שם משתמש
סיסמא
צילום: דוברות משרד האוצר
כתבות נוספות בתחום
 
לוח אירועים
הבשורה לבנקים וחברות כרטיסי האשראי: יוכלו לשווק גמל להשקעה
ברקת אמר בגל"צ כי זו כוונת הרשות לשנה הקרובה: "נעודד יותר חיסכון במכשיר מצוין, שלאורך ההיסטוריה התשואות שלו טובות יותר מפיקדון בבנק" | לשכת סוכני הביטוח: מלחמת רגולטורים שאת תוצאותיה הציבור ישלם
בבנקים ובחברות כרטיסי האשראי חיכו לזה, סוכני הביטוח חששו מהמהלך, והיום (ד') אמר ראש רשות שוק ההון, ד"ר משה ברקת, כי בכוונתו להתיר את שיווק קופות הגמל להשקעה גם על ידי הבנקים וחברות כרטיסי האשראי.
 
לא רק אלמנטרי; ישראכרט מתכוונת לשווק גם קופות גמל להשקעה
12/8/2020
חברת כרטיסי האשראי מעריכה כי בתוך חודשיים תקבל מרשות שוק ההון אישור לפעול בתחום הביטוח | רשות שוק ההון: בקשת הקמת הסוכנות נבחנת, לכשתתקבל החלטה נדווח באופן מסודר
בריאיון לגל"צ שישודר הערב במלואו בתכנית הכלכלית של התחנה, הסביר ברקת כי הוא סבור שהמהלך יגדיל את התחרות, יוריד את דמי הניהול וישפר את השירות לחוסכים. "אנחנו רוצים לעודד יותר חיסכון במכשיר המצוין הזה, לאורך ההיסטוריה התשואות טובות יותר מפיקדון בבנק או בעו"ש, שם הריבית אפסית", אמר ברקת.

הרצון של חברות כרטיסי האשראי, לפחות אחת מהן, לשווק קופות גמל להשקעה נחשף לראשונה באתר עדיף כבר בחודש אוגוסט. בדוחות הכספיים של ישראכרט לרבעון השני של שנת 2020 דיווחה ישראכרט כי בהתאם לרישיון הקבוע שתקבל היא תהיה רשאית לעסוק, בין היתר, בשיווק ומכירת ביטוח וכן שיווק פוליסות חיסכון קופות גמל להשקעה (ללא סיכוני חיתום), בכפוף לקבלת רישיון על פי דין.

זאת בניגוד לחברת כרטיסי אשראי אחרת, מקס (באמצעות סוכנות מקס ביטוח), שקיבלה עוד לפניה את האישור למכור ביטוח והחלה לעשות זאת בתחום הביטוח האלמנטרי וכן בביטוח נסיעות לחו"ל, אך לפי שעה לא כיוונה לשיווק המוצר הפיננסי החם.

בוועידת עדיף שנערכה לפני שבועיים התייחס ברקת לקופות הגמל להשקעה, כאשר דיבר על הצמיחה במשק לאור הקורונה. "יש לנו אולי חיסון בריאותי, אבל אף אחד לא ימציא עבורנו חיסון כלכלי – החיסון הכלכלי הוא בידיים שלכם. אנחנו צריכים להמשיך ולשמור על יציבותו ואיתנותו של שוק ההון הישראלי, והמפתח לשם הוא החזרת הצמיחה למשק. החזרת ההשקעה למשק. תשקיעו בתשתיות, תשקיעו בהייטק, תשקיעו ברפואה, תשקיעו בגורמים שיהפכו מפגעי טבע לברי התמודדות קלה יותר. תתנו תשואה לחוסכים שלכם ואת הדיבידנדים יקטוף המשק הישראלי.

"בגלל זה אנחנו צריכים להגדיל את קופות הגמל להשקעה לא ל-70 אלף אלא ל200 או 250 אלף כמו שדוחף לכך סגן השר הרב יצחק כהן, שבזכותו יש לנו את הכלי הנהדר הזה לחסכון של משקי בית. בגלל זה אנחנו צריכים לא להילחם בפוליסות חסכון אלא למצוא את הדרך להרחיב את ההפצה שלהם, ולהרחיב את היצע המוצרים שמהווים גם תחרות אמיתית למערכת הבנקאית ותכניות החיסכון או פיקדונות הציבור. זה המנוע של שוק ההון. מי רוצה לכבות אותו?", אמר ברקת.

הוא התייחס גם לכניסת חברות כרטיסי האשראי לתיווך בביטוח במהלך השנה האחרונה. "בשנה החולפת אפשרתי את כניסתן של חברות כרטיסי האשראי לתחום התיווך בביטוח, מהלך שכבר עכשיו מתחילים להראות את פירותיו ועתיד להגביר את התחרות בשוק התיווך בביטוח באופן משמעותי. כניסתן של ישרכארט ומקס מבשרת את רפורמת הסוכן האוביקטיבי שעתידה לשנות את ענף הביטוח ולהבטיח ייעוץ אובייקטיבי ללקוחות ולא ייעוץ מוטה יצרנים. חברות כרטיס האשראי שנכנסו אל שוק הביטוח התחייבו לעקרונות הרפורמה, והן יחלו לפעול בקרוב במודל הסוכן האובייקטיבי. ברור לכל כי זוהי בשורה משמחת עבור ציבור המבוטחים בישראל".

לשכת סוכני הביטוח: רוצים לצמצם ריכוזיות וכאן מבקשים להחזיר את הגלגל לאחור

מלשכת סוכני הביטוח נמסר: "לא ברור מדוע רשות ההון מנהלת שיח בנושא כה חשוב וכה משמעותי על ציבור החוסכים בישראל, מבלי שפעלה להיוועץ כנדרש עם לשכת סוכני הביטוח כשחקן מרכזי בתחום שיווק מוצרים אלו לציבור. נדמה כי מדובר במלחמת רגולטורים שאת תוצאותיה ישלם הציבור הרחב. גם היום הבנק משווק כיועץ קופות גמל והשתלמות והנה מסתמן כי קיימת כוונה להעניק לבנקים אמצעי חיסכון נוסף עבור הכסף הפנוי של הציבור, באופן המעורר תמיהה כיצד מהלך שכזה, המשאיר את הכסף בשליטת הבנק, תורם להגברת התחרות.

"האם המטרה היא שכסף פנוי נוסף ישאר בידי הבנקים? מדובר בהפצה של מוצר שיהיה משמעותי במיוחד, קל וחומר לאור הכוונה המבורכת להעלאת תקרת ההפקדה באפיק קופת גמל להשקעה לסך של 250,000 שקלים. יתרה מכך, מי יערוך מסמך הנמקה מסודר ללקוח, מי יפרוס בפניו את החלופות אם לא סוכן הביטוח המקצועי? כנסת ישראל כבר קבעה בצורה ברורה כי אין מקום להשארת החסכון בבנקים ויש לפזר את החסכון, השבוע צומצמצו מסגרות אשראי ללקוחות הבנקים הגדולים כדי לצמצם ריכוזיות והנה דווקא כאן, מבקשים להחזיר את הגלגל לאחור, בלי כל נימוק ענייני.

"עולה השאלה, מי ייתן את הייעוץ הנכון לציבור שרשות שוק ההון כ"כ חרדה לו. בשיווק פוליסות על ידי סוכנויות ביטוח תאגיד בבעלות חברות האשראי, נאלצה הלשכה לפנות לערכאות משפטיות. אנו סבורים כי מהלך שכזה יש לבצע לאחר בחינת השוק בצורה מעמיקה, בשיתוף עם ציבור סוכני הביטוח, ולא מתוך שיקולים אחרים. אין לנו אלא להצר על כך שהרשות, לשיטתה, חורטת על דגלה את עקרון התחרות, אך זאת מבלי לפקח על מכלול השלכותיו והריכוזיות שהינה פועל יוצא של מהלכים אלו. אנו לומדים את הנושא וממתינים לנתונים מרשות שוק ההון".

עוד על המוצר שהפך ל"חיסון" מבוקש עבור הכסף הפנוי - במאמר של אייל סיאני, סמנכ"ל ומנהל מקצועי, פסגות קופות גמל ופנסיה
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית