שם משתמש
סיסמא
צילום: Depositphotos
 
לוח אירועים
סיכום שנת 2020: הציבור פדה 24.7 מיליארד שקלים מקרנות הנאמנות
עיקר הפדיון היה בקרנות האקטיביות המסורתיות מהן נפדו 22.8 מיליארד שקלים | הקרנות המחקות היו נקודת האור היחידה - גייסו סכום ניכר של 8 מיליארד שקלים
שנת 2020 נפתחה כרכבת הרים של ממש. ראשיתה כהמשך לשנת התשואות החלומית של 2019 כאשר שוקי המניות כובשים שיא אחר שיא וקרנות הנאמנות מגייסות סכום נאה של כ-1.4 מיליארד שקלים בינואר, אבל אז הגיע ה-19 בפברואר, והשווקים התחילו להבין, שהווירוס הסיני, שעד כה הם התייחסו אליו כאל וירוס מקומי בסין בלבד, מתחיל להתפשט בכל העולם בקצב מסחרר. התגובה הייתה ששוקי המניות ואיגרות החוב הקונצרניות קרסו בשיעורים דו-ספרתיים ניכרים ותעשיית הקרנות הגיבה בהתאם.
 
מיטב דש: קופות הגמל הכלליות רשמו ב-2020 תשואה שנתית של כ-4.7%
3/1/2021
מדובר על תשואה כמעט זהה לתשואה הממוצעת ב-5 השנים שקדמו לה | קרנות הפנסיה במסלול לבני עד 50 סיימו את 2020 עם תשואה של 6.1%, במסלול לבני 50-60 נרשמה תשואה שנתית של 5.5%
על פי סיכום שנת 2020 של מורן צביק, מנהל קשרי יועצים במיטב דש, בחודשים פברואר ומרץ התעשייה פדתה 45.8 מיליארד שקלים ושווי נכסיה צנח גם בשל יציאת הכספים המבוהלת, וגם בגלל ירידת ערך - מ-357 מיליארד שקלים בשיא ל-258 מיליארד שקלים בסוף מרץ, שיעור של כ-28% בתוך מעט יותר מחודש.

לקראת סוף חודש מרץ החלה התאוששות מופלאה וחזקה מאוד בשווקים תודות למדיניות אגרסיבית מאוד מצד הבנקים המרכזיים וממשלות ברחבי העולם שהורידו ריביות והזרימו כספים כמעט ללא חשבון. ההתאוששות הזו נמשכה כמעט ברציפות עד סוף השנה, וכתוצאה מכך, שנת 2020 הסתיימה בעליות שערים חדות בשוקי המניות. מדד S&P500 עלה בחדות ב-16.3%, מדד הנאסד"ק רשם זינוק של כ-43.6%, ה-DAX הגרמני הסתפק ב-3.5%, והניקיי היפני רשם עלייה של כ-16%. 

מדדי ת"א 35 ות"א 125 (שמושפע מאוד ממשקל מניות ת"א 35) רשמו בסיכום שנתי תשואות שליליות של כ-10.9%- וכ-3%- בהתאמה. לעומת זאת, לעומת מדד ת"א 90 עלה בשיעור חד של 18.1%.

בשוק האג"ח הקונצרני המקומי, מדדי התל-בונד 20,40,60 סיכמו שנה תנודתית מאוד עם תשואה שלילית מזערית של כ-0.2%, ואילו מדד אג"ח ממשלתי כללי רשם בסיכום שנתי עלייה קלה של 1.2%. אפיק ההשקעה היחיד שנפגע זו שנה שנייה ברציפות, היה הדולר שנחלש בכ-7% מול השקל. 

ואשר לקרנות הנאמנות, באפריל ובמאי חזרה תעשיית הקרנות לגייס סכום הנאמד בכ-8.6 מיליארד שקלים ונכסיה הגיעו לרמה של 296.2 מיליארד שקלים, עדיין רחוק משיאה. מגמת ההתאוששות נמשכה, עם מהמורות קטנות, עד סוף שנת 2020, כאשר לקראת סוף השנה השווקים נתמכו באופטימיות של חזרה לשגרה תודות למציאת החיסון לנגיף של חברות התרופות פייזר, מודרנה וחברות נוספות. 

תעשיית הקרנות מסכמת, איפוא, את השנה עם פדיון של 24.7 מיליארד שקלים, מהם 22.8 מיליארד שקלים בקרנות האקטיביות המסורתיות, גיוס של כ-8 מיליארד שקלים בקרנות המחקות, ופדיון של כ-3.6 מיליארד שקלים בקרנות הסל, ופדיון של 6.3 מיליארד שקלים בקרנות הכספיות.

וכך, אם בתחילת השנה עמדו נכסיה על סך כולל של 352.3 מיליארד שקלים, שהגיעו, כאמור, לשיא, של 357 מיליארד שקלים, הרי שהיא סוגרת את שנת 2020 עם נכסים בשווי של 330.6 מיליארד שקלים, קיטון של כ-6.2%.

קיטון זה, נבע בעיקרו מיציאת כסף מהן בסכום גדול יותר שהתקזז חלקית מול עליית ערך הנכסים שמחזיקות הקרנות. התעשייה האקטיבית קטנה בשיעור של 13.4%. בתוך התעשייה הפסיבית היה הבדל ניכר בין הקרנות המחקות שצמחו בנכסיהן בשיעור של כ- 24.7% לבין קרנות הסל שקטנו בכ-3.0%.

התעשייה האקטיבית

התעשייה האקטיבית על שני חלקיה - הקרנות המסורתיות והקרנות הכספיות, סבלה מיציאת כספים מסיבית ויחד פדו 29.1 מיליארד שקלים. הקרנות המסורתיות פדו בפברואר-מרץ 2020 סכום כולל של 32.1 מיליארד שקלים. הן אמנם התאוששו וחזרו לגייס מאפריל ועד לסוף השנה (למעט חודשי יוני, יולי וספטמבר) אבל לא היה בכך כדי להחזיר להן את הסכומים שיצאו.

תעשיית הקרנות הכספיות רשמה פדיונות חזקים השנה, המהווה כ-21% מנכסיהן בראשית השנה, שמסתכמים בכ-6.3 מיליארד שקלים. סכום זה כולל יציאת כספים הן מהקרנות הכספיות השקליות (קרוב לשני שלישים מהסכום) והן מהקרנות הכספיות הדולריות (קרוב לשליש). יצויין, כי הקרנות הדולריות סבלו מתשואה שלילית של כ-6.4%, וגם יותר ממחצית מן הקרנות השקליות השיגו תשואה שלילית.

פדיונות גדולים גם באג"ח, בהובלת אג"ח כללי

הקטגוריה הפודה ביותר בשנת 2020, איך לא, הייתה הקטגוריה של קרנות אג"ח כללי שהייתה הקטגוריה המגייסת ביותר בשנת 2019. היא פדתה ב-2020 סכום של כ-9.18 מיליארד שקלים. זאת, למרות שברבעון האחרון של השנה הן גייסו יותר מ-4 מיליארד ש"ח. בחודש מרץ לבדו הקטגוריה פדתה יותר מ-15 מיליארד שקלים. כך, בסיכום שנתי, למרות החודשים הטובים שהגיעו אחר כך, היא נותרה בטריטוריה שלילית עמוקה.

קרנות אג"ח מדינה, שאף הן רשמו גיוסים נאים בשנת 2019, מסיימות את שנת 2020 כקטגוריה השנייה הפודה ביותר. למעשה, מלבד הרבעון השני של השנה, שהאיר להן פנים (גיוסים של כ-910 מיליון שקלים), בכל שאר הרבעונים הן פדו בהובלת חודש מרץ הנורא מכולם. בסיכום שנתי קרנות אג"ח מדינה פדו כ-6.17 מיליארד שקלים.

קרנות אג"ח קונצרני מסיימות שנה גרועה מבחינתן עם פדיונות הנאמדים בכ-4.3 מיליארד שקלים, פדיון גבוה מאוד ביחס להתאוששות שרשמו מדדי התל-בונד והאג"ח החל מחודש אפריל, גם תודות לרוח הגבית של בנק ישראל. לעומת זאת, המסה הגדולה של הגיוסים בקטגוריה זו זרמה לקרנות הפסיביות בהובלת הקרנות המחקות אשר עוקבות אחרי מדדי איגרות החוב של החברות.

הקרנות השקליות רשמו אף הן יציאת כספים בסך של כ-1.1 מיליארד שקלים, כאשר עיקר הפדיונות נרשמו, כרגיל, בחודש מרץ. 

שנת 2020 התאפיינה בעליות שערים חדות מאוד במרבית מדדי המניות בעולם. הקרנות המנייתיות האקטיביות רשמו שנה תנודתית מאוד, כאשר העליות החדות בשווקים באו לידי ביטוי בגיוסים רק ברבעון האחרון של השנה. אך בסיכום שנתי, למרות עליות השערים החדות במדדי המניות, הקרנות המנייתיות (ישראל + חו"ל + קרנות גמישות) מסיימות שנה עגומה עם פדיון של כ-2.6 מיליארד שקלים. 

נתון זה "מסתיר" את השוני בין הקרנות המתמחות במניות בחו"ל שגייסו כ-1.13 מיליארד שקלים לבין הקרנות המתמחות במניות בישראל שפדו כ-2.5 מיליארד שקלים, והגמישות שפדו כ-1.23 מיליארד שקלים. זהו עוד ביטוי לחולשה של שוק המניות בישראל ב-2020 לעומת שוקי המניות בחו"ל.

קבוצת קרנות אג"ח חו"ל הייתה נקודת האור היחידה כאשר הן הצליחו לגייס סכום של כ-350 מיליון שקלים, וזאת למרות היחלשות הדולר אל מול השקל.

התעשייה הפסיבית

ברמת התעשייה הפסיבית ובחתך של קטגוריות השקעה, הקרנות המתמחות במניות, שזו גם הקטגוריה הגדולה ביותר בתעשייה זו סיימו את שנת 2020 בפדיונות, הנאמדים בסכום של כ-590 מיליון שקלים, כאשר הקרנות המחקות רשמו דווקא גיוסים גדולים של כ-5.16 מיליארד שקלים, ואילו קרנות הסל סיכמו את השנה בפדיונות ניכרים של כ-5.75 מיליארד שקלים. בתוך הקטגוריה הזו, בחתך של יעד ההשקעה, היה פער עצום בין הקרנות שמתמחות במניות בישראל שגייסו כ-2.41 מיליארד שקלים לבין הקרנות המתמחות במניות בחו"ל שרשמו פדיונות גדולים של כ-3 מיליארד שקלים. זו מגמה הפוכה לזו שנרשמה בקרנות האקטיביות.

ועוד ברמת התעשייה הפסיבית, קטגוריית אג"ח חברות הייתה הבולטת מכולן זו שנה שנייה ברציפות לאחר שהושפעה מאוד לחיוב מהזינוק במדדי האג"ח הקונצרני מאז חודש אפריל, ושנהנה מהרוח הגבית של בנק ישראל שתמך ברכישת אג"ח חברות. קטגוריה זו סיימה את השנה עם גיוס ניכר של כ-5.9 מיליארד שקלים. זו מגמה הפוכה לזו שנרשמה בקרנות האקטיביות.

קרנות אג"ח מדינה, למרות שנהנו מעליות שערים של 1.2% במדד האג"ח הממשלתיות, סיכמו את שנת 2020 בפדיונות הנאמדים בכ-145 מיליון שקלים. 

לבסוף קבוצת קרנות אג"ח כללי, שהיא מאוד קטנה בתעשייה הפסיבית, (בתעשייה האקטיבית היא הקטגוריה הגדולה ביותר) רשמה פדיונות של כ-775 מיליון שקלים, כאשר המשקיעים מעדיפים באופן מובהק להשקיע בקטגוריה זו בקרנות האקטיביות.

נכון ל-31.12.20, יום חמישי, היקף נכסי תעשיית הקרנות עומד על 330.6 מיליארד שקלים. נתון זה מתפלג באופן הבא: תעשייה אקטיבית: 189.1 מיליארד שקלים, מהם 166.5 מיליארד שקלים בקרנות מסורתיות, ו-22.6 מיליארד שקלים בקרנות כספיות. 

תעשייה פסיבית: 141.5 מיליארד שקלים, מהם 90.5 מיליארד שקלים בקרנות סל, ו-51.0 מיליארד שקלים בקרנות מחקות.

חודש דצמבר 2020

• הקרנות האקטיביות המסורתיות גייסו כ-1.83 מיליארד שקלים, הקרנות הפסיביות גייסו כ- 3.145 מיליארד שקלים (המחקות גייסו כ-1.79 מיליארד שקלים וקרנות הסל רשמו גיוס של 1.355 מיליארד שקלים). הקרנות הכספיות פדו כ-1.18 מיליארד שקלים, ובסה"כ תעשיית קרנות הנאמנות גייסה כ-3.8 מיליארד שקלים.

התעשייה האקטיבית בחתך של מדיניות:

קרנות מנוהלות מנייתיות (כולל הגמישות): מסיימות את דצמבר בגיוס גבוה של כ-0.7 מיליארד שקלים. קרנות מנוהלות אג"ח כללי שומרות חודש שלישי ברציפות על ראשות טבלת הקרנות האקטיביות המגייסות, עם גיוס של כ-1.76 מיליארד שקלים.

קרנות אג"ח מדינה ממשיכות במומנטום השלילי גם החודש, ואף עולות בקצב הפדיונות לסכום הנאמד בכ-380 מיליון שקלים.

קרנות אג"ח חברות פודות חודש שישי ברציפות, סכום של כ-130 מיליון שקלים.
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית