שם משתמש
סיסמא
רכישות ומכירות גופים מוסדיים מול קרנות נאמנות | מקור: הבורסה לניירות ערך
כתבות נוספות בתחום
חברות קשורות
הבורסה לניירות ערך
 
לוח אירועים
המוסדיים רשמו רווח ממוצע של כ-9% באג"ח הקונצרניות - בפחות מחצי שנה
ניתוח של הבורסה לני"ע מגלה כי המוסדיים מימשו באפריל-אוגוסט כ-3.75 מיליארד שקלים מהאג"ח הקונצרניות | זו הפעם הראשונה בה הבורסה מפרסמת את התנועות הכספיות (קניות ומכירות) של הגופים המוסדיים
המשקיעים המוסדיים הצליחו לפעול באופן שקול וארוך טווח בסערת ה"גל הראשון" של משבר הקורונה והשיאו לעמיתים רווח עודף ממומש של מעל ל-300 מיליון שקלים רק מאג"ח קונצרניות בבורסה בתל אביב, כך עולה מניתוח של הדר רומנו, אנליסטית מחלקת אסטרטגיה ופיתוח עסקי בבורסה לניירות ערך
 
"הירידות החדות בעקבות הפדיונות הגבוהים בקרנות הנאמנות בחודש מרץ יצרו למוסדיים הזדמנויות השקעה באג"ח קונצרניות והם רכשו כ-5 מיליארד שקל. במהלך החודשים אפריל- אוגוסט 2020 המוסדיים מימשו כ-3.75 מיליארד שקלים מהאג"ח הקונצרניות ורשמו בממוצע רווח של כ-9% בפחות מחצי שנה", מסבירה רומנו.

בחודש מרץ האחרון, עם פרוץ משבר הקורונה, נרשמו פדיונות גדולים בקרנות הנאמנות המתמחות באג"ח כללי ובאג"ח חברות בסך של כ-20 מיליארד שקלים. הפדיונות הגבוהים גרמו לעליות במרווחים באג"ח הקונצרניות ולנפילות שערים. המשקיעים המוסדיים ידעו לממש הזדמנות זו תוך ראייה ארוכת טווח ובתוך ימים ספורים, בשיא המשבר, רכשו לבדם כ-5 מיליארד שקל בשוק האג"ח הקונצרניות. סגמנט נוסף של משקיעים שנקטו באסטרטגיה דומה היו משקיעים פרטיים רבים, אשר אף פתחו חשבונות השקעה חדשים בבורסה באותה תקופה, וביצעו רכישות רבות במרץ-אפריל, כאשר מחירי האג"ח הקונצרניות היו נמוכים. אודות התופעה של פתיחת חשבונות השקעה חדשים כתבנו בפירוט בפוסט הקודם שלנו.

זו הפעם הראשונה בה הבורסה לניירות ערך מפרסמת את התנועות הכספיות (קניות ומכירות) של הגופים המוסדיים (קופות גמל, חברות הביטוח והפנסיה) וקרנות הנאמנות במסחר בבורסה. התנועות מלמדות רבות על אופן הפעילות של הגופים הללו אשר מנהלים את הכסף של הציבור הרחב בטווח הארוך (גופים מוסדיים) ואת כספי הציבור בטווח הקצר (קרנות הנאמנות).

מנתוני הבורסה ניתן לראות כי המשקיעים המוסדיים מימשו אג"ח קונצרניות בתוך כחמישה חודשים ברווח של יותר מ-300 מיליון שקלים בין החודשים אפריל–אוגוסט 2020. לקראת חודש מאי החל תיקון חד בשוק האג"ח הקונצרניות, לאור החזרה של הציבור הרחב לשוק ההון המקומי דרך קרנות הנאמנות וכניסה של משקיעים חדשים לשוק. העליות באג"ח גרמו למשקיעים המוסדיים לממש במהלך אפריל-אוגוסט כ- 75% מאותן אג"ח שרכשו בחודש מרץ בבורסה, כששיא המכירות בסך של כ- 1.3 מיליארד ₪ היה במהלך חודש מאי, כשהשוק תיקן בכ-14% מהשפל של חודש מרץ.

"מעניין לציין, כי דווקא בתקופה של משבר וחוסר ודאות בשווקים, כאשר משקיעים בדרך כלל מחפשים נכסים בטוחים, אסטרטגיית ההשקעה של הגופים המוסדיים בשיא משבר הקורונה הייתה מכירה של אג"ח קונצרניות בדירוג גבוה AAA ובמקביל רכישה של אג"ח קונצרניות בדירוגים נמוכים יותר בין A- ל-AA+ עם סיכון ותשואה גבוהים יותר. ההנחה היא כי המוסדיים הניחו כי האג"ח הקונצרניות בדירוגים A- ל-AA+ מעניינות יותר בתקופה זו מאג"ח עם דירוגים AAA וכי התשואה והמרווחים לא משקפים את הסיכון של איגרות החוב. במבחן המציאות, המוסדיים הרוויחו תשואה פנומנלית תוך מספר חודשים בודדים", מציינת האנליסטית ממחלקת האסטרטגיה והפיתוח העסקי של הבורסה.

"לסיכום, הגופים המוסדיים שהשכילו לקנות אג"ח קונצרניות בירידות בשיא משבר הקורונה, השיאו לעמיתיהם תשואה גבוהה תוך מספר חודשים בודדים. גם משקיעים פרטיים מהציבור הרחב נהנו מהתיקון המהיר בשווקים", אומרת רומנו.
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית