שם משתמש
סיסמא
דירוג מערכות הפנסיה בעולם על פי מדד MERCER | צילום: Mercer
כתבות נוספות בתחום
 
לוח אירועים
מדד MERCER: ישראל במקום השלישי מבין 39 מדינות באיכות מערכת הפנסיה
ישראל צורפה השנה למדד וכבר כבשה מקום מכובד | הולנד ראשונה ודנמרק שנייה | ברקת בכנס מכון קסירר בו נחשף הדירוג: מעיד על חוסנה של המערכת הפנסיונית אך לא צריך להיות שאננים
מדינת ישראל מדורגת בשנת 2020 במקום השלישי מבין 39 מדינות באיכות מערכת הפנסיה, אחרי הולנד ודנמרק, כך עולה מההשוואה הבינלאומית של MERCER. מערכת הפנסיה של בריטניה דורגה במקום ה-15, של ארצות הברית דורגה במקום ה-17, של איטליה במקום ה-29 ושל טורקיה במקום ה-37.
 
לאור שיתוף פעולה בין מכון קסירר למחקר בחשבונאות בפקולטה לניהול ע"ש קולר באוניברסיטת תל אביב לבין MERCER הבינלאומית, ישראל צורפה השנה להשוואה הבינלאומית. ישראל נכנסה למדד רק השנה, מאחר והייתה בעיה בהנגשת הנתונים של מערכת הפנסיה בכלל, וכן בעיה בכך שהיו בשפה העברית בפרט, ומכאן היוזמה ושיתוף הפעולה של מכון קסירר. שלושת הקריטריונים המרכזיים של המדד הם: הלימות - הולם את צרכי הפנסיה של העמית, קיימות – עד כמה המערכת יציבה והסיכוי למימוש הפנסיה בפועל, והגינות - עד כמה המערכת הגונה כלפי העמית.

תוצאות המדד לשנת 2020 הוצגו בכנס זום של מכון קסירר, שנערך היום אחה"צ (ד'). בכנס נערך דיון באתגרים והזדמנויות לשיפור מערכת הפנסיה, שעלו לאור תוצאות המדד ולאור מסקנות הוועדה לבחינת איכות מערכת הפנסיה בישראל הפועלת במסגרת מכון קסירר.

הכנס נערך בהשתתפות ד"ר משה ברקת, הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון; פרופ' דן וייס, ראש מכון קסירר למחקר בחשבונאות בפקולטה לניהול ע"ש קולר באוניבריסטת תל אביב; פיונה דנסייר, מנכ"לית חברת מרסר בריטניה (MERCER UK) חברת המחקר הבינ"ל; אילן רביב, מנכ"ל מיטב דש, וחברי ועדת מכון קסירר לבחינת איכות מערכת הפנסיה בישראל:יונל כהן, לשעבר מנכ"ל מגדל; יואב גפני לשעבר סגן בכיר לממונה על רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון; פרופ' רוני עופר, הפקולטה לניהול ע"ש קולר באוניברסיטת תל אביב, וד"ר ארז לוי

פרופ' דן וייס התייחס לכך ש"שיתוף הפעולה בין מכון קסירר לחברת MERCER הבינלאומית הביא להכללת ישראל בהשוואה הבינלאומית של איכות מערכות הפנסיה בב-39 מדינות. מדובר במודל השוואתי אשר פותח לפני מספר שנים על ידי הרגולטור האוסטרלי, אוניברסיטת מונש (Monash) במלבורן אוסטרליה וחברת MERCER שהיא חברה בינלאומית המייעצת לרגולטורים במדינות רבות ומייעצת לניהול מערכי פנסיה בהיקף של מעל 15 טריליון דולרים. 

בהתייחס לתוצאות המודל ציין פרופ' וייס כי "הנתונים מלמדים על כך שמערכת הפנסיה בישראל ממוקמת במקום מצוין בהשוואה בינלאומית. סדרת רפורמות רגולטוריות שנעשו במערכת הפנסיה בישראל במהלך שלושים השנה האחרונות תרמו למעמד המכובד של מערכת הפנסיה בישראל. מצד שני, ההשוואה מעלה כי אתגרים רבים עדיין לפנינו. הוועדה מיקדה שלושה תהליכים שיש בהם הזדמנויות לשיפור מערכת הפנסיה כדי לשמר את מעמדה של ישראל: תהליך ההצטרפות לתכנית פנסיה והייעוץ המקצועי הכרוך בכך, תהליך ניהול ההשקעות על ידי גוף מוסדי בהינתן אילוצים ספציפיים למדינת ישראל, והיבטים מסוימים בממשל התאגידי של גופים מוסדיים המנהלים כספי עמיתים". 

ד"ר משה ברקת: "אני מברך על כניסתה של ישראל למדד הבינלאומי של MERCER. מיקומה הגבוה של ישראל בדירוג לשנת 2020 מעיד על חוסנה של המערכת הפנסיונית בפרט, ועל המערכת הפיננסית בישראל כולה. סקירת המשק הישראלי שהצגתי מחזקת דברים אלו. יחד עם זאת, לא צריך להיות שאננים. יש הרבה מה לשפר במערכת בהיבטים שונים בהם אנו מטפלים כדי לשפר את מצבם של החוסכים הישראלים לפנסיה. הרפורמה הגדולה שאנו מתכננים בשם פנסיה 2025 תשפר את התחרות ואת המוצר הפנסיוני בצורה משמעותית. רפורמה זו תצטרף לצעדים נוספים שאנו מקדמים יחד עם משרד האוצר לרווחתם של אזרחי ישראל".

פיונה דנסייר: "איכות מערכת הפנסייה בישראל גבוהה בהשוואה למערכות פנסיה במדינות אחרות. יחד עם זה, ניתוח של MERCER ממליץ להוריד אי שוויון בין גברים ונשים במערכת הפנסיה בישראל, ולתמוך בהורים הנמצאים מחוץ למעגל העבודה בשל בחירתם לטפל בילדיהם. כמו כן ממליצה MERCER להגביר את ההגנה על עמיתי קרנות הפנסיה במקרה של הונאות".
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית