שם משתמש
סיסמא
מימין: רועי ויינברגר וח"כ מיקי לוי | צילום: סטודיו עדיף
כתבות נוספות בתחום
 
לוח אירועים
"צריכה לקום רשות לטיפול ברגולציה, זה יהיה יותר זול מאשר העלויות שהרגולציה גורמת למשק"
ח"כ מיקי לוי ציין בכנס אלמנטר: תתנו לעשות עסקים. כן צריך פיקוח, אסור לעשות מחסומים, תתנו לכלכלה לזרום | לדבריו, יש להוסיף תקציבים לרשות שוק ההון כדי למשוך כוח אדם טוב יותר
 


במצע של מפלגת יש עתיד יש כמה דגשים כלכליים מרכזיים, כמו תמיכה גדולה בהייטק והצבתו כיעד עליון. מהצד השני המפלגה מבטיחה תמיכה בעסקים הקטנים והבינוניים. כיצד ניתן לעשות את שני הדברים, שאל רועי ויינברגר, העורך הראשי של עדיף, את ח"כ מיקי לוי מיש עתיד, בריאיון במסגרת כנס אלמנטר ה-15 של עדיף.

לוי, חבר ועדת הכספים של הכנסת, אשר כיהן בעבר כסגן שר האוצר, השיב כי ניתן לעשות את שני הדברים "על ידי צמצום הרגולציה וניהול סיכונים נכון. עסקים קטנים ובינוניים הם הקטר של המשק. השנה נסגרו 90 אלף עסקים קטנים. זו קטסטרופה, לכן אנחנו צריכים לעשות הכל כדי להחזיר חזרה את מערכת הבריאות, חינוך, חברה".

לוי הסביר כיצד מצמצמים רגולציה במגמות האלה, כפי שהוא תיאר: "צריכה לקום רשות לצורך העניין לטיפול ברגולציה במדינת ישראל. תתנו לעשות עסקים. כן צריך פיקוח, אסור לעשות מחסומים, תתנו לכלכלה לזרום. צריך להקים רשות שתורכב מאנשי כלכלה, משפט, שיחשבו היכן ניתן לעשות רגולציה מבלי לפגוע בפיקוח הממשלתי ובעסקים עצמם. בואו נקים רשות, זה יהיה יותר זול מאשר העלויות שהרגולציה גורמת למשק".

איך אתה רואה את הממשק בין רשות שוק ההון אליכם, חברי הכנסת?

"לא פשוט. אני מקפיד לשמוע את שני הצדדים. גם את אנשי שוק ההון וגם את האנשים שבצד השני, סוכני הביטוח, בכל מפעל או בכל תחום. אנחנו נציגי ציבור. נוסף לאיזון בין הרשות לבין שוק הביטוח, הסוכנים - אנחנו שליחי ציבור ורוצים לעשות טוב לציבור, להגדיל תחרות, להקטין עלויות. אנחנו מעורבים ואני מנסה לעשות את האיזונים".

ברשות שוק ההון טוענים שאין להם מספיק תקציבים כדי לעמוד בכל המשימות שלפניהם. האם תתקצבו אותם יותר?

"טיפלתי ברשות המסים ובשוק ההון. אני חושב שהם בכוח אדם חסר, כוח אדם מקצועי ראוי. אני רוצה להעלות את הרמה ולשלם בהתאם כדי שיבואו לרשות. אני צריך להביא אותם איכשהו, אפילו אם זה לתת שכר עודף כדי שיתנו חוות דעת מקצועית".

לוי התייחס לתפקיד של סוכני הביטוח והציג את עמדתו לגבי העמלה החדשה שמציע הממונה על שוק ההון, ד"ר משה ברקת: "הייתי בקשר עם סוכני הביטוח. בתחילת הדרך התאקל היה על הסיפור של ביטוח בריאות לנוסעים לחו"ל. על שולחני הצטברו מאות פניות של ישראלים שלא עשו ביטוח והייתה להם תאונת דרכים בחו"ל. כל מה שרציתי הוא, שסוכן הנסיעות יתווך בין הנוסע שלו לחברת הביטוח, כדי שאני אהיה בטוח שהוא נוסע לחו"ל עם ביטוח. אמרתי, הרי המבוטחים הם שלכם, תציינו שיעשו אצלכם ביטוח, אני מבקש שאזרחי מדינת ישראל ייסעו מבוטחים לחו"ל, כדי שלא תהיה פנייה למדינה לבוא ולחלץ אותם. כולם הבטיחו לבוא עם פתרונות, עד היום החוק לא עבר.

"עבדתי קשות יחד עם הממונה הקודמת על שוק ההון (דורית סלינגר – מ.ע) על נושא ביטוח בריאות שיהיה על אותם פרמטרים בדיוק. האזרח לא מבין ואז הוא שילם תשלומי עודף. סוף סוף יש פורמט קבוע. עכשיו תתחרו, אם זה סוכני הביטוח, חברות הביטוח. התחרות היא על שני פרמטרים, שירות ומחיר. תצטרכו לחשוב מחוץ לקופסה, איך המקצוע שלכם ימשיך להתקיים ולא ייעלם, כי יש אזרחים שעושים הכל בצורה ישירה דרך האינטרנט, לא תמיד בהצלחה רבה.

"סוכני הביטוח צריכים להילחם בעולם המשתנה על אותם אזרחים כדי להמשיך ולהתקיים. לגבי עמלה אחידה, יש מאבק גדול מאוד באוצר. הוא מוביל עמלה אחידה, אני חושב שאפשר למצוא את אמצע הדרך וללכת עם פורמט של צעדים ניסויים. בסופו של דבר זה יהיה אף רצוי שיהיה שיתוף פעולה כדי שהתוצאה תהיה מוסכמת על שני הצדדים".

אתם מקדמים שוק חופשי. ראינו בתקופה האחרונה שני מיזוגים גדולים. איך אתה רואה את העניין של תחרות מול ריכוזיות?

"חד משמעית יש פה ריכוזיות, אבל תתקיים פה תחרות ברמה מסוימת. אני נגד ריכוזיות, בגלל זה הפרדנו פיננסי מריאלי. אנחנו בדרך הנכונה, יש כל מיני נושאים שטיפלנו בהם, שהמחוקק צריך לטפל".

בסיום הריאיון נשאל לוי לגבי עמדתו בקשר למעורבות של כספים מחו"ל בניהול של כספים ישראליים. "הובלתי התנגדות לרכישה של חברת ביטוח ישראלית על ידי חברה סינית. המחוקק לא נתן דעתו על זה. יש כאן לאקונה, הרי יש רכישות גם של חברות ישראליות בחו"ל. אני לא יודע להשיב איפה הגבול, אבל צריך להיות גבול. הובלתי התנגדות בכנסת, כי לא יכול להיות שאני לא יודע מי חברת הביטוח הסינית ש-30% מכספי הפנסיה של מדינת ישראל יושקעו במקום אחר. המחוקק לא נתן דעתו על זה. לשמחתי הצלחנו להוביל את המאבק הזה וזה ירד. בחברת הביטוח הסינית היו אירועים שנחקרו על ידי המשטרה וזה ירד לשמחתנו.

"אני מאחל לכולנו בהצלחה, בריאות, ושכלכלת מדינת ישראל וגם עולם הביטוח יעלו חזרה לפסים המתאימים. עכשיו יותר מאשר לפני הקורונה, מאוד יכול להיות שמקומו של הסוכן הופך להיות יותר מרכזי, אבל זה תלוי בסוכנים איזה שירות ואיזה מחיר, עכשיו צריך טיפול יותר מקצועי לאזרח".
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית