שם משתמש
סיסמא
גיא פישר | באדיבות מגדל
חברות קשורות
מגדל חברה לביטוח בע"מ
 
לוח אירועים
גיא פישר: המשבר צפוי לגרור שינויי פרדיגמות בעולם הכלכלי שסביבנו
מנהל חטיבת ההשקעות של מגדל, על התמודדות החברה עם השלכות משבר הקורונה | "אנו מחויבים לערנות יתר ולמערכת רחבה יותר של שיקולים, גם כאלה שלא היינו מורגלים בהם, לדוגמה הסיכונים הבריאותיים"
משבר הקורונה הפך את עולם ההשקעות למאתגר במיוחד עבור העוסקים בתחום. גיא פישר, מנהל חטיבת ההשקעות של מגדל, מציין כי מדובר באחד המשברים החדים שהיו. "אני חושב שיש כאן ראשוניות, מה שגרם ללא מעט משקיעים מוסדיים להתבונן מהצד", הוא מסביר.
 
בריאיון לעדיף מתאר פישר את השלכות המשבר ודרכי ההתמודדות איתו. על מה שצפוי מעבר לעתיד הקרוב הוא אומר: "קשה לחזות בתקופה זו מגמות שכן אנו מתנסים בפעם הראשונה בהרחבה פיסקאלית בעוצמה הזאת".

מבין קרנות הפנסיה של חברות הביטוח, מגדל מדורגת ראשונה הן בתשואה המצטברת מתחילת השנה והן בתשואה ל-12 החודשים האחרונים. למה אתה מייחס את זה? 

"הגענו למשבר מוכנים יחסית והקטנו פוזיציות לתוך הירידות. במהלך חודש אפריל, עם יישום תכניות ההרחבה הפיסקאליות והמוניטריות ברחבי העולם, הגדלנו את החשיפה לנכסי סיכון לרוחב התיק (מניות אג"ח חברות ואג"ח High Yield) והארכנו מח"מים".

בפוליסות המשתתפות ברווחים, מגדל הייתה החברה היחידה שהשיגה תשואה חיובית ביוני. האם יש הבדל בין השקעות בקרן הפנסיה לבין השקעות בפוליסות המשתתפות ברווחים? 

"מעשית, ניהול ההשקעות הוא רוחבי בין המסלולים, כאשר לכל תכנית אנו מבצעים את ההתאמות הרלוונטיות אליה (מבחינת רמת סיכון, לדוגמה)".

האם ההבדלים בהשקעות מתחדדים בתקופת משבר הקורונה?

"אני חושב שהבדלי הגישה והיכולת מודגשים בתקופות משבר, אבל צריך לזכור גם שרוב הזמן אנו חיים בתקופות שאינן משבריות מטבען. בנוסף, לאורך העשורים האחרונים אנו רואים כי המשברים מתקצרים באורכם (לא בעוצמתם), דבר שמחייב פעילות אקטיבית ונמרצת בניהול ההשקעות".

עד כמה המשבר הפך את ההשקעות למאתגרות במיוחד? 

"המשבר כנראה יגרור שינויי פרדיגמות בעולם הכלכלי שסביבנו. אנחנו טרם רואים זאת בשווקים או בכלכלה הריאלית, אבל אני מאמין שתוך כשנה-שנתיים נראה שינויים. מי שיטיב לאתר ולזהות שינויים אלו, וידע לפעול באופן אקטיבי, יצלח את השינויים טוב יותר".

תחום הנדל"ן תופס יותר ויותר נתח חשוב בהשקעות. מדוע? 

"תחום הנדל"ן נתפס כתחום סולידי עם תשואות נאות באופן יחסי. בנוסף, זהו תחום שהמימון בו (הלוואות) זמין יותר מתחומים אחרים, כך שכל הגורמים הרלוונטיים 'מסתדרים' לטובתו. יחד עם זאת, לא לעולם חוסן, ואנו נראה במשבר הזה הבדלים משמעותיים הנובעים מאיכות הנכסים. באופן כללי, והדבר נכון לא רק לגבי נדל"ן, בתקופת משבר נמדדת איכות ההשקעות. השקעות פחות איכותיות שנהנות משוק עולה, לא משנה מה טיבן, בולטות יותר (לרעה), בתקופות משבר".

האם השקעות בנדל"ן בתקופה של משבר הקורונה מהוות הזדמנות להתגבר על המשבר? 

"אנו מנסים לנצל את המשבר כדי להגדיל את תיק הנדל"ן בראייה ארוכת שנים. זה לא אומר שאנו נקנה באופן אגרסיבי לרוחב השוק, אלא ננצל את ההזדמנויות שהשוק יאפשר לנו, בנכסים איכותיים, כדי לרכוש נכסים במחירים טובים".

האם אפשר לייחס את אותם דברים גם להשקעות בתשתיות?

"לגבי תשתיות, ההשקעות נתפסות, לפחות על ידי, כטובות מההשקעות בנדל"ן. הן דומות בכמה מאפיינים, אולם יותר חסינות למשברים (ברובן), שכן אנו ממשיכים לצרוך חשמל, לשתות מים (התפלה) ולנסוע בכבישים (גם אם פחות) כך שהפגיעה היא נמוכה יותר. קיימות כמובן השקעות ברמת סיכון גבוהה יותר (לדוגמה, נמלי תעופה וים), אולם ככלל, השקעות אלו נתפסות כבטוחות יותר, בדומה לסוגי השקעות ספציפיות בנדל"ן (לדוגמה, מרכזים לוגיסטיים)".

האם קיים מודל להשקעות בתקופות של משבר? 

"מעצם טבעם של המשברים, הם שונים זה מזה. טעות לחשוב כי יש מודל קבוע. יחד עם זאת ניתן, בעשורים האחרונים, לצפות את התנהגות הבנקים המרכזיים למול משברים ומספר דפוסים חזרו על עצמם. לדוגמה, הפחתות ריבית אגרסיביות יחסית".

כיצד על מנהלי השקעות לכלכל את צעדיהם בתקופת משבר הקורונה? 

"כבכל תקופה בה יש עלייה בסיכון, אנו מחויבים לערנות יתר ולמערכת רחבה יותר של שיקולים, גם כאלה שלא היינו מורגלים בהם. לדוגמה, הסיכונים הבריאותיים. חלק אינטגרלי מהעבודה שלנו היום היא איתור וציפייה של המצב הבריאותי וההתנהגותי של האוכלוסייה. התברכתי במספר לא קטן של עובדים שעושים עבודה מצוינת בתחום הזה וסייעו לנו להגיב נכון לשינויים".

האם יש קווי דמיון בין המשבר הנוכחי למשברים כלכליים גדולים קודמים? 

"בתגובה כן. בעומק המשבר פחות, הוא אחד החדים שהיו. גם בעוצמת ומהירות ההתאוששות הראשונית. אני חושב שיש כאן ראשוניות, מה שגרם ללא מעט משקיעים מוסדיים להתבונן מהצד. אציין כי 'ממקורות זרים' אנו למדים ששיעור ההשקעה המוסדי לאורך תקופת העליות היה נמוך יחסית ברחבי העולם".

האם יש אפשרות לחזות מגמות מעבר לעתיד הקרוב מאוד? 

"קשה לחזות בתקופה זו מגמות שכן אנו מתנסים בפעם הראשונה בהרחבה פיסקאלית בעוצמה הזאת. יחד עם זאת, יש מספר אלמנטים שאנו מאמינים שיקרו בהסתברות גבוהה קדימה, לדוגמה שהריבית תישאר נמוכה לתקופה ארוכה ככל האפשר, וגם ברור לנו מה ישנה מדיניות זו – האינפלציה – שהחל מרמות מסוימות (3%-4% להערכתנו) תאלץ נקיטה בצעדי ייצוב בדמות העלאת ריבית".

* גיא פישר ישתתף בוועידת הסוכנים והיועצים ה-12 של עדיף – הוועידה הדיגיטלית הראשונה בענף הביטוח, הפנסיה והפיננסים, שתשודר ב-2 בספטמבר 2020.

 
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית