שם משתמש
סיסמא
 
לוח אירועים
אוקטובר 2020 - החודש הקשה של הפיטורים בביטוח ובפיננסים; בסגר הנוכחי כמעט שלא הוצאו עובדים לחל"ת
מרכז טאוב פרסם השוואה לפיה שיעור המפוטרים עמד באוקטובר על 7.5% מסך העובדים בענף | וגם: כמה מעסיקים בתעשייה רוצים שעובדיהם ימשיכו לעבוד מהבית?
ענפי הביטוח והשירותים הפיננסיים הם הסקטור שפיטר את מספר העובדים הקטן ביותר במהלך גלי הקורונה, כך עולה מנתונים שפרסם השבוע מרכז טאוב. מהנתונים מתברר כי ענף הביטוח והשירותים הפיננסיים נבדק ארבע פעמים במהלך משבר הקורונה בסקרים שביצעו בלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס), אז התברר כי חודש אוקטובר היה החודש בו שיעור המפוטרים היה הגבוה ביותר היה חודש אוקטובר, אז מספר המפוטרים מתוך סך המועסקים בענפים אלו עמד על 7.5%. 
 


ענפי הביטוח והשירותים הפיננסיים נבחן כאמור עוד שלוש פעמים בעשרת החודשים האחרונים. בחודש יוני, בבדיקה הראשונה היה שיעור המפוטרים כ-2%, בבדיקה נוספת שנערכה גם היא ביוני נרשמה ירידה קלה בשיעור המפוטרים, ובחודש אוגוסט 2020, שיעורם עמד על כ-4%. 

החדשות הטובות הן כי ביחס למגזרי פעילות אחרים, ענפי הפיננסים והביטוח שומרים על עובדיהם יותר מכל מגזר אחר, למעט עובדי ההיי-טק. על פי דוח הלמ"ס שפורסם השבוע, סקר מעסיקים שנעשה בימים האחרונים מגלה כי אחוז העובדים שנמצאים בחל"ת בענפים אלו עומד על כ-1%. לשם השוואה, במגזר המסחר הקמעונאי שיעור העובדים שהוצאו לחל"ת עומד על 26% ואילו במגזר שירותי המזון והמשקאות (מסעדות לדוגמה) הוא כבר מגיע ל-44%.שאלה מעניינת שנשאלה בסקר הלמ"ס נוגעת לסיבה מדוע עובדים לא מוחזרים מהחל"ת. 46.4% מהעסקים עם חל"ת ציינו שלחברה אין צורך בעובדים האלה כרגע. "נראה שהכוונה היא שבתנאי הביקוש הנוכחיים ובהינתן צעדי ההתייעלות שנעשו בתקופה האחרונה אין צורך בעובדים אלו. באפשרות של סיבה אחרת ציינו חלק מהמדווחים שהם אינם מחזירים עובדים בגלל הסיבות האלה: עובדים בסיכון שחוששים לחזור, אי-ודאות לגבי ההגבלות", הסבירו בלמ"ס. כאשר צוללים לענפי השירותים הפיננסיים והביטוח מגלים כי 40.8% מהמשיבים ציינו כי הם לא מחזירים עובדים כיוון שאין צורך בהם. הפירוש החדש של הביטוי 'נשארים בבית'

בלמ"ס בדקו גם את נושא העבודה מהבית בתקופת הקורונה, וסיפקו נקודת אור נוספת לתעשייה. משבר הקורונה שינה את אופן התעסוקה והאיץ את יישום העבודה מרחוק. החברות בסקר התבקשו להעריך האם ובאיזו מידה יגדילו את היקף העבודה מהבית לאחר סיום המשבר. שאלה זו נשאלה גם בחודש אפריל, בתחילת המשבר, ובחלק זה נבחן מה השתנה במהלך חודשים אלו. בחודש אפריל דיווחו המעסיקים כי 7% מעובדיהם לא יכולים לעבוד מהבית, ואילו החודש שיעור זה ירד ל-1% בלבד, נמוך משמעותית משיעור עובדי ההיי-טק שאינם יכולים לעבוד מביתם (6% בינואר, 13% באפריל 2020).בלמ"ס הציגו גם את אחוז המועסקים בעסקים המעוניינים להגדיל את היקף העבודה מהבית גם ללא הנחיות מגבילות, מסך המועסקים בסקר. בענפים שבהם מתאפשרת יותר עבודה מהבית, אחוז זה גבוה יחסית, ובמגזר שירותים פיננסיים וביטוח הוא עומד על 80% מהמועסקים בגל 10. עם זאת, בהשוואה בין אפריל 2020 לינואר 2021 נרשמה ירידה בעסקים המעוניינים להרחיב את העבודה מהבית בכל ענפי המשק, מ-85% לפני תשעה חודשים ל-80%, כאמור, החודש.

 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית