שם משתמש
סיסמא
 
לוח אירועים
היום שאחרי
סוכני ביטוח חווים שחיקה מהותית בהכנסותיהם בשנים האחרונות, רבות בעקבות חתירתן של חברות הביטוח לחיזוק מערכי השיווק הישיר שלהן • האם אנחנו רוצים לחיות בעולם בלי סוכני ביטוח?
13/01/2021 19:53
תחילת דצמבר 2020, סיבוב מספר מי יודע כמה בקְרָב שבין משרד המפקח על הביטוח וסוכני הביטוח על הכנסות הסוכנים. עטפו את זה באיזו עטיפה שתרצו. פרוראטה, נסיעות, בונוסים (מילה נוראית) או כל כינוי אחר. בסופו של יום, זאת עוד נגיסה בשיטת הסלמי בהכנסות. התוצאה היא כמובן היחלשות של הסוכנים על חשבון מערכי השיווק הישיר של החברות. לא מאמינים לי? שאלו את עצמכם לאן ילכו הכספים שיקטינו את עמלת הסוכן. ניחשתם נכון - לחברות הביטוח.
 
אל תשאל "מדוע?". שאל "למה?"
1/1/2020
אסונות ניחתים עלינו במפתיע ועלולים לגרום לנזקים כבדים מאוד | אם נתכונן להם היטב נוכל להקטין באופן ניכר את היקפי הנזק | מוטב למצוא תכלית ומטרה ולהיערך להן
רק שזה לא עוד מאמר, מוצדק ככל שיהיה, על סוכני ביטוח. בואו נדבר על היום שאחרי סוכני הביטוח. היום בו המקצוע ייעלם ממפת השוק. האם באמת יהיה עולם בלי סוכני ביטוח? לדעתי ממש לא, לא בעתיד הנראה לעין לפחות. אך לעתים על מנת להמחיש, צריך להקצין.

נתחיל בסיפור קטן. לפני 3 שנים, בסיום הגשת תיק תכנון פרישה לבעל חברה עם 70 עובדים, האיש התרשם והציע לי לקבל עלי את הטיפול בכל העובדים שלו. הושטתי את ידי לארנק, מצאתי שטר של 50 שקלים, ואמרתי לו, במילים שונות במעט, "תודה אבל לא תודה". כאשר שאל למה, השבתי שהוא הולך לקבל שיעור קצר בהיסטוריה של התפתחות ההכנסות בענף הפנסיוני. אקצר לכם. סיפרתי לו שלפני זמן לא רב, יכולתי להתקיים שנה מעסקה בסדר גודל כזה, אך בנקודת הזמן בה הציע לי את העסקה, היה מדובר בכאב ראש בעיקר.

אז, מה יקרה בעולם בלי סוכני ביטוח?

מיליוני אזרחים יסתובבו ללא כיסוי ביטוחי מתאים. לזר שאינו מודע למשמעות ולהשלכות, העניין יכול להיתפס שולי, אך מה לעשות, האמת רחוקה מכך. שמעתם פעם את האמירה "כל החיים אני משלם ובדיוק כשאני צריך חברות הביטוח לא משלמות לי"? למה הן אינן משלמות? בדרך כלל מחוסר התאמה של הכיסויים הביטוחיים להם נזקק המבוטח; הלקוח חושב שהוא מבוטח על הכל, רק שזה לא קורה אם לא בונים את הכיסוי המתאים. 

מה עוד יקרה בעולם ללא סוכנים? החלום של חברות הביטוח יתממש. לא יהיה מי שיחצוץ בינן לבין המבוטחים בזמן תביעה. עשרות אלפי תביעות משולמות מדי שנה על ידי חברות הביטוח מאחר ששוק הביטוח מנוהל בחלקו העיקרי על ידי סוכני ביטוח. הנתון שיצא לאחרונה, לפיו למעלה ממחצית התביעות ששולמו בפועל הגיעו לכדי סיום חיובי בזכות סוכני הביטוח, צריך להדליק נורה לציבור שאינו מבין את חשיבות הסוכן. נלך למקומות נוספים בהם הידע של איש המקצוע מסייע ללקוחותיו לממש את זכויותיהם, ואכניס אתכם לעולם שלי.

תכנון פרישה 

כמעט אין תיק תכנון פרישה שלא עושה הבדל. ישנם תיקים שמטפסים לסכומים של מיליוני שקלים. אתן כאן 3 דוגמאות פשוטות מהזמן האחרון:

1. לאחר בדיקה, המלצנו ללקוח להפנות את ההפקדות שלו מקרן הפנסיה למסלול שונה. שינוי זה צפוי להכניס לכיסו ב-90,000 שקלים נוספים במועד הפרישה, שאמור להתרחש בעוד שנים ספורות.

2. לקוחה גמלאית משלמת מס הכנסה של 2,165 שקלים על הקצבה החודשית שלה. לאחר טיפולנו בתיק, הסכום הצטמק לכ-300 שקלים ותוספת חודשית של 1,850 שקלים נטו לפנסיה שלה.

3. מס הכנסה בסך 64,000 ששולם על ידי פורשת של ארגון גדול בגין מענקים שקיבלה הוחזר לה חצי שנה לאחר מכן במלואו, לאחר שהגיע אלינו לתכנון.

הרגולטור חייב להבין שסוכני הביטוח הם עצמאים שצריכים לנהל עסק רווחי. כן, רווחי. עסקים שאינם רווחיים אינם נותרים פעילים, ובטווח הארוך, גם סוכנויות הביטוח ייאלצו לסגור את דלתותיהן. מי שייכנס לוואקום יהיה המחלקות הישירות של חברות הביטוח - מהלך הנמצא בניגוד מוחלט לאינטרס של הציבור. הגיל הממוצע של סוכני הביטוח בישראל הוא 58, מה שאומר שבעוד כעשור, אם לא יכנס דם חדש, מחצית מסוכני הביטוח לא יהיו כאן. אני טוען, לצערי, שכל מי שאחראי על זה נכשל בכל הקשור לנושא מעמד הסוכן.

לא צריך להיות דני רופ על מנת לחזות את הסערה שמתרחשת עכשיו. הסימנים היו כאן בעשור האחרון וכנראה גם לפני כן. החלק העצוב הוא שהצדדים נלחמים האחד בשני על מנת לנצח מלחמה שכולם מפסידים בה, ומי שישלם את המחיר העיקרי הוא ציבור הלקוחות שלנו.

* הכותב הינו מנהל מרכז הפרישה – לשכת סוכני הביטוח

** המאמר פורסם לראשונה במגזין עדיף שהופק לרגל ועידת עדיף ה-20, דצמבר 2020
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית