שם משתמש
סיסמא
ד"ר משה ברקת, הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון | צילום: דוברות משרד האוצר
 
לוח אירועים
הרשות מעדכנת את פוליסת ביטוח דירה: תתאפשר רכישת כיסוי בשל נזקים משמעותיים מכל סיבה
על פי טיוטת תיקון התקנות, העדכון כולל מענה ראשוני ורחב יותר באירועי קריסת בניינים לצד הרחבת המענה הניתן בעת אירועים בהם הפגיעה בבניין הינה רחבה ונדרש שיקום למבנה גם ללא נזק מהותי לדירה
רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון פרסמה טיוטת תקנות "תנאי חוזה לביטוח דירות ותכולתן" המעדכנת את פוליסת ביטוח הדירה. לדברי הרשות, בעקבות מספר אירועים של קריסת מבנים שאירעו בישראל ובעקבות אי בהירות לגבי קיומו של כיסוי ביטוחי למקרים אלו, עלה הצורך לבחון את היקף הכיסוי הביטוחי הניתן במסגרת הפוליסה התקנית לביטוח דירה. מטרת התיקון לאפשר רכישת כיסוי ביטוחי בשל נזקים משמעותיים לדירה מכל סיבה.
 
עיקרי התיקון הם:

• תתאפשר רכישת הרחבה לפוליסה התקנית לכיסוי נזק לדירה מכל סיבה. הרחבה זו תאפשר למבוטחים לרכוש כיסוי לנזק מכל סיבה שהיא לדירה, לרבות מקרים של התמוטטות וקריסה של הדירה גם בגין אירוע שאינו כלול בכיסוי הבסיסי לדירה.

• מקרה הביטוח יכלול אבדן או נזק תאונתי לדירה בבית המשותף או לבית המשותף, בשיעור שאינו קטן מ-70% מסכום ביטוח הדירה בדומה לכיסוי "סכום ביטוח נוסף" וזאת במטרה לתת מענה למצב בו נגרם לדירה נזק משמעותי.

• ההרחבה צפויה לתת מענה גם למקרה בו הבניין ניזוק בצורה משמעותית והדירה המבוטחת, הנמצאת בבית המשותף, אינה ניזוקה אך אינה שמישה עבור המבוטח באופן שיאפשר דיור חלופי ושיקום של המבנה.

• לאור מחלוקות ופרשנויות שונות בעקבות אירוע התמוטטות מבנים בישראל ופסיקות שונות בנושא, תתווסף הגדרה ייעודית למושג "התפוצצות" בכדי למנוע מצב של אי בהירות וכדי שהרחבת הביטוח תהיה אפשרית ואפקטיבית.

• הפיצוי בגין הוצאות שכר דירה יוגדלו לתקופה מרבית של 24 חודשים במקום 12 חודשים, למבוטחים אשר נותרו ללא קורת גג, זאת מתוך הבנה שבמקרים רבים משך הזמן יארך תקופה הארוכה מ-12 חודשים.

• בנוסף, מתוך ניתוח אירועים שקרו בעת האחרונה, הכיסוי הביטוחי יאפשר תשלום בגובה שכר דירה חלופי בגין שלושה חודשים ראשונים, מיד לאחר קרות האירוע וללא דרישה של חובת הצגת חוזה שכירות בפועל, וזאת על מנת לתת מענה ראשוני במצב אי ודאות אליו נקלע המבוטח.

הרשות ביקשה ממנהלי חברות הביטוח ומלשכת סוכני הביטוח להעביר הערות לטיוטה עד ל-31 במאי.

ברשות מוסיפים, כי לאור החשיבות הרבה לכיסוי ביטוחי שלם ומתן מענה נגיש והולם לציבור הרחב, תתאפשר רכישה של הרחבה לכיסוי בשל נזק משמעותי לדירה ושל כיסוי כנגד נזקים לצד ג' בעבור מבוטחים שרכשו את פוליסת הביטוח שלהם, עבור הלוואה לדיור, גם באמצעות סוכנויות הביטוח של הבנקים למשכנתאות. בעניין זה פורסמה טיוטת תיקון "חוזר ביטוח חיים וביטוח מבנה אגב הלוואה לדיור".

ד"ר משה ברקת, הממונה על שוק ההון: "אני רואה חשיבות רבה בהתאמת הכיסוי הביטוחי לצרכי המבוטח בצורה הגבוהה ביותר, זאת במטרה להבטיח מענה ראוי לצרכיו בעת הצורך. בעדכון הנוכחי, שמנו דגש על מענה מהיר מחברות הביטוח למבוטחים על מנת לא להשאיר מבוטחים ללא קורת גג וללא מענה הולם בעת התרחשות האירועים, ולמנוע מצב בו תידרש תקופה ארוכה עד לקבלת פיצוי ובירור החבות. הרשות תמשיך לבחון פתרונות שונים ותוספות לכיסוי הקיים בפוליסה התקנית לטובת ציבור המבוטחים בישראל".

ברקת ומעודי התייחסו לצורך בעדכון הפוליסה בכנס עדיף

נושא עדכון ביטוח דירה עלה בכנס אלמנטר השנתי של עדיף שהתקיים ב-7 במרץ 2022. ד"ר ברקת התייחס בנאומו, בין היתר, לעניין ביטוח דירה. בנושא רעידת אדמה, אמר ברקת, צריך להתחיל לחשוב, על חבות והיקף הביטוח. "כל הזמן ניסינו לפתור בעיות שקיימות במצב הנוכחי ואני סבור שלספק פתרון שנוגע לבעיה מסוימת זה לא להתמודד איתה מהשורש. יכול להיות שצריך ביטוח חובה, זה נושא המתחיל להיבחן ראשונית ואנחנו נרצה לבחון את זה יותר לעומק בהמשך. באותה מידה כמו שאמרתי צריך להסתכל על כלל הסיכונים ולמצוא את הפתרון לבעיות שאנחנו רואים שמתחילות עכשיו ועשויות להתגבר בעתיד גם במישורים אחרים".

ברקת התייחס גם לסוגיית התמוטטות בניינים, בדומה לאירוע שהתרחש עם קריסת הבניין בחולון, וציין כי אין ספק שהרשות פעלה במקרה זה לטובת המבוטחים. "אבל צריך לא להתבלבל בנוגע למה שקשור למלפנים משורת הדין, ומהו אלמנט של כיסוי סביר שנמצא בפוליסה. אמרתי בעבר שנדאג שמה שנעשה לפנים משורת הדין, צריך להיעשות לאוכלוסיות רחבות יותר ולא רק למי שהממון בכיסו. אך אי אפשר להניח שלפנים משורת הדין הופך להיות אלמנט עסקי רגיל בתחומי הביטוח. לכן אנחנו צריכים להתמודד בצורה נכונה עם האתגרים האלה ברמה רחבה יותר", הדגיש.

"הקורונה לימדה אותנו שצריך תמיד להיות מוכנים ולכן צריך לבחון את נושא חבות הביטוח גם בסיכונים מיוחדים כמו רעידת אדמה", אמר בכנס אוהד מעודי, סגן בכיר לממונה, רשות שוק ההון ביטוח וחיסכון, בריאיון לכפיר לוי, שכיהן אז כמנכ"ל עדיף.

מעודי הוסיף, כי גם נושא ההשתתפות העצמית לביטוח רעידת אדמה יבחן על מנת למצוא את האיזון הנכון ולהבטיח מחיר נגיש. מעודי הדגיש כי בהערכה שתהיה חובת ביטוח, היא תחול על כולם ללא קשר למשכנתה. "לאחר שסיימנו את פרויקט הפוליסות התקניות בביטוחי רכב, תכנית העבודה שלנו לשנה שנתיים הקרובות תתמקד ברפורמה מקיפה בביטוחי רכוש, בפרט בביטוח דירה. אנחנו מתכוונים לבחון חובת ביטוח לנזקי קטסטרופה בביטוח דירה, יש לכך משמעויות מהותיות על הציבור. אך הקורונה לימדה אותנו שכדאי להיערך בהתאם לכך תרחיש", ציין מעודי. 
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית