שם משתמש
סיסמא
כתבות נוספות בתחום
 
לוח אירועים
מסתמן: הרפורמה בפוליסת תאונות אישיות תידחה ב-3 חודשים
לעדיף נודע כי גורמים בשוק כבר עודכנו שהרפורמה שנועדה לחולל מהפכה במוצר תיכנס לתוקפה ב-1 במאי ולא בתחילת פברואר כמתוכנן | השוק טרם העמיד מגוון פוליסות חדשות בהתאם לדרישות רשות שוק ההון
רשות שוק ההון צפויה להוציא בקרוב תיקון לחוזר תאונות אישיות אשר ידחה את הרפורמה המתוכננת בשלושה חודשים, כך נודע לעדיף. גורמים שונים בשוק עמם שוחחה עדיף אישרו כי ככל הנראה התיקון יפורסם בימים הקרובים, והרפורמה שתוכננה לצאת לדרך בעוד עשרה ימים תידחה ל-1 במאי. הסיבה העיקרית לדחייה היא ככל הנראה שחברות הביטוח טרם גיבשו פוליסות חדשות בהתאם לחוזר.

הרפורמה בביטוח תאונות אישיות מביאה עמה שינויים מרחיקי לכת בפוליסה, עד כדי כך שיש החושבים שמדובר בסיום דרכה על מדף הביטוחים. מטרת החוזר הייתה קביעת הוראות אחידות בענף תאונות אישיות, באופן שיבטיח הליך מכירה הוגן, במסגרתו יובהר למועמד לביטוח היקף הכיסוי הראוי.

איגור מורי, יו"ר ועדת הבריאות והסיעוד בלשכת סוכני הביטוח, מסר כי "כשבוע וחצי לפני כניסה לתוקף של הוראות הרפורמה בביטוח התאונות האישיות עצר הפיקוח בחריקת בלמים והשהה את ההחלטה. ההשהיה מתבקשת ומובנת מאחר ואף חברת ביטוח לא יצאה עוד עם מוצרים מאושרים. מצב של הדממה הוא מצב בלתי נסבל בענף לגיטימי שגם רשות שוק ההון רואה בו צורך. הייתי מציע לרגולטור לנצל השהיה זו לתיקון הגזרה שהפכה את המוצר לדו שנתי הדורש חידוש. גזרה שמטילה מעמסה חסרת כל הצדקה גם על המוכר וגם על הרוכש את ביטוח התאונות. מעל הכל יטיב הרגולטור אם יבטל את החיסול של כיסוי הנכות התעסוקתית. חיסול שיגרום נזק כבד לציבור העצמאים מחד ולקוחות בעלי מחלות ומוגבלויות נעדרי יכולת רכישת ביטוח אובדן כושר עבודה מלא מאידך. גם אלה וגם אלה נפגעו מספיק מנזקי מגפת הקורונה שעוד לא הסתיימה. אני קורא לד"ר משה ברקת "תקשיב לסוכני הביטוח המכירים את הלקוחות, את הצרכים שלהם ואת התביעות – עשה חשיבה מחודשת ושפר את הרפורמה בביטוח תאונות אישיות".


חלק מהרפורמה נכנס לתוקף עם פרסום החוזר ב-7 ביוני 2020. מדובר על ההוראות החדשות שקובעות כי מכירת הפוליסה תתבצע על ידי בעל רישיון – נקבע שכל פעולות המכירה יתבצעו מול המבוטח במישרין על ידי בעל רישיון בלבד, כלומר סוכן ביטוח או חברת ביטוח, מה שמשאיר מחוץ למשחק החל מיום ראשון האחרון (7.6) את המוקדים של סוכנויות הביטוח.

אולם השינוי שעורר את הסערה, בעיקר בקרב סוכני הביטוח, היה זה שקבע כי ביטוח תאונות אישיות יימכר החל מחודש פברואר 2021 כפוליסה דו שנתית. "בבדיקות שערכה רשות שוק ההון התגלה כי המודעות של המבוטחים לקיומו של הביטוח היא נמוכה כמו גם ההיכרות עם תוכן הכיסוי. על מנת להבטיח מודעות ואקטיביות מצד המבוטחים נקבע שהמבוטח יתבקש לתת את הסכמתו מדי שנתיים כתנאי לחידוש החוזה", ציינו ברשות שוק ההון.

סוכני הביטוח הזהירו עם פרסום החוזר כי המעבר מפוליסה ארוכת טווח לפוליסה הדורשת פעילות אקטיבית לחידושה מדי שנתיים, יפגע בכולם. ראשית, מבוטחים עלולים ליפול בין הכיסאות ולאחר ששילמו על הכיסוי במשך שנים ארוכות, עלולים להישאר ללא כיסוי אם לא קיבלו בקשה לחידוש הפוליסה.

מעבר לכך, הצעד של רשות שוק ההון צפוי לפגוע בעמלות ההיקף של הסוכנים. כאשר נעשית פנייה יזומה ללקוח, בעיקר אם הפוליסה תתייקר והצפי הוא שהיא אכן תתייקר, הסיכויים שהוא יוותר על הכיסוי גדלים. במקביל, חברות הביטוח לא יראו עוד, כפי שהיה בעבר, את ביטוח תאונות אישיות כמוצר ארוך טווח ולכן לא מן הנמנע שיפעלו לצמצם את עמלת המכירה שלהם. לכן, בשוק כבר התחילו לדבר על קיצוץ בעמלות לכיוון של 35% בנפרעים ואף אפס בעמלות ההיקף.

את חברות הביטוח מטרידה הרחבת ההגדרה של תאונה, פעולה שתביא להגדלת הסיכון מבחינתן בשל הגדלת מספר התביעות שהן יצטרכו לאשר מעתה, מאחר שככל שהגדרת תאונה רחבה יותר, הפוליסה כוללת יותר מקרים פוטנציאליים. 

ברשות שוק ההון הסבירו עם פרסום החוזר מה עומד מאחורי הרחבת ההגדרה. "כיום חברות ביטוח כוללות בתכנית הביטוח הגדרות שונות למונח 'תאונה', רובן מצומצמות מאוד. בפועל נוצר מצב שבו מוחרגים אירועים תאונתיים משמעותיים, בין אם לאור ההגדרה הקבועה בפוליסה ובין אם באופן בו מפרשת חברת הביטוח הגדרה זו. כך למשל, נמצאו מקרים שבהם נדחו תביעות בגין אירועים תאונתיים כיוון שאלו נגרמו על ידי המזיק. כן נמצא כי נדחו תביעות בגין אירועים תאונתיים כיוון שאלו לא נגרמו כתוצאה מהפעלת כוח פיזי, כגון שאיפות עשן או הרעלת גז. בנוסף נמצא כי בתוכניות ביטוח רבות הגדרת המונח 'תאונה' כוללות חריגים (למשל לחץ נפשי או מיקרוטראומה) במקום שאלו יצוינו בסעיף החריגים", נכתב בדברי ההסבר שצורפו לתיקון.

בפיקוח התייחסו גם להערות שנשמעו בעקבות פרסום הטיוטה הראשונה לחוזר, לאחריהן החליטה הרשות לקבל את הבקשה להוספת המילה "פתאומי" להגדרה. עם זאת בפיקוח לא מצאו לנכון לקבל את בקשת חברות הביטוח להוספת אלמנט של צפיות להגדרה. "יובהר, כי בחינת התקיימותה של תאונה לא תכלול בחינה בדבר יכולת המבוטח לצפות את האירוע הפתאומי. עוד על פי ההגדרה המוצעת, יוחרג מהכיסוי הביטוחי נזק שנגרם 'כתוצאה ישירה ממחלה', כאשר מחלה כוללת גם מקרים של מוות כתוצאה מהתקף לב ומשבץ מוחי. לעומת זאת, נזק שנגרם כתוצאה עקיפה ממחלה, למשל, מצב בו אדם נפל ונפגע במסגרת התקף לב שחווה, לא יוחרג מתחולת ההגדרה", הסבירו ברשות.
 


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית