד ועשויים להשתרע על מאות עמודים. תשלומים יכולים להתבסס על הגדרות מדויקות של מונחים כמו מערכות מחשב, אירוע סייבר או אמצעי זהירות ספציפיים של אבטחת סייבר אשר יושמו או לא יושמו. מסיבות אלה, רק 28.4% מהתביעות בשנת 2017 הביאו לתשלום מצד חברות ביטוח כשהתשלום הממוצע עומד על 188,525 דולר – נמוך משמעותית מהעלויות הממוצעות של התקפת סייבר שעמדו על 590,000 דולר.

בהתקפת הכופר NotPetya משנת 2017 אלו שנפגעו מהפריצה ניסו לגבות עלויות נזקים מפוליסות ונאמר להם על ידי המבטחים שההתקפות אינן מכוסות בגלל סעיף של החרגת מלחמה. סכסוכים אלו עוברים דרך בתי המשפט האמריקאיים ומאירים את חוסר הבשלות של שוק ביטוחי הסייבר המאופיין בזה שאין בו מספיק נתונים ליצירת מודלים אקטואריים מהימנים, כולל סיכונים המתפתחים בקביעות, והכיסוי הביטוחי המוצע בו נמצא במחלוקת בהשוואה לסיכונים מסורתיים יותר כמו שריפות או שיטפונות. עם זאת, שוק ביטוח זה ממשיך לגדול ובהתאם להערכות סוויס רי שוויו הכולל בשנת 2020 הוא 5.5 מיליארד דולר (בהשוואה להערכות של 4.5 מיליארד ב-2019). האמור כולל פוליסות ביטוח סייבר עצמאיות אך גם חבילות הגנה שנארזו בפוליסות רכוש וחבות סטנדרטיות.

ההיבט המקומי
יניב נזרי, מנהל הפעילות העסקית של מקאפי בישראל, התייחס להיבט המקומי של המחקר ולהתקפות הסייבר האחרונות שפורסמו. ״חברות הביטוח וארגונים עסקיים בכלל, צריכים להכיר בכך שהסכנה אורבת בכל פינה במיוחד כעת - בתקופה בה ישראל מאוימת על ידי גופי פשיעה מתוחכמים, חלקם ברמת מדינה. אירועי הסייבר בחברת הביטוח שירביט ובחברת התוכנה עמיטל מוכיחים כי אף חברה אינה חסינה. יתרה מכך, פושעי סייבר נמשכים באופן טבעי לארגוני המגזר הפיננסי אשר נתפס כמקום שבו הכסף נמצא. רוב החברות הפיננסיות בעולם, וגם בישראל, משקיעות באבטחת סייבר מאמץ אינטנסיבי שכרוך בעלויות נכבדות. סקר שנערך על ידי FS-ISAC מצא כי ארגונים ומוסדות פיננסיים מוציאים (בהתאם לגודלם) בין 6% ל-14% מתקציב המחשוב שלהם על אמצעי הגנה ואבטחת מידע. אולם, ככול שסביבת איומי הסייבר מתפתחת, השימוש במכשירים אישיים גובר, ומגמת העבודה מהבית מתחזקת - כך גוברת גם רמת החומרה והתדירות של מתקפות הסייבר. כדי להקטין את סיכויי ההצלחה של פושעי סייבר מתוחכמים, נדרשת היערכות מוקפדת והשקעה בעיבוי מערך האבטחה. ארגונים במגזר הפיננסי, ובענף הביטוח בפרט, נדרשים לפעול בצורה פרואקטיבית: לנהל ולתחזק את מוצרי ההגנה הקיימים, לוודא שכל הגרסאות וההגדרות מעודכנות ותואמות את המציאות הנוכחית, להסתייע בשירותי מומחה לביקורת, ובמידת הצורך גם לשלב כלי הגנה מתקדמים שיענו על אתגרי העבודה מהבית וניהול הנכסים בענן. כלים אלה יעשירו את המידע והחוסן הכללי של הארגון בעידן האיומים החדשים אליו אנו נכנסים״.

מקור: The Hidden Costs of Cybercrime/McAfee/ DECEMBER 2020
 
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית