המסגר 18, תל אביב, 67776
טלפון: 
לחץ לצפיה במספר
ליאור רוזנפלד
כתבות נוספות
 
רוזנפלד: תיקון חוזר צירוף לביטוח הוא מעמסה רגולטורית שאין בה דבר וחצי דבר עם שיפור השירות המקצועי לטובת ציבור המבוטחים
בתיקון נקבע כי תהליך צירוף לביטוח לא יותנה בדרישה מהמועמד לביטוח להישאר מבוטח אצל הסוכן | עוד נקבע כי סוכן ביטוח יבהיר למועמד לביטוח את שמות החברות שמהן עיקר הכנסתו מהמוצר
התיקון של חוזר לצירוף לביטוח שפרסמה שלשום (ג') רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, עורר ביקורת בלשכת סוכני הביטוח. עיקר הטענות, כפי שמשתקפות בדבריו של נשיא הלשכה, ליאור רוזנפלד, הן על כך שהוא מכביד על הסוכנים ואין בו משום שיפור השירות המקצועי שמעניקים הסוכנים ללקוחותיהם.
 
תהליך צירוף לביטוח לא יותנה בדרישה ממועמד לביטוח להישאר מבוטח אצל הסוכן
9/12/2020
בתיקון לחוזר צירוף לביטוח שפרסמה רשות שוק ההון נקבע עוד כי סוכן ביטוח יבהיר למועמד לביטוח את שמות החברות שמהן עיקר הכנסתו מהמוצר | הרשות: התיקון נועד להגביר שקיפות והוגנות
בתגובה להחלטת רשות שוק ההון הדורשת מסוכני הביטוח לחשוף את החברות ששילמו את עיקר הכנסותיהם, אמר רוזנפלד: "לשכת סוכני הביטוח מצרה על כך שרשות שוק ההון, על אף הידברות ראויה ומקצועית עם הלשכה, מעמיסה הכבדה רגולטורית שאין בה דבר וחצי דבר עם שיפור השירות המקצועי לטובת ציבור המבוטחים במדינת ישראל".

רוזנפלד מציין בהקשר לכך: "כבר היום, במסמך ההנמקה הקיים, סוכן הביטוח הפנסיוני מציין את החברות העיקריות עמן הוא עובד, ולא הוכח בשום מחקר כי ציון פרט זה מהווה שיקול שמנחה את ציבור החוסכים הפנסיוני בבחירת המוצר הפנסיוני המתאים לו. לא ניתן להתעלם מהעובדה שמדובר בניסיון נוסף להכביד במטרה להוביל ליצירת 'סוכן אובייקטיבי', אלא שהדרך זו אינה ראויה ומתאימה".

רוזנפלד הדגיש: "ציבור המבוטחים בוחר את סוכן הביטוח, איש אמונו, לא לפי סך העמלות או החברות העיקריות שלו, אלא על פי מידת מקצועיותו והתמחותו בביטוח הנדרש למועמד לביטוח, והניסיון לזקק את כל צרכיו של המועמד לביטוח לשאלה מי החברות שמשלמות את עיקר העמלות לסוכן אין להם דבר וחצי דבר עם שיקולי הלקוח".

רשות שוק ההון: התיקון נועד להגביר שקיפות והוגנות בהליך הצירוף

רשות שוק ההון מציינת כי פרסמה את תיקון לחוזר צירוף לביטוח, בהתאם למדיניותה להגביר שקיפות והוגנות בהליך הצירוף, ועל מנת לשקף למבוטחים רובד נוסף במכלול השיקולים בעת רכישת המוצר הביטוחי ולאפשר להם לקבל החלטה מושכלת המתאימה ביותר לצרכיהם.

הרשות מציינת כי התיקון נקבע גם לאחר בחינה של פרקטיקות דומות הנהוגות במדינות שונות בעולם המורות על גילוי נרחב למבוטחים מצד גורם ההפצה. "חוזר זה מטיל הוראות המחייבות את סוכן הביטוח לגלות למועמדים לביטוח, במהלך הליך הצירוף, כי עיקר הכנסותיו של סוכן הביטוח הן מחברות ביטוח מסוימות והוא מציע למבוטח את המוצרים מחברות אלו בלבד, ולא מתוך כלל המוצרים הקיימים בשוק הביטוח". 

עוד מוסבר כי "הוראה זו נדרשת לנוכח ניתוח נתונים שנערך ברשות שוק ההון ביטוח וחיסכון מהם עלה כי כ-85% מסוכני הביטוח עובדים עם שתי חברות ביטוח לכל היותר וכ-60% עובדים עם חברת ביטוח אחת בלבד. נתונים אלו ממחישים את החיסרון בפרקטיקה הקיימת בכך שסוכן ביטוח מציע למועמד לביטוח היצע מצומצם של מוצרי ביטוח, וזאת בניגוד לדעה הרווחת לפיה רוב סוכני הביטוח מציעים למבוטחים את המוצרים המתאימים להם ממכלול החברות והמוצרים הקיימים בשוק". 

בתיקון נקבע כי בהליך התאמת הצרכים על סוכן ביטוח להבהיר למועמד לביטוח את שמות חברות הביטוח שעיקר הכנסתו מהן בשנה הקלנדרית שקדמה למועד הצירוף, עבור המוצרים מאותו ענף ביטוח, תוך ציון מספר חברות הביטוח המציעות מוצר זה.

בעקבות התיקון, סוכן ביטוח לא יתנה את הליך הצירוף לביטוח לרבות הליך התאמת הצרכים למועמד לביטוח בכך שיידרש להישאר מבוטח למשך תקופת ביטוח קצובה או שאינה קצובה, ובכלל זה דמי ביטול מכל סוג שהוא.

כמו כן, גורם המשווק פוליסה גם יידרש מעתה להציג למועמד לביטוח את תוצאות הליך התאמת הצרכים שערך עבור המועמד לביטוח. מטרת הסעיף היא לוודא כי הגורם המשווק עורך השוואה בין פוליסות שונות ומציע למועמד לביטוח את הפוליסה המתאימה ביותר לצרכיו.
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
 
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011