שם משתמש
סיסמא
ד"ר משה ברקת, היום בוועידת שוק ההון לחיסכון ארוך טווח | צילום" יח"צ
כתבות נוספות בתחום
 
לוח אירועים
ברקת: מקדמים מכשיר פיננסי שייתן חוזק למשקיעים
הממונה מצדד בביטול הנפקת אג"ח מיועדות לקרנות הפנסיה הוותיקות והמקיפות | ציין כי באמצעות המכשיר החדש, שיבטיח תשואה של 5%, רמת הבטוחה תהיה כמו זו שבאג"ח מדינה
הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, ד"ר משה ברקת, מצדד בהצעת משרד האוצר בנושא אג"ח מיועדות. כך עולה מדבריו היום (ד') בוועידת שוק ההון לחיסכון ארוך טווח המתקיימת בימים אלו בירושלים ביוזמתם של: עו"ד ארז קניסטר ותמיר פלג,
 
האוצר בהצעה דרמטית: להפסיק הנפקת אג"ח מיועדות לקרנות הפנסיה הוותיקות והמקיפות
27/7/2021
במסגרת טיוטת חוק ההסדרים מציע האוצר להחליף את המנגנון הקיים של אגרות החוב המיועדות במנגנון השלמת תשואה
ברקת, שהתייחס בדבריו לטיוטת חוק ההסדרים של הממשלה בנושא ייעול מנגנון היציבות בתשואות קרנות הפנסיה, שם מוצע להפסיק את הנפקת האג"ח המיועדות בקרנות הפנסיה הוותיקות והמקיפות, אמר: "אנחנו מקדמים הקמה של מכשיר פיננסי שייתן חוזק למשקיעים ונגיע לרמת בטוחה כמו שיש היום באג"ח מדינה. מכשיר שיניב 5% ולא 4.87%. אם מישהו יכול להבטיח לי היום מכשירים שמעניקים תשואה של 5%, אני שם את כל הכסף שלי שם. אנחנו רוצים לעודד חיסכון ולא לדכא חיסכון".

ברקת דיבר על תכנית 'פנסיה 2025' אותה הוא רואה כמהפכה. "זו מהפכה בכמה מובנים. כאשר עובד רוצה להעביר קופה לא פעילה, כולנו מכירים את הטרטור והרבה מאוד אנשים מאבדים בדרך הרבה מאוד זכויות וכספים ואנחנו פועלים להפוך את המערכת הזו לפשוטה ומהירה. נגיע לכך שתוך שלוש שעות תראו יתרה מעודכנת ותוך ימים תוכלו להזיז כספים. יהיה קשר בין כל השחקנים ומערכת תחשב עבורכם את היבטי המס. הכוונה היא לבנות מערכת פנסיה לאומית, עולם דיגיטלי, נגיש ותחרותי הרבה יותר עם עוד שחקנים".

ברקת הוסיף בנושא זה, תוך שהוא מתייחס שוב לאג"ח מיועדות: "קחו למשל את האג"ח מיועדות, שמקשה על המדינה, אנחנו נבנה מנגנון והפיכה שלו למנוע צמיחה והמדינה תיתן רק הבטחה להתמודד עם פיתוח של אקלים ואגרוטק למשל מחוץ לכספי המדינה. לא צריכה להיות שום התקוטטות בין הגופים השונים והתקציב הזה לא צריך לבוא מתקציב המדינה".

הממונה דיבר על חשיבות החיסכון וציין: "אנחנו חייבים לעודד חיסכון ואסור לנו לקדש את תרבות הצריכה, בלי חיסכון משמעותי אנחנו לא נשמר את רמות הצמיחה הגדולות של המשק הישראלי ואני מדבר על השקעה בכל תחום - הייטק, תשתיות, בנייה, סייבר ועלינו מוטלת המשימה לפתח את הכלים והמכשירים. הורדנו חסמים ונמשיך להוריד חסמים". הוא ציין כי תקרת ההפקדה השנתית בקופות גמל להשקעה תעלה ל-200 אלף שקלים והוסיף: "כל מי שמציע למסות את הקופות האלו, אני אומר לו זה רעיון לא טוב".

על הפרק: ביטול המודל הצ'יליאני

ברקת ציין כי הרשות תמשיך לחזק את קרנות הפנסיה הנבחרות. "הגופים הגדולים לא יהיו חלק מהמשחק וניתן יתרון לגופים הקטנים. אנחנו קודם כל להגדיל תחרות ולהקטין ריכוזיות. יש לנו לפחות 7 שחקנים שהם שווי כוחות. העסק הזה בריא וצריך לדאוג שימשיך לצמוח ולהיות תחרותי. בנוסף, אנחנו מכוונים להיות הגונים עם הדור הצעיר שאין להם הרבה צבירה ומשלמים הרבה על ההפקדות - את זה צריך להפסיק. 6% על הפקדות זה המון וצריך להוריד. זה יעזור לבעלי הכנסה נמוכה ולצעירים".

בקשר לפעילות הרשות של ההסתדרות, אמר ברקת: "ההסתדרות צריכה לעזור לנו להוריד חסמים תפעוליים אצל העמיתים ולאפשר לנו להכניס גופים חדשים ולעודד תחרות. אנחנו הולכים לשנות את המודל הצ'יליאני שפתאום מעבירים אדם מתיק מגוון לתיק סולידי. מה שצריך לעשות הוא, לנהל לפי יעד לפרישה ולבנות מסלולים לפי יעדי פרישה ולא בשום צורה אחרת. ניהול בצורה חכמה. דמי הניהול המשתנים יחזרו ויהיו מבוססי ביצועים. זה טוב לחוסכים וטוב למוסדיים. חוסכים לא ישנו דמי ניהול על הפסדים. רק כאשר ההפסדים יהפכו לרווחים, החוסך ישלם. דמי ניהול למוסדיים ייגזרו מביצועים טובים".

עוד התייחס ברקת להנגשת המידע לציבור: "צריך וחובה להנגיש את הייעוץ לציבור, צריך להביא את זה לקדמת הבמה. הסוכנים צריכים להיות מיושרים בהצעות ובתגמולים. הם צריכים לעבוד עם הרבה שחקנים ויצרנים ולא עם אחד או שניים ולקבל עמלה אחידה מכולם. לא הבאנו את הסוכן האובייקטיבי לחוק ההסדרים כי אנחנו לא רוצים לעשות את זה בחטף, כי זה לטובת הציבור. ההחלטות יהיו אופטימליות אם האינטרס היחיד שייקבע הוא האינטרס של הלקוח ולא התמריץ לסוכן".
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית