שם משתמש
סיסמא
יפעת רייטר, מנכ"לית AIG ישראל | צילום: אוהד רומנו
חברות קשורות
כלל חברה לביטוח בע"מ
איי.אי.ג`י (AIG) ביטוח זהב בע`מ
ביטוח ישיר - אי.די.אי. חברה לביטוח בע`מ
 
לוח אירועים
קריסת הבניין בחולון: AIG הודיעה למבוטחים שלא תשלם פיצויים
החברה לעדיף: "סיבת הקריסה שנקבעה על ידי דוח מהנדס העירייה ודוח פיקוד העורף הינה בלאי, שאינו כלול בפוליסות הביטוח השונות; AIG הייתה הראשונה להתגייס לעזרת הלקוחות לפנים משורת הדין"
כשמונה חודשים לאחר שהבניין ברחוב סרלין 38 בחולון קרס, נשלחה הודעת דחייה לדיירים שמבוטחים בחברת AIG בבניין הסמוך, סרלין 36, שקרס חלקית. במכתב שנשלח על ידי החברה, הנימוק לדחיית התביעה לתשלום פיצויים הוא כי מדובר על נזק קונסטרוקטיבי של המבנה עקב תהליך מתמשך. בתביעה שהוגשה ל-AIG נטען לקריסה חלקית של הדירה המבוטחת בבניין משותף.
 
הרשות מעדכנת את פוליסת ביטוח דירה: תתאפשר רכישת כיסוי בשל נזקים משמעותיים מכל סיבה
10/5/2022
על פי טיוטת תיקון התקנות, העדכון כולל מענה ראשוני ורחב יותר באירועי קריסת בניינים לצד הרחבת המענה הניתן בעת אירועים בהם הפגיעה בבניין הינה רחבה ונדרש שיקום למבנה גם ללא נזק מהותי לדירה
בפתח מכתב הדחייה מצוין כי "שולמו תשלומים לפנים משורת הדין בגין דיור חלופי למשך 12 חודשים וזאת מבלי להכיר בחבות ובכיסוי ביטוחי בהתאם לתנאי הפוליסה, ובמקביל להמשך בירור הנסיבות שהובילו לאירוע".

ההחלטה של AIG באה לדברי החברה במכתב, בעקבות בדיקת שמאי מטעמה ממנה עלו הממצאים הבאים:

1. מדובר בנזק התמוטטות (ו/או התמוטטות חלקית) של מבנה מגורים משותף.

2. מהבדיקות שביצע מהנדס מטעם עיריית חולון עולה כי בבניין ברח' סרלין 38 בחולון, בקומת הקרקע האחורית, נמצא כשל של עמוד מרכזי. דבר זה גרם לתהליך התערערות המבנה וכן המבנה הצמוד לו ברח' סרלין 36 בחולון.

כמו כן, נגרמו סדקים בקירות הפנים בתוך הדירות ובקירות החוץ, שהעידו ששלד הבניין התערער.

כתוצאה מתהליך זה, קרס הבניין ברח' סרלין 38 באופן מלא ואילו הבניין ברחק' סרלין 36 קרס באופן חלקי בלבד. יש לציין כי הקריסה לא התרחש באופן מיידי, אלא כ-30 שעות ממועד הכשל בעמוד המרכזי, מבלי שהיה כל גורם חיצוני שהשפיע על כך.

3. לסיכום, ממכלול ממצאי התביעה עול כי מדובר בנזק קונסטרוקטיבי של המבנה עקב תהליך מתמשך.

בהמשך ומבדיקת מכלול הנתונים הציגה AIG את עמדתה:

1. לא הוכח התרחשות מקרה הביטוח ו/או כי קריסת המבנה נגרמה מאחד או יותר מהסיכונים המבוטחים בפוליסת ביטוח דירה שברשותך. (ראה/י: ספר הפוליסה, פרק א' – ביטוח הדירה, סעיף 1 – מקרה ביטוח עמ' 2-3)

2. מבלי לגרוע מהאמור, אנו בדעה כי הנזק אשר הביא לקריסתו של המבנה לא נגרם עקב אירוע תאונתי חד-פעמי, או אירוע המכוסה במסגרת הפוליסה, אלא מדובר באירוע מתמשך/הדרגתי, ועל כן אינו מכוסה במסגרת הביטוח.

3. מבלי לגרוע מהאמור, על פי מידע שהובא לידיעתנו, בכוונת עיריית חולון להקים את המבנה מחדש באמצעות קבלן אשר יישא בכל עלויות הבנייה. על פי דין לא ניתן להפיק רווח ממקרה ביטוח.

4. לאור על האמור לעיל, נבצר מאתנו לאשר את התביעה.

"כיסוי פוליסת ביטוח המבנה נקבע על ידי המפקח על הביטוח""

מ-AIG נמסר בתגובה לפניית עדיף: ״חברת AIG הייתה הראשונה להתגייס לעזרת הלקוחות המתגוררים במבנים שקרסו, ובשונה משאר המבטחות באירוע ולפנים משורת הדין, שילמה לדיירים בגין דיור חלופי למשך 12 חודשים וכן 50% משווי התכולה שאבדה בהתמוטטות, ובסך הכל כרבע מיליון שקלים. סיבת הקריסה שנקבעה על ידי דוח מהנדס העירייה ודוח פיקוד העורף הינה בלאי, אשר אינו כלול בפוליסות הביטוח השונות. נציין כי כיסוי פוליסת ביטוח המבנה נקבע על ידי המפקח על הביטוח".

AIG היא אחת משש חברות ביטוח שמבטחות דירות בשני הבניינים שניזוקו. החברות האחרות הן: מנורה מבטחים, כלל ביטוח, מגדל, איילון וביטוח ישיר. לעדיף נודע כי בחלק מהחברות האחרות הנושא עדיין נבחן, לכן טרם התקבלה החלטה בנושא.רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון עוקבת ומלווה בצורה הדוקה אחר התנהלות חברות הביטוח באירוע הקריסה. בסוף חודש נובמבר 2021 התבקשו החברות לעדכן את הרשות בתוכן של החלטתן, לפני שיעבירו מכתב סיכום תביעה למבוטחים.

במכתב שנשלח לחברות, צוין כי גורמים מוסמכים לא שוללים כי אירע פיצוץ שקדם להתמוטטות הבניין. עוד עולה מהמכתב, כי הדיווחים הראשוניים, כפי שתועדו בדוח הכבאות יום לפני ההתמוטטות, כללו דיווח על פיצוץ. גם דוח מהנדס שהזמינה עיריית חולון לא שלל שהמקור לנזק הוא פיצוץ.

הרשות גם ציינה כי היא מצפה מהחברות להשלים בהקדם את הטיפול בתביעות של המבוטחים ולהביא לידי ביטוי בהחלטתן את שאלת קיומו של מקרה ביטוח מסוג "התפוצצות", בהתאם להוראות הפוליסה, תוך שהיא מפנה לפסיקה קודמת ומנחה בנושא שהיו לה מאפיינים נוספים – אסון אולמי ורסאי בירושלים.

הרשות פרסמה בשבוע שעבר טיוטת תקנות את פוליסת ביטוח דירה המעדכנת את פוליסת ביטוח הדירה. לדברי הרשות, בעקבות מספר אירועים של קריסת מבנים שאירעו בישראל ובעקבות אי בהירות לגבי קיומו של כיסוי ביטוחי למקרים אלו, עלה הצורך לבחון את היקף הכיסוי הביטוחי הניתן במסגרת הפוליסה התקנית לביטוח דירה. מטרת התיקון לאפשר רכישת כיסוי ביטוחי בשל נזקים משמעותיים לדירה מכל סיבה. 
 


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית