סלינגר, בעלת תואר ראשון בכלכלה וניהול מהטכניון ותואר שני במנהל עסקים עם התמחות במימון באוניברסיטת ת"א. בשנת 1991 הצטרפה לחברת הדירוג מעלות כאנליסטית ראשית, סמנכ"לית ומנכ"לית (1998). בשנת 2011, כאשר נמכרה חברת מעלות לחברת הדירוג העולמית Standard & Poor's, הקימה סלינגר חברת ייעוץ וכיהנה כדירקטורית במספר גופים שונים.
בשנת 2014 מונתה סלינגר לממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד האוצר.
קבלת התראות למייל בעדכונים של:
מאמרים
מידע מקצועי
*שירות המעקב מיועד למנויי עדיף בלבד.
כחלון. לשמור על הפנסיונרים צילום: Moshe Milner, לשכת העיתונות הממשלתית
כתבות נוספות
 
רפורמת האג"ח המיועדות יצאה לדרך: חיסכון למבוגרים על חשבון הצעירים
החל מיולי הקרוב תשתנה הקצאת האג"ח המיועדות כך שלפנסיונרים יוקצו 60% אג"ח בתשואה מובטחת | משנת 2024 תחול הפרדה גם בין בני 50 ומעלה, שייהנו אז מהקצאת 30%, לבין צעירים יותר שיאלצו להסתפק בשאריות
שר האוצר, משה כחלון, חתם היום (ד') על תקנות שמגבירות את יציבות הקצבה הפנסיונית לגמלאים בקרנות הפנסיה החדשות. התקנות מעגנות את המלצות הצוות להגברת הוודאות בחיסכון הפנסיוני בראשות מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד.

 
האם הקצאת האג"ח המיועדות תזניק את הקרנות הצעירות על חשבון קרנות ותיקות יותר?
14/4/2016
אגף שוק ההון קבע כי חוסכים צעירים יקבלו 'שאריות' לאחר חלוקת האג"ח המיועדות לעמיתים המבוגרים, מה שעלול לגרום להם לעבור לקרנות בהן מספר העמיתים המבוגרים נמוך
הן קובעות כי מתוך הנפקת האג"ח המיועדות, יוקצו אגרות חוב מיועדות בתשואה מובטחת ל-60% מהחיסכון של הפנסיונרים. בנוסף, התקנות קובעות כי חוסכים מגיל 50 ועד הפרישה יקבלו הקצאה בשיעור של עד 30 אחוז מנכסיהם של אגרות החוב המיועדות, והיתרה תוקצה לחוסכים עד גיל 50. נציין כי עד לשנת 2024 תחולק ההקצאה לשתי קבוצות כך שפנסיונרים יקבלו 60 אחוז אגרות חוב מיועדות ושאר החוסכים יקבלו את יתרת אגרות החוב המיועדות.

חוסכים לקראת פרישה יוכלו לנייד כספם בין הקרנות

במקביל, הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, דורית סלינגר פרסמה טיוטת חוזר שנועד לאפשר לחוסכים לקראת פרישה לנייד את כספם בין הקרנות השונות. הקרנות נמנעות היום לקבל חוסכים לקראת גיל הפרישה בשל עיוותים שקיימים באופן חישוב הקצבאות. ההוראות בטיוטת החוזר מבטלות עיוותים אלו. טיוטת החוזר תאפשר ניוד כספים של חוסך לפני פרישה כך שיוכל לממש את זכות הבחירה שלו ולבחור בקרן פנסיה המתאימה לו ואף להפחית את דמי הניהול. נדגיש כי לקראת פרישה, בידי החוסך סכום החיסכון הגבוה ביותר ולכן כוח המיקוח שלו הוא גדול.

שר האוצר, משה כחלון, אמר כי "התקנות החדשות מביאות בשורה משמעותית לציבור החוסכים לפנסיה בישראל. הרפורמה תשמור על הפנסיונרים מפני זעזועים אפשריים בשווקים, תעניק וודאות ויציבות לקצבת הפנסיה שלהם וצפויה להגדיל את החיסכון הפנסיוני לעת פרישה. מדובר במהלך היסטורי שנובע מרצוננו העז לאפשר לכל אזרח להזדקן בכבוד".

מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, הוסיף כי "מצאנו לנכון לשנות את מנגנון הקצאת האג"ח המיועדות במטרה לייצר יחס תחלופה גבוה באופן שינטרל תנודתיות בשוק. כך נוודא עבור הפנסיונרים קצבה יציבה לאורך שנות הפרישה".

הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, דורית סלינגר, ציינה ש"הגדלת ההקצאה באגרות החוב המיועדות לפנסיונרים ושחרור החסמים לחוסכים מבוגרים יטיבו עם הפנסיונרים והעמיתים בקרנות הפנסיה החדשות. "המהלך המשולב יגדיל את יציבות הקצבה בתקופת הפרישה, ויאפשר לכל הפורשים לפנסיה כוח מיקוח לבחירת הקרן המתאימה והמשתלמת להם ביותר".

הבעיה של מבטחים ומקפת

לאחרונה עלו טענות כי מהצעד שמקדם האוצר ייפגעו גם קרנות הפנסיה החדשות-ישנות (דוגמת מבטחים ומקפת). מכיוון שבקרנות אלה מספר החוסכים המבוגרים הינו גדול וכיוון שהקצאת האג"ח המיועדות תתבצע לכל קרן בנפרד על פי מספר העמיתים הכללי שבה, בקרנות אלו יחולקו מרבית האג"ח המיועדות לאותם חוסכים מבוגרים, מה שישאיר מעט מאוד הקצאות לחוסכים הצעירים.

עקב כך, עלולים חוסכים הרוצים ליהנות מהביטחון שמעניקים האג"ח המיועדות לבקש לעבור לקרנות צעירות יותר, בהן מספר המבוטחים המבוגרים קטן יותר וכך להגדיל את חלקם בקבלת האג"ח אשר שומרות על תשואה קבועה של 4.86%.

בתי ההשקעות טוענים לאפליה

איגוד בתי ההשקעות ופורום החוסכים לפנסיה הגישו בסוף שנת 2014 עתירה לבג"צ נגד משרד האוצר בטענה לאפליית החוסכים בקופות הגמל לעומת החוסכים בקרנות הפנסיה. בבסיס העתירה טוענים העותרים כי על מדינת ישראל להנפיק איגרות חוב מיועדות מסוג "ערד" לעמיתי קופות הגמל, בדומה לעמיתי קרנות הפנסיה החדשות.

העותרים טוענים כי מדינת ישראל מפלה לרעה את קופות הגמל ואת עמיתיהן, אל מול קרנות הפנסיה ועמיתיהן, בכל הנוגע לסובסידיה שהיא מעניקה לקרנות הפנסיה בדמות איגרות חוב מיועדות.

בעתירה נכתב כי אין מחלוקת באשר להטבה המשמעותית הגלומה בהנפקת איגרות חוב מיועדות, לא רק משום שהתשואה על איגרות חוב מיועדות גבוהה יותר מריבית השוק, אלא משום שיש בעצם ההבטחה של תשואה קבועה וידועה מראש, משום יתרון מהותי בהשקעות כספים לטווח ארוך. מדובר בהשקעה בטוחה המקנה יציבות, מונעת תנודתיות בשיעורי התשואה ומאפשרת "לסכן" את יתרת כספי החיסכון לטווח ארוך במכשירים הנושאים תשואה גבוהה יותר.

למעשה, קרנות הפנסיה חייבות להשקיע 30% מכספי העמיתים באיגרות חוב מיועדות. עמיתי קופות הגמל אינם נהנים מסובסידיה זו. מהשוואה בין המאפיינים של קופות הגמל אל מול המאפיינים של קרנות הפנסיה, עולה כי היום מדובר במכשירים כמעט זהים לחיסכון פנסיוני, לצורך קצבה. זהים – למעט הנפקת איגרות חוב מיועדות.
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011