האורן 12, מגשימים, 56910
טלפון: 
לחץ לצפיה במספר
כתבות נוספות
 
עתירה נגד הוועד המנהל של לשכת סוכני הביטוח: עצרו את ההנחות בדמי החבר
תקנון לשכת סוכני הביטוח מאשר הנחה ב-3 מקרים, אך בפועל ניתנו 18 סוגי הנחה שונים | העותר, יו"ר ועדת הביקורת אריה לבנוני: חבר שמשלם דמי חבר מלאים עלול לתבוע | הלשכה: דווקא עכשיו ראוי נושא ההנחות לבחינה מחודשת
עתירה של יו"ר ועדת הביקורת של לשכת סוכני הביטוח, אריה לבנוני, נגד הוועד המנהל, בנושא ההנחות אשר ניתנות לחברי לשכה מקבוצות שונות הוגשה לאחרונה לבית הדין של לשכת סוכני הביטוח. על פי העתירה, ניתנו בשנים האחרונות 18 סוגי הנחות, למשל לסוכנים צעירים, לסוכנים שהם אחים וכן לחברי סוכנויות מסוימות, בעוד שתקנון הלשכה מתיר רק שלושה סוגי הנחות – א. סוכנים מעל גיל 70 זכאים ל-50% הנחה; ב. סוכנים מעל גיל 80 פטורים לחלוטין מהתשלום; ג. חבר לשכה זכאי לפנות לוועד המנהל באופן פרטני באמצעות יו"ר המחוז שלו ולבקש הנחה באופן פרטני.
 
על פי העתירה, מנתונים שליקטה ועדת הביקורת עולה כי מדובר ב-894 חברי לשכה אשר נהנים מאחד מ-18 סוגי ההנחות. "תופעה זו אשר יוצרת אפליה בין חברים לעניין גובה דמי החבר המשולמים על ידם, מסבה גם נזק כספי לקופת הלשכה. חברים המגלים שהם משלמים את דמי החבר כדת וכדין בעוד אחרים נהנים מהנחה שלא כדין עלולים להצביע ברגליה ואף לפרוש מחברותם בלשכה", כתב לבנוני.

"מבחינת מספר חברי לשכה המשלמים את דמי החבר המלאים, למעט מי שזכאים להנחות על פי התקנון, היקף הנהנים מההנחות הוא משמעותי ביותר והמשך מדיניות זו עלולה לגרום נזק תדמיתי וכספי ניכרים ללשכה. ואף זאת, המשך המצב הקיים טומן בחובו סכנה ולפיה חבר לשכה שקופח עלול לתבוע ובצדק בשמו ובשם חבריו את הלשכה בשל התנהלותה הקלוקלת, אשר מפירה ברגל גסה את התקנון שלה", הוא הוסיף.

"לנתונים אלה יש להוסיף את מספרם של מי שטרם שילמו דמי חבר לשנת 2020. המדובר במאות חברים, כך שהיקף הנהנים שלא כדין מחברותם בלשכה ומשירותי הלשכה ללא תשלום דמי חבר כדין הוא עצום ועלול להביא לעצירת תשלומי דמי חבר של מי שרואים עצמם 'פראיירים' בשל תשלום דמי חבר מלאים על ידם", כתב לבנוני בעתירה. יש לציין כי מדובר בשנת בחירות, ומלבד הנושא הכספי, מי שלא ישלם את דמי החבר שלו עד חצי שנה לפני הבחירות, כלומר עד חודש מאי 2021, לא יהיה רשאי להצביע בבחירות או להיבחר בהן. יש לציין כי מגוון ההנחות המדובר אינו דבר חדש אלא נוהל שהשתרש בשנים האחרונות, מתוך מטרה להגדיל את מספר החברים בלשכה.

עוד על פי העתירה, הן הוועד המנהל (בתאריך 24 בנובמבר 2020) והן המועצה הארצית (ב-26 בנובמבר 2020), הצביעו פה אחד בעד ביטול ההנחות, מלבד אלה המופיעות בתקנון. עם זאת, בישיבה האחרונה של הוועד המנהל, שהתקיימה ביום א' שעבר, 20 בדצמבר, הצביעו 8 חברי הוועד המנהל להפוך את ההחלטה ולאשר את מגוון ההנחות הגדול.

לבנוני ציין כי הוא מגיש את העתירה כבר עכשיו כיוון שבימים הקרובים אמור להתחיל מבצע גביית דמי החבר מחברי הלשכה, העומדים על 1,260 שקלים כפי שאושרו שוב בכל הישיבות האחרונות, והודעה על כך אמורה להישלח לחברי הלשכה עוד לפני תום השנה האזרחית. הוא מבקש מבית הדין לבטל את ההחלטה שאישרה את מתן 18 סוגי ההנחות, לחייב את הוועד המנהל לפעול על פי המלצות דוח ועדת הביקורת בעניין ביטול ההנחות וכן להוציא צו מניעה לאלתר האוסר על מוסדות לשכת סוכני הביטוח לגבות מסוכנים דמי חבר לשנת 2021 על פי לוח ההנחות הסותר את תקנון הלשכה. 

לשכת סוכני הביטוח: "אין מקום לקטוע באבחה אחת את ההנחות הקיימות עשרות שנים"

אריה לבנוני מסר לעדיף: "העתירה מדברת בעד עצמה. במידה והוועד המנהל רוצה להוסיף הנחות על ההנחות הקיימות בתקנון, הוא רשאי לפנות לוועדת התקנון של לשכת סוכני הביטוח על מנת לשנות את התקנון. אי אפשר לפעול בניגוד לתקנון הלשכה". הוא הזכיר כי התקנון, אם יתוקן, חייב להיות מאושר על ידי רשם העמותות. 

מלשכת סוכני הביטוח נמסר: "לשכת סוכני הביטוח הינה עמותה מאורגנת מסודרת ומפוקחת. אנו מברכים על כל בדיקה וכל ביקורת של ועדת הביקורת. הוועד המנהל לאחר שיקול דעת מעמיק הבין שדווקא כעת בעת משבר הקורונה ולאור האיומים הרבים על סוכני הביטוח והמצוקה הכלכלית, הרי שבמנעד האפשרויות הקיימות, ראוי דווקא לקבוע כי יש לערוך חשיבה ובחינה מחודשת של מתן ההנחות ואין מקום לקטוע באבחה אחת את ההנחות הקיימות עשרות שנים וכל זאת, במטרה אחת ברורה ושקופה - להקל על אותם סוכנים אשר עומדים בקריטריונים שנקבעו עבורם וביטול הנחות שכבר אינן רלוונטיות. הניסיון של גורמים פוליטיים לפגוע בהיקף חברי הלשכה דווקא בתקופה זו מקוממת וראויה לגינוי. הלשכה תמשיך לפעול להרחיב את מעגל הסוכנים והסוכנות תחת כנפי הלשכה כדי לשמור על מעמד המקצוע ופרנסת הסוכנים, ואנחנו מברכים על הבעת האמון היומיומית שמביעים חברי הלשכה הקיימים והמצטרפים החדשים. אין לנו אלא להצר על כך שגורמים שונים לא הפנימו שהבחירות כבר נגמרו לפני מעל 3 שנים ועדיין מנסים לחבל בפעילות המבורכת של הלשכה והעומד בראשה".
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
 
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011