שם משתמש
סיסמא
עו"ד רועי גאליס
כתבות נוספות בתחום
 
לוח אירועים
הבנק לא ביקש לדעת אם הנהנית בחשבון מסכימה להעביר כספים לעורך הדין, ובכך התרשל
בית המשפט מבהיר כי הבנקים אינם חותמת גומי ועליהם לבחון כל חשד שעולה בחשבונות נאמנות עם הנהנה
 אליה צ'צ'יק ("צ'צ'יק") הייתה מיוצגת על ידי עורך דין במספר הליכים ועסקאות מקרקעין. לימים התברר, כך לטענתה, כי עורך הדין נטל שלא כדין כספים שנמסרו לו בנאמנות עבורה במסגרת אותם הליכים ועסקאות. בהתאם לכך, הגישה תביעה לבית המשפט, אולם עורך הדין טען שהכספים שנטל היו חלק משכר הטרחה עבור הטיפול בענייניה.

ב-6.8.19 ניתן פסק דין המחייב את עורך הדין במלוא סכום התביעה, וזאת לאחר שכתב ההגנה שהגיש נמחק עקב מחדלים דיוניים רבים. כיוון שהתביעה נגד עורך הדין לא נידונה לגופה, סוגיית גובה שכר הטרחה שהייתה גב' צ'צ'יק חייבת לעורך הדין (אם בכלל) לא התבררה.

אחד מאותם הליכים בהם ייצג אותה עורך הדין הוא תביעה לפירוק שיתוף במקרקעין ("התביעה הראשונה"). התביעה התקבלה, ובמסגרתה מונו כונסי נכסים לצורך מכירת המקרקעין, והוחלט על מכירת חלקה של גב' צ'צ'יק במקרקעין לשותפתה. לצורך כך פתח עורך הדין חשבון בבנק לאומי, אשר על-פי שמו, היה חשבון נאמנות עבורה ("הבנק", "חשבון הנאמנות"). בחשבון זה הפקיד עורך הדין כספים, וממנו גם משך כספים. חלק מהכסף הועבר על ידי עורך הדין לגב' צ'צ'יק, ובחלקו נעשה שימוש לצורך ביצוע הליך מכירת המקרקעין נשוא התביעה הראשונה. בנוסף, ביצע עורך הדין מספר העברות בנקאיות, במסגרתן העביר כספים מחשבון הנאמנות לחשבונו הפרטי.

הפקדות בחשבון הפרטי
לטענת צ'ציק, הבנק התרשל כשלא מנע העברות מחשבון הנאמנות לחשבונו הפרטי של עורך הדין. הבנק אינו חולק על קיומה של חובת זהירות כלפי נהנה בניהול חשבון נאמנות, אלא שלטענתו, חובת הזהירות לא הופרה במקרה זה. בנוסף, אחד מכונסי הנכסים שמונו במסגרת התביעה הראשונה, הפקיד בחשבון הבנק הפרטי של עורך הדין של גב' צ'צ'יק סך של 136,600 שקלים, סכום שהיה מיועד להגיע לידיה.
לטענתה, כיוון שהבנק ידע שכונס הנכסים הפקיד כספים גם בחשבון הנאמנות, היה עליו לדעת שהסכום שהופקד על ידי כונס הנכסים לחשבון הבנק הפרטי של עורך הדין הוא בעצם רכושה שלה, ועל כן היה עליו למנוע את ההפקדה לחשבון הפרטי, ולעמוד על הפקדת הסכום לחשבון הנאמנות. גם בנוגע להעברה זו טוען הבנק שלא התרשל, ומוסיף וחולק על עצם קיומה של חובת זהירות קונקרטית (מעבר להכחשה בדבר הקשר הסיבתי, בשים לב לכך שההעברה אושרה ע"י בית המשפט שמינה את כונסי הנכסים).

ניסיון לחמוק "מתחת לרדאר"
בית המשפט קבע, כי על אף שאין חולק על כך שהבנק חב חובת זהירות כלפי התובעת בניהול חשבון הנאמנות, מוסכם שהיקפה של החובה הוא לנקוט אמצעים סבירים אם וכאשר מתעורר חשד ממשי לתרמית או למשיכה שלא כדין מהחשבון, כאשר פעולה של העברת כספים מחשבון נאמנות לחשבון פרטי של הנאמן היא מטיבה פעולה המעוררת חשד. במקרה זה נמצא, כי התעורר חשד אצל הפקידה בבנק, לאחר שעורך הדין ביקש להעביר עשרות אלפי שקלים לחשבון הפרטי שלו, והיא התקשרה אליו לברר את פשר העברות, אולם לא פנתה אל גב' צ'צ'יק לקבל את איושרה לביצוע הפעולה, הואיל ולטענת הפקידה, נהלי הבנק לא חייבו פנייה שכזו, כמו גם כי על פי רוב, עורכי דין ונאמנים פועלים ביושרה.

עוד נמצא, כי התנהלות עורך הדין במקרה היתה אמורה לעורר חשד ברף הגבוה ביותר, שכן סדרת בקשות להעברת סכומים קטנים מעוררת את החשד לנסיון ל "חמוק מתחת לרדאר", על מנת לסכל בחינה מעמיקה של בקשת ההעברה, כאשר לא נבדקה יתרת הכספים המצויים בחשבון ולא נבחנה כנדרש היסטוריית ההעברות, ולו היה נעשה כן, היה מתעורר חשש ממשי בדבר תקינות פעולותיו של עורך הדין.

סיכום ומסקנות
סיכומו של דבר - בכל מקרה בו נאמן מבקש להעביר כסף מחשבון נאמנות לחשבונו הפרטי, נדרשת הסכמת הנהנה להעברה. הבנק לא ביקש לדעת אם צ'צ'יק, שהיא המוטבת היחידה בחשבון, מסכימה להעביר כספים לעורך הדין, ובכך התרשל, כאשר נקבע כי יש קשר סיבתי בין התרשלות הבנק לנזקים שנגרמו לה. הבנק חויב בפיצוי בסך 283,767 שקלים, אשר היווה את הסכום שעורך הדין משך במספר רב של העברות קטנות לחשבונו הפרטי, וזאת בתוספת שכ"ט והוצאות בסך 35,000 שקלים שהושתו עליו. בקביעותיו אלו מבהיר בית המשפט, כי הבנקים אינם חותמת גומי ועליהם לבחון כל חשד שעולה בחשבונות נאמנות עם הנהנה.

ת.א. (י-ם) 2445-02-17 אליה צ'ציק נ' בנק לאומי לישראל ואח' (פורסם ב-15.11.20).

* הכותב הינו שותף במשרד עו"ד בן חיים, כהן, גאליס, ומתמחה בליטיגציה וביטוח
 
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית