שם משתמש
סיסמא
ד"ר משה ברקת | צילום: דוברות משרד האוצר
 
לוח אירועים
רשות שוק ההון קיימה יום עיון ראשון מסוגו: מציאת פתרונות לנושא הגיל השלישי ועולם הביטוח
הפיקוח כינס תחת מטריה אחת את השרה לשוויון חברתי מירב כהן, יו"ר איגוד חברות הביטוח יאיר המבורגר ובכירים בתחום על מנת למצוא פתרונות עבור האוכלוסייה המבוגרת | ברקת: מתחייב להמשיך לפעול למען האוכלוסיות המ
יום העיון ושיח שולחנות עגולים שקיימה היום (ד') רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, נועד להעניק פתרונות לפערים שעלו מדוח שפרסמה רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון בנושא הגיל השלישי. השיח נערך בהשתתפות השרה לשוויון חברתי וגמלאים, ח"כ מירב כהן; סגן שר האוצר, יצחק כהן; הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, ד"ר משה ברקת; יו"ר איגוד חברות הביטוח, יאיר המבורגר ונציגים בכירים מהגופים המוסדיים וכן פרופ' ישראל דורון והסגל האקדמי של המכון לחקר הזקנה באוניברסיטת חיפה.

מטרת יום העיון הינה גיבוש תכנית פעולה לפערים המרכזיים בנושא שירות ומיצוי זכויות הקיימים בקרב מבוטחי הגיל השלישי. התכנית מפרטת את הקשיים בהם נתקלת אוכלוסיית הגיל השלישי לצד האתגרים של נותני השירות לאוכלוסייה זו ותכלול הצעות שעלו מדוח רשות שוק ההון ומהמשרד לשוויון חברתי כדי לתת מענה ראוי לקשיים תוך התייחסות של כל הגורמים הנוגעים בדבר. מי שעמד יחד עם צוות הרשות מאחורי הכנס הוא אוהד מעודי, סגן בכיר לממונה על שוק ההון.

לאחר דברי הפתיחה של שורת אנשי המקצוע, התכנסו כ-100 המשתתפים לחדרי זום נפרדים בהם התקיימו שולחנות עגולים להעלאת פתרונות נוספים לסיוע לבני הגיל השלישי. בין המשתתפים בכנס, רובם גם בשולחנות העגולים: יהודה בן אסאייג,יעל גרינולדאלכס קפלוןיעקב שיץכוכבית ארנוןציפי אבירם קינן, ד"ר גיא רוטקופףאודי כץחגי בנימיןליאת שטראוסעופר ברנדטיוסי כהןצבי ורדי, פרופ' אביה ספיבק ורועי ויינברגר, העורך הראשי של עדיף.

ברקת אמר בדברי הפתיחה שלו כי "הכינוס הנרחב שהתקיים היום נועד במטרה להוביל תהליכים משמעותיים שיסייעו ויעניקו לבני הגיל השלישי שירות המותאם לצרכיהם ודאגה להבנתם את מוצרי הביטוח לצד מימוש זכויותיהם והסברה מקיפה. אני רוצה להודות לסגן שר האוצר, יצחק כהן ולשרה לשוויון חברתי, ח"כ מירב כהן על שיתוף הפעולה הרחב וקידום נושאים חשובים אלו. אני מתחייב כי הרשות בהובלתי תמשיך לפעול למען מתן מענה לציבור המבוטחים בישראל בדגש על אוכלוסיות מוחלשות ככלל ובני הגיל השלישי בפרט, במטרה להגן על זכויותיהם ולקדם שקיפות ותחרות בשוק הביטוח בישראל, במטרה להגביר את אמון הציבור במערכת הפיננסית ובגופים המוסדיים".

עיקרי התכנית:

1. צירוף לביטוח – במטרה להבטיח הליך הוגן בהליך הצירוף הכולל מתן הסברים מפורטים, הנגשת השפה הביטוחית, קיום פגישות פרונטליות עם המבוטח טרם צירופו לביטוח, הפרדת הליך המכירה להליך דו שלבי במטרה לאפשר בחינה מושכל של הצרכנים במוצרי הביטוח הקיימים והבנת מעמיקה של ההטבות הניתנות ברכישת המוצר.

2. הקמת מוקדי שירות ייעודיים בחברות הביטוח לאוכלוסיית הגיל השלישי הכולל קידום התאמות טכנולוגיות, פישוט המענה הטלפוני ומדידה של טיב השירות לפני הגיל השלישי על ידי פרמטרים קבועים.

3. מיצוי זכויות – פישוט הליך הגשת תביעות, מינוי איש קשר נוסף שילווה את המבוטח לאורך כל ההליך, הקמת מאגר מומחים ומלווים למטרת סיוע וייעוץ בעת הגשת תביעה.

4. קיצור זמני טיפול באוכלוסיית הגיל השלישי.

5. חינוך פיננסי – קידום החינוך הפיננסי תוך התאמה לאוכלוסיות הגיל השלישי בעזרת שיתופי פעולה עם כלל משרדי הממשלה הנוגעים בדבר ובשיתוף המגזר השלישי והגופים המוסדיים.

השרה לשוויון חברתי וגמלאים, ח"כ מירב כהן: "לאורך השנים בהן אני מלווה אזרחים ותיקים נחשפתי לקשיים השונים איתם הם מתמודדים בכל הקשור לעולם הביטוח והפנסיה, בדגש על ביטוחי חיים וסיעוד. מתוך הבנת הקושי הייחודי של הגיל המבוגר והצורך האמיתי שיש בתקופת הגיל הזו במוצרי הביטוח, גיבשנו המשרד לשוויון חברתי וגמלאים ורשות שוק ההון, שורה של פרויקטים ומהלכים רגולטוריים שנועדו לשפר את המענים הניתנים לאוכלוסייה המבוגרת בתחומי הביטוח והפנסיה, במטרה לאפשר להם למצות את זכויותיהם. בין היתר, מוצע לחייב את חברות הביטוח להעניק שירות מותאם לאוכלוסייה המבוגרת על ידי נציגים ייעודיים וקבועים שיוכשרו לכך, לקצר את משך זמן הטיפול בפניות של אזרחים ותיקים ולהגביר את הביקורת והפיקוח של הממונה על שוק ההון במצבים של דחיית תביעות ביטוח סיעודי של מבוטחים מבוגרים. בכנס שנערך היום הוצגה תכנית העבודה לשיפור השירות הניתן למבוגרים ונמשיך לעקוב ולפעול לכך שהאזרחים הוותיקים יקבלו מענה הולם, הגון ומותאם בתחום הביטוח. אני מקווה שהמהלכים שלנו יצליחו להקל על מאות אלפי אנשים ששילמו כל חייהם לחברות הביטוח ועכשיו נמצאים בשעתם הקשה ביותר ומגיע להם לקבל מענה כמה שיותר הוגן".

סגן שר האוצר, ח"כ הרב יצחק כהן: "האירוע שמתקיים היום הוא הוכחה לכך שאנחנו דואגים לציבור בני הגיל השלישי. מגיע להם שנחזיר להם טובה על כל העבודה הקשה, נגן עליהם ונתאים להם פתרונות התפורים למידותיהם וצרכיהם. אני רוצה לברך את כל השותפים לעשייה למען ציבור החוסכים ומבוטחים בישראל, ובניהם את השרה לשוויון חברתי, ח"כ מירב כהן והממונה על שוק ההון ביטוח וחיסכון, ד"ר משה ברקת על העשייה המבורכת בנושא ושיתוף הפעולה הדוק למען בני הגיל השלישי. אני אמשיך לקדם ולהוביל רפורמות מעמיקות במטרה להטיב עם הציבור ולפעול להתאמה מרבית של המוצרים הביטוחיים לכלל קבוצות האוכלוסייה השונות בחברה הישראלית, מתוך דאגה כי כלל הציבור יפיק את המיטב מהשירותים שרכש. העשייה רק מתחילה ביום עיון זה, ואני מתחייב שנמשיך לפעול למען קידום השוויון, השקיפות והתחרות בשוק ההון הישראלי".

יאיר המבורגר, יו"ר איגוד חברות הביטוח: "כבוד גדול בשבילי לברך אתכם על היוזמה יוצאת הדופן של הרשות, בעיקר, ואוניברסיטת חיפה על הטיפול ומיצוי הזכויות של בני הגיל השלישי במדינת ישראל. כבוד השרה מירב כהן, אני מעריך מאוד שיש שרה שבאמת מתעניינת בתחום ועושה למען בני הגיל השלישי. אני באמת חושב שיש לטפל בנושא הזה עם עין מיוחדת ולב פתוח.

"הגיל השלישי מהווה בערך 950 אלף איש וזה בא לידי ביטוי במיוחד בתקופת הקורונה. 80% מהמספר הזה הם אנשים שבסופו של דבר עדין עצמאים ו-20% נמצאים בתפקוד נמוך ובעיקר עליהם אנחנו צריכים לשים דגש. צריך לזכור גם שמתוך האוכלוסייה הזו בין 23% ל-25% חיים בבדידות, ויש לכך השפעה על ההתנהלות שלהם.

"ד"ר משה ברקת, סגנו אוהד מעודי, כל החברים ברשות והפרופסורים מאוניברסיטת חיפה לצד השרה, אנחנו חייבים אוזן קשבת לכם ואנחנו כבר עושים דברים רבים לטובת קידום הנושא. בכל החברות כבר עושים דברים בכיוון הזה, הרבה מתוך הדברים שאמרו היום השרה וסגן השר, למשל הנגשה לבני הגיל השלישי. גם בתקופה האלקטרונית דיגיטלית, עדיין קשה להם להבין מה הם צריכים לעשות. בנוסף, עלינו לטפל בנושא הבדידות שמעיקה קודם כל על הקשר שלהם ביום-יום, אבל גם על הקשר שלהם עם חברות הביטוח. אנחנו באיגוד חברות הביטוח קשובים מאוד, גם אם קשה לנו לפעמים לשמוע את הביקורת הקשה שיש נגדנו. אני חושב שאנחנו יודעים שיש לנו בעיה לפעמים בנושא הזה, וקשובים לשנות אותה".

אוהד מעודי, סגן בכיר לממונה על שוק ההון, שעמד יחד עם צוות הרשות מאחורי הכנס, אמר כי הוא "שמח ומברך על קיומו של הכנס החשוב הזה. חיכינו לו והוא היה אמור להתקיים באפריל בצורה סטנדרטית אבל הקורונה טרפה את הקלפים. יום העיון מהווה אבן דרך ברפורמה המקיפה שבכוונתו לבצע כדי לשפר את מיצוי הזכויות של בני הגיל השלישי. יש כאן שיתוף פעולה ייחודי שהרגולטור משתף את הציבור וגורמים שונים מהאקדמיה ומהשוק כאשר לכולם יש אינטרס דומה. המטרה מבחינתנו, ונדון בהמלצות של הקול הקורא שפרסמנו לקראת סוף 2019, היא לבחון את היישום וגם לשמוע דעות ורעיונות נוספים. חשוב לזקק את הדברים שפרסמנו וגם לשמוע רעיונות חדשים". 

"תקופת הקורונה לימדה אותנו הרבה, גם את העובדה שערבות הדדית היא חשובה. הרשות מטפלת ב-15 אלף תלונות בשנה. משתדלים לתת מענה ראוי לכולם ולסייע, לא כולם מודעים לאפשרות להגיש תלונה ולקבל סיוע, גם באופן אישי על ידי הממונה. לא חושב שהיה מפקח שהגיע פיזית לפונה שהגיש תלונה כדי לסייע. מהתלונות אנחנו מנסים ללמוד איפה יש כשלי שוק ואיפה אנחנו יכולים לתת מענה. קשה להתעלם מפניות שמגיעות מאוכלוסייה מבוגרת או אנשים שלא דוברים את השפה העברית. לצד זאת, אנחנו מבצעים לא מעט ביקורות יזומות. מודעים שיש מוצרי דחיפה ויש תגמול שמשפיע לעיתים על גורם משווק להציע לאנשים מוצרים שהם לא בהכרח נדרשים", ציין מעודי. 

"יחד עם זאת חשוב לי לומר גם את הצד השני. יש מגמה חיובית של שיפור בשוק הביטוח, גם בגלל מדד השירות שאנו מפרסמים. בתקופת הקורונה פרסמנו פעמיים את מדד הסולידריות כדי לשקף אלו חברות באו לקראת הלקוחות שלהן. יש חברות שהציעו החזר כספי לאנשים שהיו בבידוד על אף שלא היו מחויבות על פי הפוליסה. המילה חדשנות נתפסת לרוב בהיבט הטכנולוגי ודווקא היום, אנחנו צריכים לחשוב על חדשנות אחרת. דווקא לאלו שמתקשים בפתרונות הטכנולוגיים", הסביר הסגן הבכיר לממונה.
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית