האורן 12, מגשימים, 56910
טלפון: 
לחץ לצפיה במספר
כתבות נוספות
 
בית הדין של לשכת סוכני הביטוח קבע: אין לתת הנחות בדמי החבר שאינן נקבעו בתקנון
5 חברי בית הדין הורו לוועד המנהל להגיש עד ה-30 באפריל תקנון חדש המתייחס לכל סוגי ההנחות | הנחות שלא יוכנסו לתקנון המתוקן יבוטלו רטרואקטיבית מה-1.1.21 | כל חברי הלשכה שמחויבים בתשלום ישלמו מקדמה
"יש לקיים את המלצת ועדת הביקורת ולפיכך, אין לתת הנחות בדמי החבר אלא ההנחות שנתנו על פי תקנון הלשכה עצמם", כך קבע היום (ה') בית הדין של לשכת סוכני הביטוח בהחלטתו בעתירה שהגיש יו"ר ועדת הביקורת של הלשכה, אריה לבנוני, נגד הוועד המנהל של לשכת סוכני הביטוח, עתירה אליה הצטרפו שבעה מחברי הוועד המנהל.
 
הקרב על הוועד המנהל בלשכת סוכני הביטוח: "זעקת הקוזאק הנגזל" אל מול "המרצע שיצא מהשק"
4/1/2021
נשיא לשכת סוכני הביטוח הגיב לעתירה שהגיש יו"ר ועדת הביקורת בשם הוועד כולו, ובתגובה 7 חברי הוועד שהתנגדו להמשך מתן ההנחות בדמי החבר שאינן כלולות בתקנון ביקשו להצטרף לעתירה | מכאן התגובות רק החריפו
בהחלטה כתבו חמשת חברי ההרכב כי "בית הדין התרשם כי נוהלי הלשכה כפי שהם מוגדרים בתקנון הלשכה ובנוהג שהשתרש בלשכה במשך עשרות שנים, אינם ברורים דיים ומזמינים פרשנויות סותרות. לפיכך, יש להסדירן ולתקן את התקנון באופן שיכלול את כל סוגי ההנחות עליהן יקיים הוועד המנהל דיון מחדש. החלטות הוועד יוגשו לאישור המועצה הארצית", נכתב בהחלטה.

עוד נקבע כי על הועד המנהל להגיש למועצה הארצית נוסח מוסכם לתקנון מתוקן המתייחס לכל סוגי ההנחות שאין להם ביטוי מפורש בתקנון לא יאוחר מה-30 באפריל 2021, וכי על המועצה הארצית לקיים הצבעה לאישור או דחיית התקנון המתוקן עד ל-10.5.2021. היה והמועצה הארצית לא תקיים הצבעה לאישור או דחיית התקנון המתוקן, כל ההנחות הקיימות בפועל יישארו על כנן.

בית הדין בחן את סוגי ההנחות על פי הטבלה שהוגשה על ידי מנכ"ל הלשכה ומצא כי 652 מתוך 2,104 מקבלי הנחות מקבלים הנחות בניגוד לתקנון ומתוך אלו 535 נהנים מהנחה זו על פי מנהג בן כ-40 שנה. יחד עם זאת, בית הדין לא השתכנע כי המנהג ידוע לכל החברים בלשכה ולפיכך תקפותו החוקית מוטלת בספק.

אלה קבוצות מקבלי ההנחות:

• הנחות לפי קבוצות 3,2,1 לחברי סוכנויות גדולות נוגדות את התקנון ויש לבטלן.

• הנחות לפי קבוצה 4 "למוגבלים בתפקיד חלקי", אף כי קיימות כנוהג שנים רבות, ההגדרה אינה ברורה ומזמינה פרשנויות במנעד רחב. לפיכך יש לבטלן ולהגדירה במסגרת התקנון.

• הנחות בקבוצות 5 ו-12 – לגילאים 70 ומעלה כשרות על פי התקנון.

• הנחות לקבוצות 6,7,8,9,14,15 – כולן הנחות למצטרפים חדשים הינן בסמכותו של הוועד המנהל. יחד עם זאת, יש להגדירן מחדש במסגרת התקנון. כך לדוגמה, הנחה מס' 7 מזכה ב-50% בשנת ההצטרפות השנייה בעוד שהנחה מס' 14 מזכה בהנחה של 25% בלבד לאותה הקבוצה עצמה.

• הנחה לקבוצה מס' 10 – על פי בקשה בכתב ניתנת כיום בהמלצת יו"ר המחוז ובאישור המנכ"ל. אישור המנכל מנוגד לתקנון אף כי נטען כי הנשיא האציל את סמכותו למנכ"ל לאשר הנחות אלה. בית הדין קובע כי האצלת סמכות זו נוגדת את התקנון ולפיכך, המנכ"ל אינו מוסמך לאשר או לדחות בקשה להנחה. יש לאשר הנחות חריגות שינתנו לפי סעיף 2.4.3 לתקנון ובאישור הוועד המנהל. זאת, לאחר בחינת הנימוקים שהוגשו בכתב ע"י מבקש ההנחה. בית הדין ממליץ לדון מחדש בניסוחו של סעיף 2.4.3.

• הנחות בקבוצה 11 – סוכנים שמכרו את תיק הביטוח; קבוצה 13 – חברי משפחה או עובדי המשרד; 16 – אחים בני משפחה אין לה סימוכין בתקנון. לפיכך יש לבטלן לאלתר ויש לאשרה כדין ע"י תיקון התקנון.

"בית הדין נתן דעתו לטענות הצדדים כי ביטול ההנחות מחד גיסא או הכשרתן מאידך גיסא, באופן מידי עלול לגרום לנזק כספי ללשכה ולנשירה של חברים. לפיכך החליט בית הדין כי החברים בקבוצות 3,2,1 (סוכנים בסוכנויות גדולות) ישלמו דמי חבר מלאים. החברים בקבוצות 12,5 (הנחת גיל לבני 70 ומעלה), ייהנו מההנחות ללא כל שינוי.

כל יתר החברים שנהנו מהנחות עד לסוף 2020 ישלמו מקדמה על חשבון דמי החבר המלאים בגובה התשלום השנתי ששולם בשנת 2020. היה והתקנון המתוקן יכשיר את זכאותם להנחה אזי בזאת מילאו את חובתם לתשלום דמי החבר. היה והתקנון המתוקן לא יכשיר את זכאותם, או יקבע שיעורי הנחות אחרים, יהא עליהם להשלים את חובם לשנת 2021 על פי התקנון המתוקן.

מי שלא ישלים את חובו על פי התקנון המתוקן, לא יהא זכאי להשתתף בבחירות ללשכה. למען הסר ספק, כל הנחה שלא תמצא את ביטויה בתקנון המתוקן תבוטל רטרואקטיבית מיום 1.1.2021.

חברי הוועד המנהל שהצטרפו לעתירה: מדובר בניצחון גדול של הצדק

שבעת חברי הוועדה המנהל שהצטרפו לעתירה אמרו לאחר מתן פסק הדין: "מדובר בניצחון גדול וחשוב של השכל הישר והצדק הבסיסי. ציבור הסוכנים הוכיח לנשיא, הנהנה מרוב אוטומטי של קול אחד בישיבות הוועד, שאנחנו לא פראיירים. ציבור גדול של סוכנים אפילו לא ידע שמאות, כמעט אלף איש, נהנים מהנחות שלא כדין, שלא על פי התקנון וללא כל הסבר משכנע. אנחנו בעד יוזמה לתשלום דמי חבר אחידים, לכולם, 'בלי טריקים ובלי שטיקים'. וזאת לדעתנו כי לא רק בעת הזו, ימי הקורונה, התקנון מאפשר קבלת הנחה בדמי חבר לסוכן שמצוי במצוקה. הצענו במהלך השנה ועכשיו, על אחת כמה וכמה, אנו אומרים שיש ולפעול למצוא פתרונות לרווחת הסוכנים שאינם קשורים לתשלום דמי החבר, כמו הקמת קרן סיוע כלכלית ועסקית לסוכנים שנפגעו, במימון משותף של הלשכה וחברות הביטוח. מאז פרוץ משבר הקורונה הנשיא לא מצא זמן פנוי בישיבות הוועד לדון בהצעתינו".

מלשכת סוכני הביטוח נמסר בתגובה: ״לשכת סוכני הביטוח היא לשכה חזקה עם בית דין מקצועי ומיומן. בדיון שנערך ניתנה הכרעה ראויה לטובת ציבור סוכני הביטוח בישראל ואנו כלשכה נפעל ליישם אותו כלשונו״.

 
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית
תגיות:
חברות ופעילים:
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
 
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011