שם משתמש
סיסמא
ענת גואטה. פרסום "קול קורא" לביטוח קבוצתי לא תואם מול רשות שוק ההון | צילום: ענבל מרמרי
כתבות נוספות בתחום
חברות קשורות
הפניקס חברה לביטוח בע`מ
מנורה מבטחים ביטוח בע"מ
 
לוח אירועים
רק מנורה מבטחים והפניקס מבטחות מנהלי תיקים
ב-2018 ו-2019 הוגשה תביעה אחת בלבד בכל שנה נגד חברות מנהלות, אבל המבטחות נמנעות מלאפשר ביטוח אחריות מקצועית לגופים הפיננסיים והפרמיות גבוהות | מי יהיה בעל הפוליסה הקבוצתית?
רשות ניירות ערך פרסמה אתמול (ד') "קול קורא" לגורמים מתחום הביטוח, במטרה לבחון יישום מודל של ביטוח קבוצתי לחברות ניהול תיקים שיוזיל את עלויות הביטוח המקצועי. לעדיף נודע כי המהלך לא תואם מול רשות שוק ההון, שתצטרך לפקח על הפוליסה אם אכן הפוליסה הקבוצתית תצא לדרך.
 
בגלל הפרמיה הגבוהה: רשות ני"ע בוחנת ביטוח קבוצתי לחברות ניהול תיקים
30/9/2020
למרות שהן ב-2018 והן ב-2019 הוגשה תביעה אחת בכל שנה נגד חברות מנהלות, המבטחים נמנעים ממתן ביטוח אחריות מקצועית לגופים הפיננסיים | המבטחים וסוכני הביטוח הוזמנו להציע מתווה לקידום היוזמה
חברות ניהול התיקים מחויבות על פי חוק לרכוש פוליסות ביטוח מקצועי על מנת להגן על ציבור המשקיעים המקבל את שירותיהן. אולם בשנים האחרונות התרחש תהליך של צמצום משמעותי במספר המבטחים אשר מוכנים לערוך ביטוח אחריות מקצועית לגופים פיננסיים, כאשר מבדיקת עדיף עולה כי רק מנורה מבטחים והפניקס מציעות נכון להיום ביטוח אחריות מקצועית למנהלי תיקים, אולם למעט מקרים בודדים כל הסיכון מגולגל לקונסורציום מבטחים בחו"ל, שהוא אשר קובע את התמחור. חשוב לציין כי התמחור לא נעשה על בסיס הסיכון הייחודי לישראל, אלא מושפע מפרמיית הסיכון המאפיינת פעילות פיננסית בחו"ל. 

יחד עם ההתייקרות הגלובלית, ברשות ני"ע, שבראשה עמדת ענת גואטה, מציינים כי צמצום ההיצע בביטוח אחריות מקצועית בתחום הפיננסי הוביל להתייקרות בשיעורים ניכרים בפרמיות הביטוח גם בענף ניהול התיקים, זאת על אף מיעוט תביעות ביטוח שהוגשו בפועל לאורך השנים. מנותנים שאספה רשות ני"ע עולה כי בשנים 2018 ו-2019 הוגשה תביעה אחת בכל שנה נגד החברות המנהלות תיקים, בעוד שגם בשנים שלפני כן מספר התביעות היה זעום – שתי תביעות ב-2017, שבע תביעות בשנת 2016 ושתיים ב-2015.

הנתונים הופכים לחד משמעיים עוד יותר כאשר מתברר כי רק תביעה אחת הגיעה למצב של שיפוי מצד חברת הביטוח נכון לסוף 2019, והיא הסתכמה בשיפוי של 7.5 מיליון שקלים. זאת כאשר 12 תביעות אחרות נסגרו ללא שיפוי כלל מצד חברות הביטוח. 

מתוך כלל התביעות או ההודעות שהוגשו לחברת הביטוח שמונה הודעות לחברת הביטוח ניתנו על ידי חברות בעלות רישיון מנהל תיקים; הודעה אחת לחברת הביטוח ניתנה על ידי חברה בעלת רישיון שיווק השקעות, ביחס לאירועים הקשורים בפעילות שיווק ההשקעות שבצעה; 4 הודעות נוספות לחברת הביטוח ניתנו על ידי חברות בעלות רישיון שיווק השקעות, אך נגעו לאירועים שאינם קשורים לפעילות המוסדרת בחוק הייעוץ.

נטל קשה על הענף

לאור זאת, הרשות מבקשת למצוא פתרון שיאפשר עמידה בחובת הביטוח החלה כיום לטובת ציבור המשקיעים, בד בבד עם הוזלת עלויות הביטוח המושתות על חברות ניהול התיקים אשר התייקרותן יצרה נטל כבד על החברות בענף ומקשה על פעילותן.

במטרה למצוא פתרון שיאפשר הוזלת עלויות הביטוח המקצועי לפעילים בענף ניהול התיקים, תוך שמירת ההגנה על הציבור הרחב, פונה רשות ניירות ערך באמצעות "קול קורא" זה לגורמים הרלוונטיים בתחום הביטוח, להציע הצעות ולבחון מודל של ביטוח קבוצתי.

במסגרת המודל הקבוצתי, מבטח אחד או מספר מבטחים, יערכו פוליסת ביטוח עבור קבוצת חברות ניהול תיקים במשותף, בשים לב בין היתר, למאפיינים הבאים: תינתן אפשרות להצטרף לביטוח הקבוצתי במהלך תקופת הפוליסה בתשלום פרמיה על פי מנגנון שייקבע; בנוסף, במסגרת הביטוח הקבוצתי תוכל כל חברת ניהול תיקים לתבוע את פוליסת הביטוח עד לסכום המינימלי אותו היא נדרשת לבטח לפי הקבוע בתקנות הביטוח, וזאת כל עוד נותרה יתרה מבוטחת שטרם נתבעה על ידי חברות אחרות בפוליסה הקבוצתית.

סך הסכום המבוטח בפוליסה הקבוצתית יהא נמוך מסך הכיסוי של כל החברות שיהיו מכוסות בפוליסה הקבוצתית לו היו עורכות את הביטוח באופן נפרד, וזאת מתוך הנחה כי הפחתה משמעותית של הסכום המבוטח כאמור, תביא להוזלת הפרמיה המוטלת על כל חברה בהיקף ניכר.

השאלה המהותית היא מי יהיה בעל הפוליסה במודל הקבוצתי. נכון להיום ישנן כמה אפשרויות. הראשונה היא כי ארגון יציג כלשהו (ישנו ארגון קיים המייצג מנהלי תיקים אך דה פקטו הוא לא פעיל באופן משמעותי), ייקח עליו את הפוליסה וחבריו ייהנו מהפוליסה, בדומה לארגונים כמו ההסתדרות, לשכת סוכני הביטוח או לשכת עורכי הדין. אפשרות שנייה, שהסבירות שתתרחש נמוכה מאוד, היא שרשות ני"ע עצמה תהיה בעלת הפוליסה. האפשרות השלישית היא שכל אחת מהגופים שמנהלים את התיקים תהיה בעלת פוליסה, אך פתרון זה מעלה שאלה אם אכן מדובר בפוליסה קבוצתית, ואם כן כיצד יתבצע התפעול שלה.

רשות ני"ע מקדמת תיקון חקיקה גם בנוגע לחובת הביטוח של מנהלי התיקים

ברשות ני"ע מציינים עוד כי הרשות מקדמת בימים אלו יוזמה של תיקון חקיקה אשר צפוי אף הוא לתרום לקידום פתרון לסוגיה הנדונה, ולפיו הרשות תהא מוסמכת לקבוע הוראות באופן עצמאי ומהיר יחסית חלף תיקון חקיקה, גם בנוגע לחובת הביטוח של מנהלי התיקים ובדרך זו להתאימה לצורך להתמודד עם הכשל שהתפתח בתחום זה.

לפיכך, מבטחים, סוכני ביטוח וכל גורם מתחום הביטוח, מוזמנים בזאת לפנות לרשות ולהציע מתווה לקידום היוזמה המוצעת, ואף להציע יוזמה נוספת שתיתן מענה לשיפור המצב הקיים. ניתן לפנות לרשות גם לצורך בחינת היתכנות לביצוע המנגנון המוצע, או לצורך התייעצות באשר להיבטים רלבנטיים הקשורים במסגרת הנורמטיבית בה פועלות כיום חברות ניהול התיקים.
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית