שם משתמש
סיסמא
עו"ד ינקי פפר | צילום: אריאל אוחנה
כתבות נוספות בתחום
 
לוח אירועים
ההתמודדות המאתגרת של תורמי כליה אלטרואיסטים מול חברות ביטוח
תורמים אלטרואיסטים זוכים להערכה רבה בחברה | אבל יש גם יחס אחר אותו חושף עו"ד ינקי פפר, תורם כליה, שמפרט במכתב לממונה על שוק ההון על קשיים לא פרופורציונליים ולא מידתיים שמערימות חברות ביטוח על התורמים
מכתב ששלח עו"ד ינקי פפר, תורם כליה אלטרואיסטי, לממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, ד"ר משה ברקת, אפשר שחושף דפוס פעולה של חברות ביטוח של הערמת קשיים על תורמים מסוגו, שבוחרים להציל חיי אחרים בדרך של תרומות מן החי.
 
"בחודש ינואר השנה זכיתי לתרום כליה לאישה יקרה הזקוקה לה יותר ממני – אישה מבוגרת מן העדה האתיופית שעברה טיפולי דיאליזה במשך 7 שנים, ובכך לשפר ללא הכר את איכות החיים שלה ושל חמשת ילידיה ומשפחותיהם", כתב פפר לברקת וציין: "כמוני יש כיום למעלה מ-1,050 תואמים אלטרואיסטים ומאות תורמי איברים 'רגילים נוספים'".

סיפורים על תורמים אלטרואיסטים, שמתפרסמים מדי פעם בתקשורת, מעוררים גלי אהדה בחברה שעוטפת אותה באהבה ומוקירה להם תודה על הצעד מציל החיים שעשו. אבל המציאות כפי שמשקף אותה פפר במכתבו היא אחרת כאשר היחס הוא לא מהציבור אלא מגורמים רשמיים ופרטיים. "בחודשים שחלפו מאז תרומת הכליה נוכחתי לגלות שגורמי המדינה וגורמים פרטיים, ביניהם גם חברות ביטוח, מערימים קשיים על תורמי כליה בעת שהם מבקשים לממש את זכויותיהם המינימליות שנקבעו בחוק השתלת איברים, תשס"ח-2008, ובתקנות השתלת איברים (תשלום פיצוי והחזר כספי בעד הוצאות לתורם), תש"ע-2010".

פפר, נשוי ואב לחמישה ילדים, הגדולים ביניהם משרתים ביחידות מובחרות בצה"ל, המתגורר במרכז הארץ, מציין במכתב כי לאור היכרותו וניסיונו בעבודה מול רשויות השלטון, הוא נרתם למאמץ לפשט את הבירוקרטיה ולשפר את היחס לתורמי הכליה ולהקל עליהם בהליך מימוש זכויותיהם. במסגרת זו פועל פפר בחודשים האחרונים בהתנדבות מלאה בשיתוף פעולה עם גורמי משרד הבריאות והמרכז הלאומי להשתלות.

"אחד מן העניינים הבעייתיים נוגע לקשיים לא פרופורציונליים ולא מידתיים שמערימות חברות הביטוח בעת רכישת פוליסות בריאות, פוליסות נסיעה לחו"ל או עדכון פוליסות קיימות ובעת קבלת שירותים נוספים", מציין פפר במכתבו לברקת ומסביר: "חברות הביטוח דורשות מתורמי הכליה להמציא מסמכים נוספים ולבצע בדיקות רפואיות שאין היא מבקשת בשגרה טרם רכישת פוליסות הביטוח השונות; הן מעלות את הפרמיות הנגבות עבור הפוליסות בצורה רוחבית; לעיתים הן מסרבות לבטח את התורמים ללא כל סיבה".

פפר, שותף במשרד עורכי דין מיתר, טוען במכתב כי הערמת הקשיים האמורים וקשיים נוספים על תורמי הכליה האלטרואיסטים לא רק שמנוגדת לדין, אלא שהיא מנוגדת להיגיון הבריא. "על פרמיית הביטוח לגלם את 'הסיכון' שנוטלת על עצמה חברת הביטוח בעת שהיא מבטחת את לקוחותיה. לפיכך דווקא תורמי כליה אלטרואיסטים, אשר עוברים סינון רפואי מדוקדק טרם התרומה, הם מבוטחים חסרי סיכון כמעט לחלוטין".

הוא מציין כי האמתלה בה נתלות חברות הביטוח, היא לעיתים חריגה זמנית במדדים רפואיים של התורמים בתקופה הסמוכה למועד התרומה בין אם בתפקודי הכליה היחידה או במדדים אחרים, אשר אינם מעידים על כשל כלשהו. "מדובר במדדים המתאימים לתורמי כליה לאחר תרומתם ומרביתם מתאזנים עם הזמן, ובכל מקרה אין הדבר מעיד על סיכון ביטוחי כלשהו", מדגיש פפר ומוסיף: "על אף חוסר ההיגיון, הרושם הוא שישנה מדיניות רוחבית של חברות הביטוח, שנועדה להקשות על תורמי כליה ולהחמיר עמם, מסיבות שאינן מקצועיות ושאינן ענייניות".

פפר כותב לברקת, כי "מן הראוי היה שחברות הביטוח כמי שנהנות באופן ישיר ועקיף מתרומות כליה אלטרואיסטיות, המביאות לחיסכון של עשרות מיליוני שקלים בשנה למערכת הבריאות, דווקא יהיו אלו שיירתמו ויסייעו לתורמים, יקלו עליהם ויעודדו את תרומתם המביאה לחיסכון אדיר. זאת, מבלי להתייחס לחשיבות הציבורית בעידוד תרומות כליה כמעשה חסד חברתי הראוי לכל שבח".

את מכתבו הוא מסיים בבקשה מברקת שיפעיל את סמכותו ויפנה לחברות הביטוח בדרישה כי יגבשו אמות מידה רלוונטיות, ענייניות ומקצועיות המותאמות לציבור תורמי הכליה וכי ימנעו מהערמת קשיים עליהם כאשר הם באים לקבל את שירותי הביטוח.

מרשות שוק ההון נמסר לעדיף: "מדובר בנושא מורכב אליו מגלה הרשות רגישות רבה. רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון תמשיך בבחינת הנושא ופתרונות אפשריים למצב שתואר ביחס לתורמים״.

"בכוונת ברקת להיכנס לעובי הקורה ולפעול לתיקון המעוות"

בשיחה עמו מציין פפר לטובה את מהירות התגובה של ברקת למכתבו ואומר "הוא השיב לי באופן אישי תוך זמן קצר ביותר והבהיר כי בכוונתו להיכנס לעובי הקורה ולפעול לתיקון המעוות".

פפר מסביר כי לא מדובר במאבק אישי שלו, אלא מאבק לתיקון עיוות שהוא הבחין בו לאורך הדרך. הוא מציין כי גם לא מדובר במאבק מול הרשויות אשר דווקא מגלות הבנה ורצון לסייע, אלא מול חברות ביטוח. לא כל חברות הביטוח, כי הוא אינו מעוניין בהכללות.


פפר, שתרם כליה באמצעות עמותת מתנת חיים, מתאר את תחושותיו בקשר להתנהלות חברות הביטוח: "התחושה היא בגדול אכזבה וגם הבנה שזה נובע מאיזושהי חוסר מודעות. לחתמים או מי שאחראי על התחום בחברות הביטוח, יש בורות כלשהי ביחס לקבוצה הולכת וגדלה של תורמי כליה. כשאני אומר בורות, התחושה שלי ושל עוד אנשים שאני מכיר מהעמותה של תורמים, היא שחברות הביטוח מסתכלות על התורם כסוג של נכה או חולה. אם יש לאדם כליה אחת כי הוא תרם אחת מהשתיים, אז הוא מהווה סיכון ביטוחי יותר גדול מהאזרח הממוצע. ההרגשה היא שהן לא ייקחו סיכון לעומת מבוטח רגיל שיש לו שתי כליות".

על האופן השגוי שבו תופסים בחברות הביטוח את מצבם הרפואי של התורמים, הוא אומר: "הקונצנזוס הרפואי בכל העולם הוא שהפרוצדורה הזו, של תרומת כליה, אינה פוגעת בשום צורה ברמת החיים של התורם, בתוחלת חייו ואינה מסכנת אותו בשום צורה. הרי אם לתורם כזה היה קצה קצהו של סיכון, לא היו נותנים לו לתרום לאדם זר. לכן, האכזבה היא בעיקר מהבורות ומחוסר הידיעה של האנשים האלו בחברות הביטוח שמתייחסים אלינו כחולים או נכים".

אבל לא רק הבורות מפריעה לפפר. "יש כאן סוג של עלבון", הוא מציין ומוסיף: "התורם עשה מעשה אלטרואיסטי כדי להציל חיים של אדם שאינו מכיר וחברות הביטוח מערימות עליו קשיים. התחושה היא שיש איזו החלטה גורפת לא להתעסק בכלל עם תורמי כליה. תלכו לחברה אחרת".

"הרווח של חברת הביטוח מהפעולה של תורמי כליה הוא עצום"

באשר למצב הבריאותי של התורמים, מסביר פפר: "תורמי כליה עוברים מערך בדיקות בבתי החולים, לרבות בריאות נפשית ובדיקות פיזיות של כל המערכות בגוף, שאלונים, סקרים גנטיים וכו'. רק אם המועמד לתרומת כליה עובר את כל הבדיקות האלה, הוא בכלל יכול להיכנס לתהליך. לכן, כהנחת מוצא, התורם האלטרואיסט מהווה פחות סיכון לחברת הביטוח. בעצם בתי החולים עושים בשביל החתמים את העבודה".

לדבריו, כשביקש לשנות את פוליסת הבריאות שלו באחת מחברת הביטוח ועדכן שהוא עומד לתרום כליה, היחס כלפיו היה שלילי ולא רצו להתעסק עם זה. "אני לא מצפה מחברות הביטוח לשקול שיקולים שהם לא מסחריים ולעודד את התופעה הזו של תרומת איברים. אבל כאשר אדם תורם כליה הוא מציל אדם אחר מהתלות שלו בדיאליזה. בסופו של דבר זה חוסך לחברות הביטוח הרבה מאוד כסף. הרווח של חברת הביטוח מהפעולה שתורמי כליה עושים הוא רווח עצום", מסביר פפר וחוזר על הטענה שבמכתבו לממונה על שוק ההון: "זה חוסך מאות מיליונים למערכת הבריאות כי מוציאים ממעגל הדיאליזה כמות גדולה של חולים. זה טיפול יקר שאותו מממנות קופות החולים וחברות הביטוח. חולי כליות עוברים לעתים טיפולים נוספים שנגרמים ממחלות וצורכים תרופות יקרות שעלותן מושתתת גם על חברות הביטוח. אז במקום לעודד את הדבר הזה, מסיבות מסחריות, לדוגמה לפתוח מסלול מיוחד לתורמי כליה ולתת להם תנאים יותר טובים כיוון שהם עוזרים לחברות הביטוח, מקשים עליהם".

פפר מסכם: "תורם כליה מוצא עצמו בעמדת נחיתות. לדוגמה, ביטוח טיסה לחו"ל יעלה לו יותר. התורם ירצה לבצע שינויים בפוליסות, יקשו עליו כי כביכול הוא מהווה איזשהו סיכון וזה לא נכון. אני לא אומר לחברות הביטוח אל תשאלו או אל תבדקו את התורם – תבדקו. אבל תקבלו ייעוץ מה המדד הנכון והבריא שתורם כליה אמור להיות בו במדדים שאתם בודקים".

 בעיה דומה הייתה עם ילדים על הרצף האוטיסטי

איגור מורי, יו"ר ועדת בריאות וסיעוד בלשכת סוכני הביטוח, מציין כי בעקבות פנייתו של פפר לברקת, גם הלשכה פנתה לרשות שוק ההון ואף צירפה את מכתבו של פפר בנושא. לדברי מורי, חברות הביטוח צריכות "לפתוח את הראש" ולהבין כי צריכה להיות חשיבה מחודשת ביחס לתורמי הכליות. "בסופו של דבר, אף אחד לא רוצה להכריח את חברת הביטוח לקחת מישהו שהוא סיכון מוגבר, אבל מה מבקשים מחברת הביטוח? פשוט תעשו את החיתום הנכון. תתייחסו למצב הספציפי של תורמי כליה, תבינו איך מטפלים במצב כזה ואל תתנו תשובות אוטומטיות שלא רלוונטיות, כי זה נוח וקל", אומר מורי לעדיף.

מורי מסביר: "אם אישרו לאדם לבצע תרומת כליה הוא אינו סתם בריא, אלא בריא באופן מושלם. הוא כמעט כליל הבריאות". לדבריו, "כשמוציאים לאדם כליה, מטבע הדברים יש שינוי במדדים. אפילו מכה בברך עלולה להקפיץ מדדים בדם ולכן ברור שאם מוצאים כליה, במשך זמן מסוים יש תפקודי כליה מוגברים וכדומה. מה צריכה חברת ביטוח להבין? שזו לא מחלה או בעיה. השינוי במדד הזה הוא טבעי. החברות צריכות להבין ולנסות להביא את הלקוח הזה למדדים של אדם בריא לאחר תרומת כליה, שיתאזנו מתישהו אבל בוודאי לא באופן מידי".


מורי מדגיש כי "חתם בריאות של חברת ביטוח צריך להתייחס ברצינות לתיק של התורם ולהבין האם יש משהו שמפריע בנפרד, אך הוא חייב להבין את התיק של תורם הכליה ולדעת שיש להתייחס בצורה פרטנית ובאופן כללי ולא לתת, לרוב באופן אוטומטי, דחיות, החרגות או דרישות חסרות שחר. כאשר רואים מדדים מוגברים בתפקודי כליה, צריך להבין שזה בגלל הניתוח, אבל יושב חתם שלכאורה משקיע מאמץ מחשבתי מינימלי, כדי להתייחס אליו באופן פרטני, להבין מה השינויים הנדרשים בו ולעבוד בצורה מסודרת".

מורי מזכיר כי במהלך הקדנציה שלו התעוררה גם בעיה של ילדים בעלי צרכים מיוחדים שעל הרצף האוטיסטי, שגם אותם דחו חברות ביטוח, לרוב באופן אוטומטי, כי אם הם מקבלים נכות מביטוח לאומי, יש להם בעיות. לדבריו, הדבר טופל חלקית על ידי הממונה על שוק ההון, שביקש מהחברות לעשות את עבודתן ולבחון כל מקרה לגופו ולא לדחות באופן אוטומטי. "לדעתי, זה גם אמור להיות הפתרון בנושא של תורמי כליה אלטרואיסטים. אולי להוציא חוזר שמבהיר לחברות הביטוח שדחייה אוטומטית אינה הדרך לעבוד עם תורמי כליה. זו לא הדרך לעודד תרומת איברים".

 
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית