שם משתמש
סיסמא
כתבות נוספות בתחום
 
לוח אירועים
מי מחזיק במי? עושים סדר בהחזקות הגופים המוסדיים במתחרים
הפניקס הפכה בתוך ימים ספורים לבעלת עניין בהראל ובאיילון והיא הדומיננטית ביותר בהחזקת מניות של גופים מוסדיים אחרים | הכשרה ואלטשולר שחם גמל ופנסיה ללא החזקה חלקית של מוסדיים אחרים בהן
ב-22 במרץ, רגע לפני חג הפסח, רכשה הפניקס מניות של המתחרה הגדולה שלה, הראל, בצעד אותו ראו בהראל כהבעת אמון גדולה ביכולות החברה. הפניקס אחזקות רכשה יותר מ-11 מיליון ניירות ערך והפכה לבעלת עניין בהראל עם החזקה של 5.3%, כאשר במקביל אקסלנס מבית הפניקס רכשה 3.84 מיליון ניירות ערך נוספות, המהווים 1.81% מהון המניות של הראל.
 
לא חלפו שבועיים, והשבוע (ב') ביצעו הפניקס אחזקות ואקסלנס רכישות דומות, הפעם באיילון אחזקות. הפעם רכשה הפניקס אחזקות 384 אלף ניירות ערך של איילון (5.76%) כאשר אקסלנס כבר מחזיקה ביותר מ-186 אלף ניירות ערך (1.03%), כך שהפניקס, על חברות הקבוצה השונות, הפכה לבעלת עניין גם באיילון.

שתי הרכישות הללו מהוות הזדמנות לשקף את תמונת המצב הנוכחית של החזקות גופים מוסדיים אלו באלו, בעיקר נוכח האישור שנתן הממונה על שוק ההון, ד"ר משה ברקת, להגדיל את אחזקת הגופים המוסדיים מ-5% ל-7.5% במניות גופים מוסדיים ללא שולט, כפוף לקבלת היתר מרשות שוק ההון.

לטבלת החברות המחזיקות והמוחזקות - לחצו כאן

מנתונים שמפרסמת הבורסה אפשר לראות כי הפניקס היא בעלת עניין לא רק בהראל ובאיילון, אלא גם במנורה מבטחים. על פי הגדרה, בעל עניין הוא חברה המחזיקה ביותר מ-5% מזכויות ההצבעה בחברה, והפניקס מחזיקה ב-5.07% ממניות מנורה מבטחים, אשר מתחלקים בין הפניקס קופות גמל (3.36%), אקסלנס קרנות נאמנות (1.57%) והפניקס נוסטרו (0.14%).

מהצד השני, כלל ביטוח ופיננסים, חברה ללא גרעין שליטה, היא גם החברה שבמניותיה מחזיקים המתחרים הרבים ביותר. הראל והפניקס, שתיהן בעלות עניין בכלל, מחזיקות יחד ב-12% מזכויות ההצבעה של החברה, הראל עם 6.35% והפניקס עם 5.65%. גוף פיננסי נוסף בו מוגדר בעל עניין מתחרה הוא מור השקעות, אשר 5.52% מזכויות ההצבעות שלו מוחזקות על ידי בית ההשקעות IBI על שתיים מחברותיו.

לעומת כל אלה, ישנם שני גופים שאין בהם כלל החזקה של גופים מסדיים אחרים – הכשרה חברה לביטוח ואלטשולר שחם גמל ופנסיה. במיטב דש, הפניקס ומגדל הגופים המוסדיים היחידים המחזיקים במניות הן חברות בנות שלהן.

בין הציבור לבעלי העניין - השחקנים האחרים במגרש

מלבד החזקות הגופים המוסדיים, שני הסקטורים האחרים המחזיקים במניות הגופים הם הציבור וכמובן בעלי המניות. כלל כאמור היא חברה ללא גרעין שליטה, וככזו היא גם המובילה בשיעור המניות הנמצא בידי הציבור, אשר מחזיק בכ-75.5% מהמניות. לצד המוסדיים שמחזיקים כפי שצוין ב-12%, בעלי המניות מחזיקים ב-12.5% כאשר ביניהם אפשר למצוא את משה ארקין (6.82%) ואלרוב נדל"ן של אלפרד אקירוב (5.64%).

גם בהפניקס ניכר רוב של החזקת הציבור במניות החברה עם 54.37% המוחזקים בידי הציבור, לעומת 43.5% בהם מחזיקים בעלי עניין דוגמת הקרנות הזרות סנטרברידג' וגלטין המחזיקות בכמעט 33% מהמניות והינן בעלות השליטה בהפניקס, וכן מאיר משאיות, בה שולטים יעקב שחר ומשפחת קז, המחזיקה ב-5.48% מזכויות ההצבעה.

לעומתן, הכשרה היא החברה הפרטית ביותר מאלה שנבדקו, כאשר אלי אלעזרא מחזיק בכל מניות החברה באמצעות חברות שונות, למעט 3.53% המחוזקים על ידי איריס טרמצ'י, אלמנתו של עופר טרמצ'י ז"ל שהיה מנכ"ל החבה בין השנים 2006 ל-2012. אחרי הכשרה, מבחינת שיעור ההחזקה של בעלי העניין, אפשר למצוא את אלטשולר שחם פנסיה וגמל, עם 71.8%, כאשר המנכ"ל יאיר לוינשטיין מחזיק ב-14.43% מתוכן והשאר מוחזק על ידי בית ההשקעות בבעלות גילעד אלטשולר וקלמן שחם.

לטבלת החזקות הגופים המוסדיים - לחצו כאן
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית