שבועון עדיף
עמוד הבית
דפי עדיף
לוח אירועים
 
הצעת חוק: משרד האוצר יקים מנוע השוואה בין גופי ההלוואות
ח"כ מיכל שיר יוזמת הצעת חוק שתאפשר לבעלי עסקים ולאנשים פרטיים להשוות בין התנאים והריביות שמציעים להם הגופים | אלון כץ, מנכ"ל BTB: הבנקים תמיד יוכלו להציע את הריבית הנמוכה ביותר ולכן היוזמה רק תפגע בפו
מאת: מערכת עדיף |
21/05/2020 08:49
"משבר הקורונה פגע כלכלית במאות אלפי ישראלים שעכשיו יותר מתמיד זקוקים לאורך נשימה כלכלי. רבים פונים לבנקים או לחברות האשראי לקבלת הלוואה או מבקשים פריסת הלוואות קיימות או משכנתאות. הבעיה היא חוסר שקיפות", כך מסבירה ח"כ מיכל שיר את הצעת החוק שהיא יוזמת ונועדה, לדבריה, לאפשר לאותם מאות אלפים להשיג את תנאי ההלוואה הטובים ביותר עבורם.

ח"כ שיר מסבירה כי הלוואה היא מוצר כמו כל מוצר אחר, אך לציבור אין יכולת להשוות בין ריביות והלוואות. "אם אפשר להשוות מחירים של מזגן, אין סיבה שלא נוכל להשוות תנאים בין כל המוסדות ולחסוך בהוצאות. הפתרון היה קיים אבל פשוט לא יישמו אותו. כאן נכנס חוק 'זאפ ההלוואות' שיזמתי, שכופה יישום מידי של התיקון שהשני לחוק הפיקוח על שירותים ופיננסים ויישום מידי של המלצות ועדת שטרום, ומטיל על משרד האוצר להקים יישומון שיאפשר להשוות בין המוצרים הפיננסיים", היא ציינה.

"כשהכל יהיה שקוף, השוק החופשי יעשה את מה שהוא יודע לעשות הכי טוב – להתחרות על כיסו של הצרכן והרווח יהיה של הציבור. חוק 'זאפ ההלוואות' הוא רק הראשון מבין סדרה של תיקים שיעזור לכם בעלי העסקים הקטנים, העצמאים, היזמים ובעלי המשפחות", היא הבטיחה.

הגורמים הרלוונטיים בשוק כבר החלו להגיב להצעת החוק מתגבשת, למרות שהיא טרם הוצגה לציבור. מאיגוד הבנקים מסרו בתגובה לפניית עדיף כי ״הם בוחנים את הנושא״.

עו"ד נמרוד ספיר, מנכ"ל איגוד בתי ההשקעות בישראל, אמר כי "בתי ההשקעות הינם מחולל התחרות המשמעותי במגזר הפיננסי. בכל תחום אליו נכנסו בתי ההשקעות הם הביאו באופן מיידי להפחתת דמי הניהול ועליה באיכות השירות הניתן ללקוח. במסגרת זו אנו מברכים על כל יוזמה להגברת התחרות במתן שירותים פיננסיים לציבור ובוודאי ביחס להעמדת אשראי והלוואות באופן שיאפשר לצרכן לבחור את ההצעה המשתלמת עבורו."

מנגד, אלון כץ, מנכ"ל BTB, אמר לעדיף כי "טוב היה אם (ח"כ שיר – מ.ע.) הייתה מתרכזת בהגדלת מקורות ההלוואות ולא בהשוואת תנאים כמו ריביות. השוואות ריביות זה לא דבר שיסייע לציבור. במצב היום שהבנקים מחזיקים ביותר מ-90% משוק האשראי, גם העסקי וגם הפרטי, והבנקים מגייסים מבנק מישראל, הם יוכלו תמיד לתת את הריבית הנמוכה ביותר. לכן היוזמה רק תפגע בפוטנציאל התחרות".

"יש לזכור שהבנקים יכולים לשרת כמעט כל סכום ולכן יכולים להתיישר עם כל מספר בתנאים המשופרים שהם מגייסים בהם. לכן, יכולת צפייה בתנאים שמציעים גורמי אשראי מתחרים רק תאפשר להם להתיישר או לייקר את הריביות. בנוסף, מהלך כזה הוא קריאה לתיאום ולהעלאת ריביות ותנאים, במשק שגם ככה מאוד ריכוזי, וללווה לא יהיה למי לפנות אחרי שהמהלך יצא לדרך", הוסיף כץ.

מעבר לכך, לדבריו, יש להבין שמדובר במוצר שונה מהמוצרים הצרכניים שנמכרים באתר 'זאפ' האמיתי ואותם יכול הלקוח להזמין לפי המחיר, המרחק מהחנות, השירות ועוד. "ביחס להלוואות, ריביות על האשראי זה לא כל שמעניין את הלווה. יש דברים רבים חשובים נוספים המשפיעים על אישור ההלוואה ועל אופי ההלוואה שאותם לא ניתן לכמת והחשיבות שלהם משמעותית, כגון סכום שיאושר בעקבות האנליזה, זמן בדיקה, צורך בתכנית עסקית, אורך ההלוואה, בטוחות ועוד. אלה תלויות אנליזה, שהיא הבסיס לתנאים המסחריים ולא מחירון כזה או אחר, ואותן ניתן לקבוע רק לאחר אנליזה מקיפה ופרטנית", ציין מנכ"ל BTB.

יאיר בן דוד, מנהל תחום תאגידים וסוכנויות בטריא, ציין כי ישנם כבר פתרונות למה שמציעה ח"כ שיר. "הממשלה היא לא קניון ולא צריכה לשווק או להפעיל התמחרות בין לווים או מלווים. הפתרון שקיים לכך בארץ הוא 'מיופה כח בתמורה', שזה יועץ שיכול לקבל את דירוג האשראי של הלקוח ואת הנתונים שלו בלחיצת כפתור ולערוך התמחרות בשבילו. זה משהו יחסית חדש שסביר שיתפוס תאוצה בהמשך. יש כבר 220 סוכנים כאלו שאושרו על ידי בנק ישראל. פתרון נוסף להגברת תחרות על הלווים ולשיתוף מידע הוא open banking api. באירופה זה נכנס לתוקף בסוף 2019 וצפוי להתחיל בישראל בסוף 2020", אמר בן דוד.

על פי הצעת החוק, משרד האוצר יבצע את התוכנית לפי שלבים במועדים אלה, מיום החלת החוק:
א. בתוך 45 יום יקיים מכרז לבחירת שירות להשוואת עלויות פיננסיות.
ב. בתוך 60 יום יגיש שר האוצר לאישור ועדת הכלכלה תקנות, כללים והוראות בנושא.
ג. בתוך 90 יום יחל השירות לפעול ויהיה זמין לצרכנים ועסקים.
 
 
כתבות נוספות בתחום
מייל:
סיסמא:
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
כל הזכויות שמורות לעדיף תקשורת 2013