שם משתמש
סיסמא
תומר כהן, שותף בקבוצת 'נטו תכנון פיננסי' ובעלים ומייסד נטו-כהן
כתבות נוספות בתחום
 
לוח אירועים
התכנית הכלכלית שמרסקת את בעלי השליטה והעצמאים בישראל
תומר כהן, שותף בקבוצת 'נטו תכנון פיננסי' ובעלים ומייסד נטו-כהן, מספר על הפחד של לקוחותיו לאור חוסר הוודאות | "בימים אלו עיקר תפקידו של המתכנן הוא לדאוג שהלקוחות לא יבצעו פעולות פזיזות"
26/04/2020 10:06
תכניות הסיוע של הממשלה לעסקים הקטנים ולעצמאים משתמשות בכלים סטנדרטיים כדי לפתור משבר קיצוני. רק שליש מהעצמאים ככל הנראה יקבלו מענק, והביקוש להלוואות הוא פי 3 מהיקף הקרן ואין עדיין פתרון לעצמאים בעלי שליטה.
מי שנותן את הלוואה הם הבנקים, שמעדיפים לתת הלוואות למי שלבטח יחזיר אותן, מה שמפספס את מטרת הקרן, שאמורה להציל את החלשים.

לפיכך, נראה כי הקורבן הכלכלי העיקרי למגפת הקורונה הם העסקים הקטנים והעצמאים בישראל. עשרות אלפי בעלי עסקים מוצאים את עצמם במשבר שהתפתח במהירות, כשבאופן פתאומי וחד 'נחתכו' להם ההכנסות. גם לאחר ההקלות שניתנו, רבים מהם עדיין לא יכולים לחזור לפעילות והנזק הכלכלי בחלק מהמקרים כבר נעשה והוא קטלני.

שוחחתי עם המתכנן הפיננסי תומר כהן, שותף בקבוצת 'נטו תכנון פיננסי' ובעלים ומייסד נטו-כהן המתמחה בלקוחות פרט ועסקים קטנים, במטרה לחוש את גודל האתגר, ללמוד מה קרה לעסקים שהוא מטפל בהם, איך הם מתמודדים, מה הוא למד מהמשבר ומה הוא ממליץ לעסקים לעשות עכשיו. "הגיע הזמן שהממשלה תבין שעסקים קטנים, יזמים והעצמאים הם אלו שמניעים את הכלכלה בישראל. כלכלות צומחות באמצעות יחידים או קבוצות קטנות של אנשים בעלי רעיון ודבקות במטרה שרוצים להפוך חלום למציאות. הציבור הוא הנהנה העיקרי מהפירות של היזמות בישראל, והיזם הוא זה שמסכן הכל ויוצר את העתיד של כולנו", אומר כהן.

כהן מוסיף כי בימים אלו, עת משבר הקורונה פוקד אותנו וצפוי לגרום לנזק עצום לכלכלה לחברות, ארגונים, מעסיקים ועובדים, הוא מרבה להיות בקשר עם לקוחותיו. "לקוחותיי מעלים את החשש שבקרוב יורגש גם המחסור במלאים וההרגשה היא שהקרקע נשמטת להם מתחת לרגליהם ולמדינה לא באמת אכפת. ישנו פחד מאי הוודאות, הסתגרות וסגירת העסקים ללא צפי לפתיחה מחודשת. כל זה גורם ללקוחות לשים דגש גדול יותר על המצב הפיננסי שלהם, במיוחד על ההשקעות ארוכות הטווח. בשעה זו 'האסימון נופל להם', כמה חשוב להיות מלווה על ידי מתכנן פיננסי ולהיות ערוכים לפיזור השקעות נכון, אלוקאציית תואמת יעדי חיים וקרן חירום", הוא מספר.

כיצד למשל מתמודדים העסקים?
"משיחות שירות עם לקוחתי עולות כמה כמה נקודות עקב המשבר בתקופת הקורונה. קושי בתשלומים שוטפים לעסק ללא הכנסות צפויות והקושי להיערך להוצאות שעולות על ההכנסות בתקופה זו. 

אגב, בזמן שבו הממשלה והבנקים מערימים קשיים ומפנים גב לבעלי השליטה לטובת נטילת הלוואות, כמתכנן פיננסי אני מחפש ומוצא אלטרנטיבות זולות ורק לאחרונה דאגתי למיליוני שקלים ללקוחות שלי בריביות אפסיות. כמו כן, הסוגיה האנושית והמקשה ביותר היא סוגיית החל"ת, המעמידה את לקוחותיי בשאלה המוסרית כיצד להתנהל נכון מול העובדים, אחרי הכל לכל עובד יש משפחה מאחוריו והאחריות האישית להתפרנס בכבוד. זה הקושי הבולט בתקופה הזו".

מה למדת מהמשבר ומה היית עושה שונה עבורם?
"בתקופה בה קיים חוסר ודאות מוחלט לגבי מצב השווקים, קיימת חשיבות רבה בהשקעה בנכסים לא סחירים ובהשקעות אלטרנטיבות ללא קורלציה לשוק ההון.

במצב בו הריביות אפסיות בארץ ובעולם, וטרום המשבר האג"חים היו בשפל שיא של כל הזמנים, מדובר בהשקעות במגוון רחב של תחומים, ברמות סיכון משתנות, שאינן תלויות או מושפעות מתנודתיות הבורסה, ובעלות יכולת לייצר תשואות חיובית גם בתנאי שוק לא יציבים.

בימים אלו עיקר תפקידו של המתכנן הפיננסי הוא לדאוג שהלקוחות לא יבצעו פעולות פזיזות ללא ליווי מקצועי. להסביר ללקוחות לא לנסות לתזמן שווקים, טעות מאוד נפוצה בקרב הציבור. מה שנקרא למנוע מהלקוח למכור תיקים בזול ולקנות ביוקר".

מה אתה ממליץ לעסקים קטנים ובעלי שליטה לעשות בעתיד לאור החוויה הזו?
"כאשר אני פוגש את הלקוחות אני מתמקד איתם בשישה נושאים עיקריים: התנהלות פיננסית, ניהול השקעות, ניהול סיכונים, תכנון פרישה, תכנון מס והעברת עושר בין דורי. בכך למעשה אני מפענח את צרכי משפחה, ניהול תזרים המזומנים במשפחה, ניהול נכסים המותאם ליעדי החיים, ניהול סיכונים ותכנון מס נכון לתיק המשפחתי".

* המראיין - דן דוברי הוא חבר בוועדת הסטנדרטים והסמכות של הקהילה האירופאית. יו"ר של חברת ניהול קרנות נאמנות, ויו"ר של חברת תכנון פיננסי המתמחה בתחום הבינלאומי. ממייסדי עולם התכנון הפיננסי בארץ
 
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית