שם משתמש
סיסמא
לוח אירועים
סיכוני ההשקעה בנדל"ן וחשיבות התשקיף
האם כדאי להשקיע בקרנות נדל"ן, מהם הסיכונים ומה היתרונות?
15/12/2020 13:32
כולנו מבינים שהשקעות אלטרנטיביות הן אמצעי מעולה לפיזור סיכונים, הקטנת חשיפה לסיכון ויצירת תשואה צפויה יותר בהקצאת נכסים נכסי המשפחה. יחד עם זאת, מדובר בעולם יחסית חדש ורגולטורים ברחבי העולם 'נלחמים' עם ההנחיות להשקעה בקרנות נדל"ן ועל מנת לאפשר ללקוחות להבין את החשיפה לסיכון בכל סוג של השקעה.
 
בין המצוי לרצוי: לאיזה עתיד אנו מכוונים והאם הוא בר מימוש?
3/12/2020
כיום אנו חיים במציאות שבה מחייבים אותנו לחסוך, אך אחראים לגורלנו | כיצד פועלים לבניית עתידה הכלכלי של המשפחה?
הבורסה בתל אביב והרשות לניירות ערך מאפשרות לאחרונה לקרנות נדל"ן להירשם ולהיסחר, אולם זו ממש תחילת הדרך ועדיין רוב ההצעות בשוק אינן מפוקחות. 

השקעה בקרן נדל"ן – למה כן? 

תזרים מזומנים: נדל"ן יכול לייצר תזרים מזומנים ובנוסף הזדמנות לרווח הון. ישנם גם יתרונות מס ביחס להשקעה בתחומים אחרים. 

תנודתיות נמוכה עד אפסית: נדל"ן לא עולה ויורד בערך בטווח קצר ובינוני כמו מניות או אג"ח. 

אפשרות למנף: מי שמשקיע בנדל"ן יכול להשביח את התשואה שלו באמצעות מינוף. מציאות זו יכולה לייצר תזרים מזומנים שקשה להתחרות איתו, במיוחד בתקופה שבה שערי הריבית הם נמוכים מאי פעם. 

ניהול אקטיבי או פסיבי: ניהול אקטיבי הוא השקעה בפרויקט יזמי, בעוד ניהול פסיבי מכוון להשקעה בנדל"ן מניב. אין ספק שהחשיפה לסיכון קטנה משמעותית בהשקעה בנדל"ן מניב. 

מיסוי: ההשקעה בנדל"ן יכולה לייצר יתרונות מס, כמו ריבית מינוף שמוכרת כהוצאה ופחת על רכישת הנדל"ן. קרן נדל"ן מאפשרת דחייה אין סופית של רווח הון. 

פיזור של פרופיל סיכון של ההשקעה: בעולם הנדל"ן יש הרבה קבוצות נכסים שמאפשרות חשיפה למגוון רחב של סוגי השקעות ורמות סיכון. 

השקעה בקרן נדל"ן – למה לא? 

בניגוד לפיקדון שיש בו מידה מסוימת של ערבות מדינה (במקרה של קריסת הבנק למסחר, המדינה הייתה ערבה ל-300 אלף שקלים הראשונים של הפסד רק בחשבונות פרטיים והפכה לנושא מועדף של הבנק), בפרויקט נדל"ן, במידה ומשהו משתבש, האחריות חלה בכללותה על המשקיע. 

הרבה פעמים כאשר רוצים לממש רכוש, ובעיקר במימוש מהיר, משקיעים עלולים לספוג הפסדים כבדים. 

סיכון של מימון: אנו תמיד מביטים על מינוף כאל הזדמנות עסקית להרוויח ארביטראג', אך עם שער ממונף וכתוצאה מירידת הערך היחס בין ההלוואה והשווי המשתנה, הבנק יכול לדרוש מהבעלים השלמת הון. 

סיכוני מטבע: המשקיע בנדל"ן בחו"ל חייב לקחת בחשבון הפרשי מטבע. אם אתה משקיע בדולר והשקל מתחזק (ביחס לדולר), קיים הפסד שלא ניתן לקזז (זה לא הפסד הוני). אולם, אם המטבע עולה, ישנו רווח מטבעי שעשוי לא להיחשב כרווח הון וכך יהיה פטור ממס. 

היתרונות והסיכון בהשקעה בקרן נאמנות שמשקיעה בנדל"ן:

ישנם יתרונות רבים בהשקעה בקרן נאמנות רשומה למסחר שעוסקת בנדל"ן והראשון והמשמעותי בהם זה התשקיף: 

בחודשים האחרונים תחום זה עבר שדרוג משמעותי על ידי הרשות לניירות ערך והבורסה שמאפשרות למשקיעים רגילים להצטרף להשקעות גדולות יותר במסלול משותף באמצעות תשקיף. הם יכולים לעשות זאת באמצעות השקעה במסלול תשקיף, המוסיף להשקעות הנדל"ן כלי נוסף שלא היה בנמצא בעבר.

התשקיף מעמיד ללקוח מידע מפורט על ההשקעה והסיכונים שהכרוכים בה וזהו כלי עבור כל אזרח עם סכום של כ-100 אלף שקלים שיוכל להצטרף להשקעות ענק. אם עד כה ניתן היה לגייס להשקעות עד 35 משקיעים בכל פעם, המצב השתנה. כיום, לאחר שנוצר הכלי של השקעת נדל"ן במסלול באמצעות תשקיף, אין הכרח במגבלות מסוג זה על סכומי ההשקעה וכמות המשקיעים. כיום ניתן לגייס סכומי כסף גדולים יותר בהשקעה קטנה יותר עבור כל משקיע. בהשקעות, כמו בתחומים נוספים, ישנו יתרון לגודל, שכן אפשרויות ההשקעה בסכומים גדולים יותר הן מגוונות יותר.

יתרה מכך, בניגוד למה שקורה בדרך כלל, כאשר אנשים קונים אחזקות בחברה ציבורית, הם קונים אחזקות בחברה שמחזיקה בכמה נכסים, ואילו במקרה של השקעה באמצעות תשקיף, ההשקעה היא בקרן ספציפית שמעמידה לעמיתים פיזור.

הבחירה היכן להשקיע לא קלה. כיום, במהלך הבדיקה היכן מומלץ לבצע השקעה, הכרחי ללמוד משגיאות עבר של משקיעים בתחום שנכוו מהשקעות בחברות, לקחו סיכונים מיותרים ולא היו שקופות למשקיעים שלהן. שקיפות זו חשובה ואף הכרחית על מנת לקבל החלטה נכונה.

בחודשים האחרונים, בדומה למגמות מסוג זה בעולם, הוגברה הרגולציה בתחום על מנת להגן על המשקיעים. במסגרת זו, לראשונה אפשרה הרגולציה לחברה המנהלת השקעות לפרסם תשקיף – שבאמצעותו כל המידע על ההשקעה צריך לעמוד בסטנדרטים שנקבעו בחוק. מידע זה כולל, בין היתר, תיאור של ההשקעה המוצעת, תיאור עסקי החברה ודוחותיה הכספיים.

* הכותב הוא חבר בוועדת הסטנדרטים והסמכות של הקהילה האירופאית. יו"ר של חברת ניהול קרנות נאמנות, ויו"ר של חברת תכנון פיננסי המתמחה בתחום הבינלאומי. ממייסדי עולם התכנון הפיננסי בארץ
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית
תגיות:


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית