שם משתמש
סיסמא
לוח אירועים
סיכוני המפתח לנושאי משרה: עלייה בחשיפה לחדלות פרעון, עלייה באיומי סייבר ותביעות ייצוגיות
הגידול במספר התביעות והעלייה בתדירותן ובחומרתן תרם בשנים האחרונות לסביבה עסקית בעייתית בתחום ביטוח המנהלים ונושאי המשרה
הקורונה יצרה סביבת עבודה תנודתית ובלתי ודאית שהובילה לדיונים משפטיים בסיכונים חדשים או מוגברים עבור מנהלים ונושאי משרה (D&O), מה שיצר החמרת המצב הקיים בשוק המנהלים ונושאי המשרה - שהוא כבר עתה מתוח מאוד.

עלייה בחשיפה לחדלות פרעון, עלייה באיומי סייבר ותביעות ייצוגיות מתמידות הם בין סיכוני המפתח שבגינם מנהלים ונושאי משרה בחברות עשויים להיות חייבים. בשנת 2021 חברות צריכות להיות על המשמר בפני 'התדיינות מונעת אירוע' שעשויה להיגרם כתוצאה ממניעים שונים, כמו חוסר פעילות ביחס למגוון כוח האדם, ביצועי קיימות חלשים או הערכת חסר והצגה לקויה של סיכונים הקשורים לקורונה.

הגידול במספר התביעות והעלייה בתדירותן ובחומרתן כבר תרם בשנים האחרונות, לסביבה עסקית בעייתית בתחום ביטוח המנהלים ונושאי המשרה. תוצאות החיתום היו שליליות בשווקים רבים ברחבי העולם, בין השאר, באוסטרליה, בריטניה, ארה"ב וחלקים מאירופה. בה בעת שהשווקים תיקנו את עצמם בתחילת 2020, הרי שבהמשך השנה הם נפגעו על ידי משבר הקורונה והמשבר הכלכלי.

שאניל וויליאמס (Shanil Williams), המנהל העולמי של הקווים הפיננסים ב-AGCS, אמר שמבטחים רבים עדיין מעכלים את ההשפעה של תמחור קודם בלתי מתאים וחשיפה, זאת לצד מגמת עליית ההפסדים מפוליסות של השנה הקודמת. זאת ועוד, שורר חוסר ודאות רב בהתייחס להערכות עתידיות של חשיפות, בעיקר השפעת הקורונה על הכלכלה ועל תעשיות ספציפיות. בשילוב עם משתנים ידועים ולא ידועים רבים כמו שינויי אקלים, סיכוני סייבר או סביבה, גורמי חברה או ממשל (ESG), הדבר יצר מתח רב בתחום.

תחומי המיקוד העיקריים
התרעות לחדלות פירעון מהוות את אחד הגורמים המובילים לחשש בתחום ביטוח המנהלים ונושאי המשרה מפני שחדלות פרעון הוא גורם מפתח בתביעות מנהלים ונושאי משרה. מנהלי חדלות פירעון רוצים, בדרך כלל, להחזיר הפסדים ממנהלים. בהתאם לנתוני אויילר הרמס (Euler Hermes), מרבית מצבי חדלות פרעון עדיין צפויים להופיע במחצית הראשונה של שנת 2021, כאשר מדד חדלות הפרעון צפוי להגיע לשיא עקב פשיטות רגל – עלייה של 35% עד סוף 2021. שיא פשיטות הרגל צפוי להופיע בארה"ב, ברזיל, סין ובמדינות ליבה אירופאיות כמו בריטניה, איטליה, בלגיה וצרפת.

דוד ואן דר ברגה
(David Van den Berghe), מנהל עולמי של מוסדות פיננסיים ב-AGCS, אמר שההשפעה של הפסקה הדרגתית של אמצעי מדיניות זמניים שנועדו לתמוך בחברות מסחריות מהווה את אחד מגורמי המפתח לדאגה בשנת 2021.
חברות מסחריות עומדות בפני מגמה עולה של איומי אבטחת סייבר, התקפות כופר ופריצה למסדי נתונים. המעבר לעבודה מרחוק עקב הקורונה רק החריף את המצב הפגיע של הארגונים המסחריים. משקיעים רואים את הניהול של סיכוני סייבר ותקני בטיחות בארגונים כמרכיב קריטי באחריות הפיקוח של מועצת המנהלים.

תביעות ייצוגיות ומגפת הקורונה
תביעות ייצוגיות, בעיקר בארה"ב, נותרו לסיכון מפתח עבור מועצות מנהלים. בהתאם לנתוני Cornerstone Research, שיעורי התביעות הייצוגיות החדשות הקשורות לניירות ערך בארה"ב שהוגשו במהלך הרבעון הראשון של שנת 2021 ירדו בכ-18% בהשוואה לתביעות בשנת 2019. האמור בעיקר עקב שיבוש הפעילות העסקית ופעילות בתי המשפט שנגרמו עקב המגפה העולמית. עם זאת, התדירות של הגשת תביעות כאלה היא במסלול של התאמת שיעורי התביעות לאלו של שנת 2017 ו-2018 ותהיה אפילו רבה יותר מעבר לשנים שקדמו לאלה.

בשנת 2020 שיעור תביעות הייצוגיות החדשות המופנות כלפי חברות זרות הרשומות בבורסות האמריקניות כמעט והוכפל בהשוואה לממוצע של השנים האחרונות. מחצית מהתביעות מופנות לחברות מאסיה, כולל סין וסינגפור.
בהתאם לנתוני דוח חדש שלClyde & Co ו-AGCS, תביעות ייצוגיות הקשורות לניירות ערך מחוץ לארה"ב מוגשות במספרי שיא והאיום של עמידה מול תביעה כזו עלה באזורי שיפוט רבים. בשנים האחרונות ניכרת עליה משמעותית בתביעות ייצוגיות באירופה.

כבר נרשמו מקרים בהם בעלי עניין הגישו תביעות ייצוגיות ראשונות הקשורות לקורונה. דוגמאות לכך כוללות תביעות נגד קווי ספינות קרוזים שבהם הופיעה התפרצות של קורונה כמו גם התדיינות הקשורה להשפעות העסקיות של קורונה על הביצועים הכספיים ו/או התפעוליים של חברות.

סוגיות הקשורות ל-ESG
בשנים האחרונות ניכרות התדיינויות 'מונעות אירוע' נגד מועצות מנהלים. למשל בנושאי מגוון כוח אדם, שינויי אקלים או ESG. נושאים אלו מהווים בסיס לתביעות ייצוגיות או לכפות הסדר כספי. למשל, אורקל, פייסבוק וקוואלקום הן בין החברות הטכנולוגיות אשר נגדן הוגשו תביעות נגזרות. במקרים כאלו בעלי המניות טוענים, בין השאר, כי דירקטורים הפרו את חובות הנאמנות שלהם על ידי חוסר מעש בנושאים הקשורים למגוון כוח אדם כמו תגמול או מינויים חדשים של מנהלים כהי עור למועצת מנהלים.

חברות ברחבי העולם מוצאות את עצמן תחת פיקוח ציבורי גובר בהקשר לביצועי ESG שלהן. בנוסף, בשנים האחרונות תביעות הקשורות לשינויי אקלים נמצאות במגמת עלייה. תביעות המתמקדות בתעשיות מרכזיות הפולטות פחמן הוגשו ביותר מ-30 מדינות למרות שמרבית התביעות מוגשות בארה"ב.

מקור: Directors and Officers Insurance Insights 2021/ Allianz Global Corporate & Specialty (AGCS)/ December 2020.
 
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית