שם משתמש
סיסמא
מימין: גיל פישמן, אבי רוזנבאום, נדב טסלר ועמית שוורץ | צילום: סטודיו עדיף
 
לוח אירועים
המשנה למנכ"ל הפניקס אקסלנס: אין ספק שנדרש לייקר את תעריפי הנכות בקרנות, אנחנו בתהליכים מול הרשות
גיל פישמן הוסיף כי גם מבטח המשנה סוויס רי, המבטח את הקרנות בארץ, אינם שבעי רצון מהתעריפים הקיימים בפנסיית נכות | עמית שוורץ, כלל ביטוח: עם רוח גבית מהרשות אני חושב שבמתכונת חדשה מוצר המנהלים יחזור למד
 
הוויכוח מה עדיף לחוסך - קרן פנסיה או פוליסת מנהלים, אינו חדש ואם נלך עשרות שנים אחורה נגלה שכבר אז היו מי שטענו שפוליסות מנהלים עדיפות על קרנות הפנסיה הוותיקות. היום מדובר על מוצרים שונים לחלוטין אבל יש עדיין חילוקי דעות בשאלה מה עדיף לחוסך. "בתוך הוויכוח יש דבר אחד עליו אין עוררין והוא מה עדיף לבעלי הרישיון הפנסיוני. יחד עם זאת אנחנו רואים שרוב המצטרפים החדשים צורפן לקרנות פנסיה מקיפות חדשות. המצאת המושג ביטוח מנהלים יצרה מלכתחילה הילה סביבו, אך במסגרת האפליה המתקנת ננסה לקרוא לקרן הפנסיה בשמה העדכני 'פנסיית מנהלים'", כך אמר אבי רוזנבאום, יו"ר ברוקר סוכנות לביטוח, שהנחה פאנל מיוחד בוועידת עדיף ה-20 שדן בשאלה מה עדיף לחוסך בהתחשב בקורונה – ביטוח מנהלים או קרן פנסיה.

מדברים המון על הערך הכלכלי של מקדם הקצבה בפוליסות. גיל פישמן, משנה למנכ"ל הפניקס אקסלנס פנסיה וגמל, האם יש ערך כלכלי למקדם הזה בהשוואה לחלופה של קרן פנסיה ללא מקדם מובטח?

פישמן: "לכל מוצר יש את היתרונות והחסרונות שלו. בקרן פנסיה היתרון המרכזי הם דמי ניהול יחסית נמוכים. היום יש תחרות עזה על דמי ניהול, עלויות כיסויים ביטוחיים מאוד נמוכות, ואגרות חוב של המדינה מאובטחות עם ריבית מובטחת של 4.86%. כנגד זה יש את הבטחת המקדם לגיל פרישה. הכל תלוי סימולציה וצרכים של המבוטח. צריך להצדיק את הצבירה בגיל פרישה בפנסיה לעומת צבירה בביטוח מנהלים וצריך לראות אם הפער בצבירה שאמור להיות גדול לטובת הפנסיה באמת שווה את זה שיש מקדם מובטח. אי אפשר להגיד באופן גורף ולעשות הכללות שפנסיה יותר טוב ממנהלים, זה תלוי מוצר וצרכים, דמי ניהול, ריסקים בתוך הפנסיה, זה לא פשוט לבטל את כל הנושא של הביטוחים המנוהלים".

נדב טסלר, סמנכ"ל מקצועי בהלמן-אלדובי, איך אתה רואה את העובד העצמאי שנכנס למעגל העבודה - באיזה מוצרים נכון לו לבטח את השכר שלו? מה קורה ברובד השני? כן יש מקום לביטוח מנהלים?

טסלר: "המוצר המוביל היום בקרב החוסכים הוא קרן הפנסיה המקיפה. זה מוצר בתשומת לב. ברגע שיש מסלול כללי שהוא בתשומת הלב אז עליו הוא יתן את הפוקוס. קרן הפנסיה, זה המוצר שהייתי רוצה להיות בו. לגבי הרובד השני זה נובע מהצורך של העובד, יש עובדים שירצו מסלול ביטוחי בביטוח מנהלים, ברגע שחברות הביטוח יעמידו מוצר שהוא מספיק אטרקטיבי ביחס לקופות הגמל המשלימות הציבור ילך לשם, וראינו שחברות כבר הציעו מוצרים מעניינים כאלה בשנים האחרונות".

זה מוביל אותי לשאלה על הפוליסות החדשות החל מ-2013 שהן בלי מקדם מובטח. עמית שוורץ, מנהל מחלקת מכירות והסכמי סוכנים בכלל ביטוח ופיננסים, איך אתה רואה את זה למול המוצרים האחרים? איזה ערך יש במוצר הזה ואיזה דברים אתם מתכוונים בכלל ביטוח לעשות לגבי פוליסות מנהלים כדי לעודד את המוצר הזה ולהקטין את הפערים?

שוורץ: "השוק הפנסיוני הוא שוק שאנחנו רוצים אותו מגוון, מוצר המנהלים ומוצר הפנסיה הם לא דומים. נכון שאנחנו רואים את קרנות הפנסיה נותנות מענה לרבדי שכר הנמוכים, בהיבט דמי ניהול תחרותיים ועלויות הכיסויים הביטוחיים, אבל מהצד השני כלל ביטוח יצאה עם מוצר שנקרא פרופיל מאוחד אקטיבי לפני כמה שנים שלוקח בחשבון גם צבירות, ניודים והפקדות שוטפות ומוריד את דמי הניהול ל-0.25%. גם למוצר הזה ברבדי שכר גבוהים יש מקום. יש מקום לשילובים בין מוצר הפנסיה למנהלים, כי בסופו של דבר מוצר המנהלים לא חשוף לשינויים אקטוארים כמו קרן הפנסיה וראינו שנים שהגירעון הוביל הפחתה בזכויות העמיתים. גם עם רוח גבית מרשות שוק ההון אני חושב שבמתכונת חדשה מוצר המנהלים יחזור למדף".

אגב גירעונות אנחנו רואים שבשנים האחרונות, או לפחות ב-2019 אחרי שהותאמו עלויות כיסוי הנכות, דווקא הקרנות הנבחרות או ברירות המחדל מציגות עודף אקטוארי והקרנות הגדולות מציגות גרעון. גיל, האם יש לזה איזשהו הסבר מעבר לנושא התמחור של פנסיית הנכות והאם יש חשיבות לשימוש במבטח משנה? גם כשהקרן היא יותר גדולה אפילו לקטסטרופות?

פישמן: "צריך לזכור שב-2014 הפיקוח חתך את התעריפים של הנכות ב-75%, ב-2018 תיקן את התעריפים באזור ה-30% ועדיין התעריפים בנכות הם לא מספיקים כדי לכסות את התביעות".

זאת אומרת נדרש לייקר את התעריפים.

פישמן: "אין ספק שנדרש לייקר, אנחנו בתהליכים מול הרשות, הגשנו מחקרים על כל הנושא של תביעות הנכות. צריך לזכור שמבחינת מבטחי משנה רובם עזבו את ישראל, נשארנו רק עם מבטח אחד שמבטח את כל הקרנות שזה סוויסרי, גם הם לא שבעי רצון מהתעריפים הקיימים בפנסיית נכות. בתעריפים של הפנסיות שארים יש מאזן חיובי בכל הקרנות, אני בטוח שהרשות תיתן את הדעת שלה לכל הנושא של הנכות ויתקנו את התעריפים. מעבר לזה אני לא רואה שיש בעיה אקטוארית בקרנות פנסיה".

טסלר: "אני מסכים עם גיל. אם אנחנו מסתכלים על הנתונים אנחנו מזהים את העודף האקטוארי במקרה מוות ואת הגרעון באבדן כושר עבודה. אני הייתי מאלה שחשבו ב-2016 שנשים לזה סוף והתבדיתי. מבטח המשנה ייתן מענה למצב של קטסטרופה, מחר גם קרנות ברירת המחדל יכולות לוותר על המבטח המשנה, גם אם מחר הפניקס או מנורה או כלל רוצים להקטין את הגרעון זה לא יהיה מבטח המשנה, זה טמון ברשות שוק ההון".

עם איזה מוצר נכון לי לפרוש ולקבל את הקצבה לכל ימי חיי? בהנחה ששוק הניוד לא ייפתח בתקופה הקרובה. החל מינואר אנחנו צפויים בדמי ניהול אחידים לפנסיונרים, האם אתה גיל, מהניסיון שלך, רואה יכולת לנהל פנסיונר לאורך שנים בדמי ניהול של 0.3%? האם אנחנו צופים תחרות בענף הזה לפנסיונרים?

פישמן: "צריך לזכור שלפנסיה יש יתרון שאין לאף מוצר בשוק שזה 60% אגרות חוב לפנסיונרים, כאשר על ה-40% הנותרים צריכים להשיג תשואת יעד כדי לעמוד בפנסיה קבועה ויציבה לאורך זמן. בסביבת הריבית של היום גם להשיג את זה, זה לא כל כך פשוט. אנחנו משיגים את זה אבל נדרשים לכך הרבה מאוד משאבים שמושקעים בניהול ההשקעות, ניהול סיכונים, רגולציה, ההתנהלות מול המבוטחים ויש לזה מחיר".

התמחור של 0.3% מחזיק את ניהול הפנסיונרים?

פישמן: "השוק של 0.3 בקרנות ברירת מחדל נפתח רק ב-2018, וכדי לקבוע אם זה מהותי צריך לבדוק לאורך זמן. בשנה האחרונה יש תחרות עזה מאוד בין הקרנות על הפנסיונרים שהקרנות רוצים אותם וצריך לתת לשוק ואת הזמן לעשות את שלו ולקבוע מחיר בשיווי משקל".

נדב, לקבל היום את הקצבה - מקרן פנסיה או מפוליסת מנהלים? איפה נראה לך לחוסך נכון יותר?

טסלר: "בזכות אותן איגרות רוב מבטיחות תשואה ודמי ניהול של 0.3% אז קרן הפנסיה עדיפה לחוסך לאורך זמן. צריך לזכור חסרונות כמו התקרה, כך שאם אני במוצר פנסיוני אחר אני לא אוכל לנצל את התקרה המקיפה ואני צריך לבחור אלטרנטיביות. בביטוח מנהלים בדמי ניהול של 0.3% יכול להיות יהיה פתרון אלטרנטיבי לחסכון המשלים. נקודה שנייה זה אנשים שלא יכולים לממש את כל היתרונות של קרן הפנסיה מקיפה, הפתרון לחוסך שרוצה להבטיח את הכספים שתוחלת החיים שלו תהיה קצרה יותר נמצא במוצר ביטוח מנהלים".

רוזנבאום: "אנחנו מדברים על מקרי קצה שהמסה המוחלטת כנראה יש לה עדיפות כן לקבל פנסיה מקרן פנסיה מקיפה".

לסיום, במילה על שלושה נושאים שדורשים שינוי לפתחם של רשות שוק ההון. הראשון הוא נושא המטריה הביטוחית שמגנה על החוסכים בפנסיה כאשר כל החברות יצאו עם מוצרים שונים, האם העובדה שלא ניתן לרכוש את הכיסוי מתוך התגמולים ומחייבים את החוסכים לרכוש את זה מעל הוא לא כשל שוק? נקודה נוספת היא עמיתים לא פעילים בקרנות הפנסיה שאין להם כיסויים ביטוחיים ועדיין חשופים למנגנון האיזון או העודף של הקרן, האם נכון להם להישאר בקרן פנסיה? הנקודה האחרונה היא שחרור קרן הפנסיה, בעבר היו הרבה מודלים שהיינו עושים ללקוחות עם פיצויים בלבד לקופת גמל, נכון להיום לאף חברת ביטוח אין מוצר של שחרור בלבד לקופת גמל, האם לא נכון להרים את הכפפה?

טסלר: "לגבי חוסכים לא פעילים צריך לזכור שקרן הפנסיה היא מוצר עם ערבות הדדית שחלה על כל החוסכים לטוב ולרע, היא גם כן זכאית לתשואה מובטחת. במקרה של מוות אותו חוסך לא פועל בהתאם לקופת גמל אלא תשולם קצבה לשארים לכן אני ממליץ להעביר לקופות גמל. לעניין האיזון האקטוארי, השאלה אם צריך לשכפל את המודל הזה לקרן המקיפה, צריך לזכור שאותו חוסך לא פעיל יכול לתבוע אותנו, האם נכון לשחרר אותו מאיזון אקטוארי".

שוורץ: "בנושא המטרייה בכלל אנחנו חושבים שפנסיה היא מוצר מורכב. הייתה ברכה של רשות שוק ההון שהביאה עלינו, על הקרנות הגדולות, שאנחנו צריכים להביא באמצעות פגישה של שיווק פנסיוני. אנחנו יצרנו חבילה שנקראת 360 מתוך הבנה שצריך לתת מענה למטריה, וגם מענה במקרה מוות כשהשלמה לשארים וגם אפשרנו רכישת שחרור גם על המטרייה וגם על ביטוח חיים למקרה מוות. אני מכיר את הרעיון החכם והנכון לפוליסת פיצויים בפני עצמה, אך צריך לקחת בחשבון שקופת גמל לפיצויים יש לה גם חסרונות של דמי ניהול שהם יותר גבוהים. הרעיון של שחרור הוא מאוד מעניין והבאת את זה לפתחנו.

פישמן: "בשנה שעברה יצאנו עם המעטפת של פנסיה well, שמאגדת את כל הסיפור של מטריה ביטוחית, של דמי ניהול קבועים לכל חיי המבוטח, התנאי היחידי זה רק הפקדות שוטפות ובסוף בצבירות גבוהות מגיעים לדמי ניהול של 0.05%, דמי הניהול מפרמיה קבועים של 0.7%, בנוסף לזה אפשר להוסיף איזשהו ריסק מבחוץ, הכל לפי צרכי המבוטח. זה נראה לי פתרון מעולה, אחלה מוצר". 
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית