שם משתמש
סיסמא
כתבות נוספות בתחום
 
לוח אירועים
אושר לקריאה ראשונה: ברירת המחדל בתכנית חיסכון לכל ילד תהיה מסלול בסיכון מוגבר – בקופת גמל להשקעה
בגיל 18 יועבר החיסכון למסלול בסיכון בינוני | באוצר בוחנים הצעת חוק ממשלתית שתוציא את הבנקים לגמרי מאופציית הבחירה או לחילופין את פתיחת התנאים מולם ובראשם אפשרות ניוד מהבנקים לקופות הגמל
ועדת הכספים של הכנסת אישרה אתמול (ג') לקריאה ראשונה את הצעת החוק לפיה מסלול ברירת מחדל בתכנית חיסכון לכל ילד תהיה בסיכון מוגבר בקופות גמל להשקעה. עוד על פי הצעתם של חברי הכנסת ינון אזולאי ומשה ארבל, בגיל 18 יועבר החיסכון למסלול בסיכון בינוני, במטרה לשמר את הסכום שנצבר אם תתקיים משיכה של הכספים בתקופה הסמוכה לשחרורם.
כיום, הורה לילד הזכאי ל"מענק לכל ילד" שלא בחר במשך חצי שנה את המסלול שבו ינוהל החיסכון, ברירת המחדל היא השקעת הכספים במסלול בעל הסיכון הנמוך ביותר.
 
הכנסת אישרה בקריאה טרומית: תכנית חיסכון לכל ילד לא תנוהל בבנקים, ברירת המחדל תהיה מסלול בסיכון מוגבר
30/12/2021
על פי הצעת החוק של ינון אזולאי ומשה ארבל, בגיל 15 החיסכון יעבור כברירת מחדל למסלול בסיכון מועט, אלא אם ההורים יחליטו לשנות את מסלול ההשקעה | הממשלה תומכת בהצעת החוק
מדובר על שינוי מהצעת החוק של אזולאי וארבל שאושרה בקריאה טרומית בכנסת בסוף דצמבר 2021. בהצעת חוק זו, מסלול ברירת מחדל שונה ממסלול בסיכון מועט למסלול בסיכון מוגבר, אלא שבשונה ממה שהוחלט אתמול בוועדת הכספים, בגיל 15 תופנה ההשקעה למסלולי השקעה בסיכון מועט כדי לצמצם את הסיכון להפסדים לפני מועד המשיכה. יחד עם זאת, הורים יוכלו באופן אקטיבי לשנות את מסלול ההשקעה בהתאם להעדפה שלהם.

המועצה הלאומית לכלכלה הציגה בדיון סימולציה לפיה ילד שכספו מושקע במסלול בסיכון גבוה יהיה זכאי לסכום הגדול פי 2 מילד שכספו מופקד בבנק. ח"כ אזולאי הציג מאמר הנשען על נתוני הביטוח הלאומי, ולפיו ילדים שהוריהם הוסיפו 50 שקלים מקצבת הילדים לחיסכון בכל חודש (סך הכל 100 שקלים בחודש), והשקיעו את הכספים באפיק בסיכון גבוה, צפויים לקבל בגיל 21 יותר מ-61 אלף שקלים, לעומת ילדים שהופקדו עבורם כספי הפיקדון החודשים (50 שקלים) בלבד בבנק, ויקבלו כ-13 אלף שקלים בלבד.

עו"ד שלומי מור, מהלשכה המשפטית של המוסד לביטוח לאומי: "מהנתונים שלנו, ההצעה היא ראויה ונכונה. זה ישפר דווקא את מצבם של מי שהיום בסטטוס כלכלי פחות טוב, שאולי פחות ממצים את הזכויות שלהם ולכן ברבות הימים דווקא הם יקבלו מענק שבסך הכל הוא יותר נמוך, וזה חבל". לדבריו, יש כמה דברים שניתן לשנות, אחד מהם הוא בחינה של שינוי בסכומים שניתן להוסיף, שכיום זה 50 שקלים או אפס.

נציגי משרד האוצר ציינו בדיון כי עמלים על הצעת חוק ממשלתית בנושא, במסגרתה הם בוחנים אף את הוצאת הבנקים לגמרי מאופציית הבחירה או לחילופין את פתיחת התנאים מולם ובראשם אפשרות ניוד מהבנקים לקופת הגמל, וציינו כי מחקר שנעשה מעלה כי מקרב החמישון התחתון, גם הורים הבוחרים באופן אקטיבי עבור ילדים מסלול, בוחרים ב-90% בהפקדת הכספים בבנקים.

באיגוד הבנקים התנגדו לכך. "הצעת החוק מבקשת להסיר מהמדף מספר גדול של מוצרים שמבטיחים ללקוחות ביטחון מלא, בעיתוי הכי גרוע שיש", טענה מנהלת מחלקת מחקר באיגוד הבנקים, גלי כספרי, שציינה את נפילת הבורסות בתקופה הזו, אותן כבר מרגישות קופות הגמל בסיכון מוגבר. לדבריה, צריך שתהיה אופציה למי שמעדיף ביטחון מלא ולא רוצה לספוג שום הפסד.

בתגובה להסברים של איגוד הבנקים, חברי כנסת ונציגים של גופים אחרים שהשתתפו בדיון, ציינו כי כאשר מדובר על חיסכון לטווח ארוך, אין להסתכל על תקופה של שנה אחת, אלא שהשקעות לאורך זמן מפצות על הפסדים שנגרמים בתקופות נקודתיות.

יו"ר הוועדה, ח"כ אלכס קושניר, הורה לממשלה לזרז את הליכי הכנת הצעתה ולמזג אותה עם הצעת החוק הפרטית, לקראת ההצבעות בקריאה שנייה ושלישית. "הצעת החוק מאפשרת מוביליות חברתית לילדים מכל רבדי האוכלוסייה, שיוכלו להגיע לגיל 21 ויהיה להם סכום כסף להתחיל את החיים", ציין והוסיף כי לקראת קריאה שנייה ושלישית יהיו תיקונים בהצעת החוק.

 
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית