שבועון עדיף
עמוד הבית
דפי עדיף
לוח אירועים
 
הערכה בשוק: הקורונה תזרז מכירת תיקי ביטוח
עורכי דין המלווים את סוכני הביטוח מציינים כי גם לאורך תקופת הקורונה נמשכה מכירת התיקים | עו"ד עדי בן אברהם: סוכנים צופים בתזרים העמלות ובשיעורן הפוחת וחלקם מעדיף למכור ולהמשיך להעניק שירות לקונה בשכר
מאת: מערכת עדיף |
21/05/2020 08:45
ניהול תיק ביטוח כרוך כידוע בהרבה יותר מאשר מכירת פוליסה ללקוח או העברת הטפסים לחברת הביטוח. כאשר מצד אחד עלויות התפעול גדלות ומצד שני ישנה ירידה קבועה בעמלות, אנו עדים למגמה של סוכנים המחפשים למכור את תיקי הביטוח שלהם, אך גורמים המעורים בשוק מעריכים כי תקופת הקורונה תאיץ עוד יותר את קצב המכירה.

"הקורונה תהיה קטליזטור בקרב אלו שמהססים אם למכור את התיק שבנו בעמל רב", אמר גורם המכיר את הלך הרוח בקרב הסוכנים, ומלווה את שוק הביטוח מזה עשורים רבים.

גורם נוסף צופה כי "ההאצה במכירת התיקים תחלחל ותתעצם, כיוון שהשוק יתחיל להתכנס לסוכנויות מבוססות וחזקות יותר ולסוכן הבודד יהיה קשה מאוד לשרוד בעולם החדש, לפחות עד שגביית שכר הטרחה תהפוך לדומיננטית יותר והסוכן יוכל להשלים את ההכנסות שלו מהמבוטח. כרגע, כשהעמלות מתכווצות, זו סיטואציה מאוד בעייתית אשר באה לידי ביטוי בעסקאות".

גם שורה של עורכי דין מעידים כי אם לא ראינו את ההאצה המדוברת במכירת התיקים, לכל הפחות לא הייתה ירידה במספר העסקאות בתקופת הקורונה. "אנו עוסקים רבות בתחום המשפט המסחרי ובעסקאות קניה או מכירה או שיתופי פעולה בתחום תיקי הביטוח ולא נוכחנו בקיטון כלשהו", אמר לעדיף עו"ד ג'ון גבע ממשרד ג'ון גבע הדר ושות'. "עסקאות שהחלו לפני משבר הקורונה המשיכו להתנהל וחלקן אף נחתמו", הוא הסביר.

גם עו"ד עדי בן אברהם, מומחה לתביעות ביטוח ורגולציה והיועמ"ש של לשכת סוכני הביטוח, מסביר כי למרות מגבלות התנועה של הציבור, כפועל יוצא מהגעתו של הנגיף, לכל אורך החודשים האחרונים דווקא בוצעו עסקאות והתבצעו בדיקות נאותות, גם אם בתקשורת מרחוקת.

"אני לא חושב שהקורונה הובילה לעצירה בעסקאות, אלא לירידה טבעית בקנייה ומכירה לאור המצב שנכפה עלינו. סוכנות וסוכנים רבים ניצלו את התקופה לרענן את התכנית העסקית שלהם, ולבחון כיצד הם מתייעלים, לרבות דרך מכירת התיק, או במכירת תחומי פעילות, העברת הפעילות (כולה או חלקה) לדור ממשיך, הכנסת שותפים עסקיים כבעלי מניות בסוכנות תאגיד, ועוד חלופות עסקיות שונות אפשריות בתוך מנעד רחב של שיקולים", הוא מסביר.

"יתרה מכך, מעבר להסתכלות הכלכלית, אני חושב שזו התנהלות עסקית נכונה ומוצדקת. הסוכנים, כבעלי עסקים, מתחילים לשקול את גובה העמלות ועדים למקרים בהם היא פוחתת, ושואלים את עצמם כיצד נראה שוק הביטוח העתידי, יחד עם שילובן של חברות הביטוח החדשות שעוטפות את עצמן בטכנולוגיות שמאפשרות להן להיות רזות במשאבים, ובהתאמה להפחית את שיעורי העמלות", מוסיף עו"ד בן אברהם.

"צריך גם לזכור כי ישנם סוכנות וסוכני ביטוח הצמאים להתרחב ולגדול ולהם אני מבהיר כי יש לערוך את הרכישה בתבונה מול מגוון מודלים אפשריים לרכישה, על מנת שאכן קניית תיק הביטוח תעשה בצורה בטוחה ומוגנת לטובת כלל הצדדים", מסביר עו"ד בן אברהם. "כך למשל, אחת השיטות שאני ממליץ בעיקר לסוכנים שמבקשים למכור את התיק אך להמשיך לעבוד ולתרום הינה, לקבוע כי הסוכן המוכר יישאר כחלק מהעסקה, כמלווה של התיק, תוך שהוא מקבל תגמול חודשי קבוע מרוכש התיק. כך הסוכן, מצד אחד יכול ליהנות מפירות התיק שמכר, אך להמשיך להעניק מניסיונו ומקצועיותו לטובת שימור הלקוחות בתקופת הליווי", הוא מציין.

"טיפ אחרון", מוסיף עו"ד בן אברהם, "עסקאות אלה כרוכות בתשלום מס גבוה ולמצער יכול להגיע לשיעור גבוה, לכן לפני שמתחילים בתהליך, יש להיות מלווים במומחה למיסוי שידע ללוות אתכם בתהליך ובדומה להליך צירוף ביטוח, כך גם כאן, להתאים לכם את המסלול המתאים ביותר לצרכים שלכם".
 
 
מייל:
סיסמא:
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
כל הזכויות שמורות לעדיף תקשורת 2013