שם משתמש
סיסמא
כתבות נוספות בתחום
חברות קשורות
הפניקס חברה לביטוח בע`מ
מגדל חברה לביטוח בע"מ
כלל חברה לביטוח בע"מ
מנורה מבטחים ביטוח בע"מ
פסגות בית השקעות
הפניקס פנסיה וגמל
 
לוח אירועים
פורסמו 10 הגופים המוסדיים שיקבלו מהמדינה הגנה על השקעות בהייטק
4 חברות ביטוח, 2 בתי השקעות ו-4 זרועות שוק ההון של בנקים יקבלו את ההגנה, בהיקף של 2 מיליארד שקלים | חלק מהבקשות התמקדו בהשקעה בחברות Healthcare, חלק פנו לתחומים כגון InsureTech ופינטק
כלל ביטוח ופיננסים, מזרחי טפחות, מנורה מבטחים, מגדל, פסגות בית השקעות, בנק לאומי – שוק ההון, דיסקונט קפיטל, הפניקס, מור בית השקעות ובנק הפועלים – שוק ההון, הם עשרת הגופים שנבחרו על ידי ועדת ההשקעות של רשות החדשנות והן יזכו להגנה להשקעה בחברות הייטק בהיקף של 2 מיליארד שקלים.

כחלק מהתוכנית הכלכלית להתמודדות עם משבר הקורונה ועל מנת לסייע לחברות הייטק בשלבי המכירות והצמיחה בהתמודדותן עם הקשיים הפיננסים העומדים בפניהם בתקופת המשבר, השיקו משרד האוצר ורשות החדשנות, יחד עם רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון והרשות לניירות ערך, מסלול לעידוד השקעה של הגופים המוסדיים בשוק ההון הישראלי בחברות הייטק ישראליות בתחילת שלבי המכירות והצמיחה. במסגרת המסלול, תינתן הגנה של המדינה על תיק השקעות של גוף מוסדי המשקיע בחברות טכנולוגיות.

"הגופים המוסדיים הישראלים (פנסיה/גמל, ביטוח, בנקים) הם השחקנים בעלי ההון הזמין ביותר להשקעה בענף ההייטק ואלו מאפשרים את גיוון האשראי של תעשיית ההיי טק בעת זו. מסלול זה מתווסף לצעדים נוספים שיזמו משרד האוצר ורשות החדשנות לסיוע לענף ההייטק בעת משבר הקורונה בסך של כ-2 מיליארד שקלים. כמו כן, בשנים האחרונות, רשות החדשנות יחד עם משרד האוצר, רשות ניירות ערך ורשות שוק ההון, ביטוח וחסכון קידמו מספר צעדים שנועדו להגדיל את החשיפה וההשקעה בטכנולוגיה ובהייטק הישראלי בקרב המשקיעים המוסדיים. תכנית זו מהווה נדבך משמעותי נוסף להליך התחרותי לתמיכה במחלקות אנאליזה והשקעה בהייטק בקרב הגופים המוסדיים, וכן למהלכים רגולטוריים נוספים לחיבור ענף ההייטק ושוק ההון הישראלי", הסבירו במשרד האוצר. 

במסגרת התוכנית התקבלו בקשות בסכום כולל של 3.25 מיליארד שקלים. הגופים הזוכים יזכו למסגרת השקעה מאושרת בהגנת מדינה בשיעור של 40% מהשקעותיהם. ההשקעות יבוצעו במהלך 18 החודשים הקרובים בחברות הייטק ישראליות בשלבי צמיחה ראשוניים. התיק ינוהל על ידי גוף ההשקעה המוסדי לתקופה של 8.5 שנים (18 חודשי השקעה + 7 שנות אחזקה), כמקובל בענף. 

שר האוצר, ישראל כ"ץ: "אני מברך על חיבור שוק ההון הישראלי להשקעות בענף ההיי-טק המשגשג, תוך גיוון ענפי השוק הציבוריים ושמירה על ציבור החוסכים והמבוטחים בישראל. זהו צעד חשוב שיחזק את מעמדה של תעשיית ההייטק הישראלית בעולם כולו. הצעד עתיד להוביל לשגשוג חברות הייטק בישראל, לצד הבטחה על שמירת כספי העובדים, המבוטחים והחוסכים לפנסיה בציבור הישראלי. אני אמשיך לפעול למען ציבור החוסכים בישראל ולהבטיח השקעות נכונות ושקולות מכספי החוסכים, גם בשגרה וגם בעתות משבר. כל אלו לצד דאגה מתמדת לחוסנו של שוק ההון הישראלי הן בטווח המיידי והן בטווח הארוך. זהו צעד משמעותי שיביא להאצת הכלכלה הדיגיטלית הישראלית. אני רואה בענף ההיי-טק קטר צמיחה מוביל במשק הישראלי, ואדאג לכך שגם בתחום ההכשרות המקצועיות אותו אני מקדם בימים אלו, ינותבו מובטלים רבים לענף זה".

שר הכלכלה והתעשייה עמיר פרץ: "הגופים המוסדיים בישראל יכולים להפוך מנוף להשקעות בטכנולוגיות מתקדמות ובאותה עת לשמור על ערך החברה כדי שהשקעות של העמיתים והפנסיונרים יהיו בסיכון נמוך יותר. משקיעים מוסדיים שהיו צמאים להשקיע בחברות ההייטק הישראליות, שנמנעו לעשות זאת, עקב מגבלות טכניות וסיכוני השקעה, יוכלו עתה לעשות זאת היום בהיקפים גדולים. דווקא בימי קורונה, ההחלטה שקיבלנו ביחד עם שר האוצר לאפשר לגופים מוסדיים להשקיע ולהיות שותפים למהלך זה מוכיח שלפעמים צריך לחשוב "מחוץ לקופסא". ההצלחה הגדולה של פרויקט זה, תהווה מנוף משמעותי לצמיחת המשק באופן מיידי ולטווח הארוך. אני מברך את הגופים המוסדיים שזכו ומקווה שבקרוב נצא עם מספר פרויקטים חדשים אליהם יצטרפו גופים מוסדיים נוספים".

הגופים הזוכים יזכו למסגרת השקעה מאושרת, שתקבל הגנת השקעה של 40% על סך ההשקעה הנומינלית בתיק השקעות בחברות הייטק ישראליות בשלבי צמיחה ראשוניים. 

ברקת: הופעלו עלינו לחצים לתת שיעור הגנה נמוך יותר

במסגרת התוכנית הוגשו בקשות ממספר רב של גופים מוסדיים, ביניהם מרבית הגופים הפיננסיים הגדולים בישראל, והיקף הבקשות הכולל הסתכם בסכום של 3.5 מיליארד שקל. הבקשות כללו שיתופי פעולה עם כמה עשרות גופי הון סיכון – קרנות הון סיכון בשלבים מוקדמים ומאוחרים, ישראליות וזרות, וגופים נוספים המתמחים בפעילות השקעות בתחום ההיי-טק. 

בחלק מהבקשות הוצג מיקוד בהשקעה בחברות מתחומי Healthcare (בהן ניכר היעדר משקיעים ישראלים והפוטנציאל שלהן עלה לאור מגפת ה- 19COVID ומגמות עולמיות), חלק מההצעות פנו לתחומים כגון InsureTech ופינטק - שם המוסדיים יכולים להוות משקיעים אסטרטגיים ואף לקוחות ושותפים המסייעים בהטמעה ובחדירה לשוק הישראלי, ומהווה מטרה בפני עצמה בקידום הטמעת חדשנות פיננסית בשוק ההון.

ד"ר עמי אפלבום, המדען הראשי במשרד הכלכלה והתעשייה ויו"ר רשות החדשנות: "אנו מאמינים שמהלך זה יסמן את תחילתו של שינוי מבני בשוק ההון הישראלי להתמחות בהשקעה בטכנולוגיה, אשר יביא להאצת הכלכלה הישראלית לכיוון ההייטק והכלכלה דיגיטאלית. בניית מומחיות השקעה בטכנולוגיה אצל גופי ההשקעה המוסדיים להגדלה ניכרת של השקעותיהם בטכנולוגיה תיתן תנופה אדירה לצמיחת חברות בישראל ותאיץ את המעבר של המגזר הפיננסי והכלכלה הישראלית אל עבר עתיד יותר דיגיטאלי ומבוסס חברות טכנולוגיות צומחות".

ד"ר משה ברקת, הממונה על שוק ההון: "במסגרת התוכנית שיצרנו, רשות שוק ההון תומכת באופן תקדימי בהשקעות כספי המוסדיים בהייטק הישראלי כאשר הן מבוצעות באופן שקול ומדוד לטובת החוסכים ותוך שמירה על כספם. בהתאם לכך, דרשנו לתת הגנה של 40% לחוסכים, על אף שהופעלו עלינו לחצים לתת שיעור הגנה נמוך יותר. כמו כן עמדנו על כך ששיעור המשקיעים שאינו מוגן יעלה לכ-35%. בנוסף פעלה רשות שוק ההון להבטיח כי חברות היעד יהיו בשלות מספיק להשקעה והתעקשה על הכנסת חברות בסבבי גיוס מתקדמים בלבד. אני משוכנע בהצלחת התוכנית בתנאים אלו. היא תתרום לחוסכים לפנסיה, לקידום ההייטק ולצמיחת המשק הישראלי. העובדה שחלק משמעותי מההקצאה מגיעה לבנקים ולא לחוסכים לפנסיה, תוביל את הרשות לדרוש הרחבת המתווה כך ש-2 מיליארד ש"ח יגיעו לידי החוסכים לפנסיה ולא לבנקים".

ענת גואטה, יו"ר רשות ניירות ערך: "חיבור שוק ההון להיי טק הוא יעד אסטרטגי של הרשות מתוך רצון לשתף את ציבור המשקיעים בישראל עם הצלחת ההייטק הישראלי ולגוון את ענפי השוק הציבורי באופן שנותן משקל ראוי לענף התעשייה שמהווה עורק ראשי בכלכלת ישראל, המחובר לזרם החיים הדיגיטאלי-טכנולוגי. בחודשים האחרונים, אנו מתחילים לראות מספר תהליכים שהובלנו, נושאים פירות המבשרים על תחילתו של שינוי - קיבלנו עשרות תשקיפים של חברות היי-טק ושותפויות מחקר ופיתוח. אנו רואים התעניינות גוברת של גופים מוסדיים בהשקעות בחברות היי טק ובהטמעה של חדשנות פיננסית, אשר נועדה להעמיד את התשתית למעבר של שוק ההון הישראלי לאלף השלישי". 
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית