שם משתמש
סיסמא
עופר נוריאל וענת כנפו תבור
חברות קשורות
אלטשולר שחם בית השקעות
 
לוח אירועים
"התפקיד שלכם כמעסיקים זה ללוות את העובד, לראות שהוא בוחר נכון, לא מבצע טעויות ולא מסכן את כספי הפנסיה שלו"
ענת כנפו תבור, מנכ"ל אלטשולר שחם גמל ופנסיה, התייחסה בכנס מעסיקים 2022 לכוונת רשות שוק ההון לשנות את מסלולי הפנסיה למודל של יעד פרישה | "מצד אחד זה טוב, מצד שני, כשיש יותר מידי זה מבלבל"
"החיסכון הפנסיוני הוא הכי חשוב, הכי גדול שלנו. הוא החיסכון שבעצם אמור לדאוג לנו כשנצא לפנסיה לחיות את החיים שלנו כמו שצריך. לכן הדבר הראשון זה לדעת לבחור את קרן הפנסיה", ציינה ענת כנפו תבור, מנכ"ל אלטשולר שחם גמל ופנסיה, היום (ה') בכנס מעסיקים 2022, שנערך בחסות בית ההשקעות אלטשולר שחם.
 
כנפו תבור הסבירה בריאיון ליו"ר עדיף תקשורת עופר נוריאל: "כשעובד מתחיל את העבודה או עובר ביניהן, הוא צריך לבחון מי קרן הפנסיה, הגוף שהוא רוצה שינהל לו את כספי הפנסיה שלו לטווח הארוך. הוא צריך לראות שהגוף הזה הוא גוף יציב, איתן, מפוקח, עם יכולות ניהול השקעות לטווח ארוך ודמי ניהול אטרקטיביים ויכולת לתת שירות בצורה מיטבית. לבחור את הקרן בצורה טובה.

"ברגע שבחרתי, ואתם צריכים לדאוג שהעובדים יחסכו לקרן הפנסיה, צריכים ללוות את העובדים. יש לכם תפקיד חשוב ללוות את העובדים. החיסכון לפנסיה סופר חשוב. אם במהלך חיינו עד הפרישה לא נדאג להתאים את המסלול הביטוחי או את המסלול ההשקעתי, זה יכול מאוד מאוד לפגוע בנו כשנגיע לגיל הפרישה".

כנפו תבור ציינה את החשיבות בסימולטור שנמצא באתרים של חברות מנהלות. "אפשר להיכנס, על ידי בעל מקצוע או לבד, להקיש כמה נתונים ולראות מה הפנסיה, מה בעצם הקצבה הצפויה לנו, וברוב המקרים רואים שזה כנראה לא הספיק לנו. כנראה לא יספיק לנו להמשיך לחיות באותה רמת חיים שאנו חיים בה היום. לכן נכון ואחראי גם מצדכם כמעסיקים אבל גם לנו, כעובדים, כל אחד עובד בפני עצמו, זה להגדיל את החיסכון. זה סופר חשוב. לראות איך אנחנו מהשכר החודשי שלנו, מעבר לחיסכון לפנסיה שקורה גם ככה, מגדילים את החיסכון כדי לאפשר לפרוש בצורה מכובדת".

מנכ"ל הגמל והפנסיה הציגה כדוגמה את המוצר קופת גמל להשקעה. "זה מוצר שבעצם ניתן לחסוך בו ברמה החודשית, בין על ידי סכום חד פעמי, עד 72,000 שקל לשנה, או על ידי הוראת קבע, בסכום שאנחנו מרגישים שנוח לנו לחסוך כדי להגדיל את הקצבה שלנו בפנסיה".

מנכ"ל הגמל והפנסיה נשאלה בקשר לתחרות בשוק הפנסיה, אילו משאבים בכוונת אלטשולר שחם להשקיע כדי להמשיך להיות תחרותי ולצמוח. כנפו תבור: "אלטשולר שחם נמצאת בשנים האחרונות בתהליך צמיחה מואץ. האתגר הגדול, אני מניחה שגם אצל כולכם, זה גיוס כוח אדם. אנחנו משקיעים המון המון משאבים בלגייס את כוח האדם הטוב והאיכותי. אחרי שעוברים את המשוכה הזו, אנחנו גם משקיעים בהם המון - בלמידה, בהכשרה, כדי שיוכלו לתת לכם המעסיקים וללקוחות את השירות הכי טוב.

"דבר שני שחשוב לי מאוד להדגיש, זה דווקא נושא הדיגיטציה. אני מניחה שכולכם מכירים את חוזר רשות שוק ההון 'פנסיה '2025. השם קצת מטעה. בעיקרו הוא מדבר על תהליכים דיגיטליים שאנחנו באלטשולר שחם לגמרי מברכים עליהם. אפשרות בעצם לייצר גם לכם, גם ללקוחות, את התהליכים, לעשות אותם בצורה דיגיטלית מלאה, ללא המתנה, ללא מגע יד אדם, בכדי באמת לייצר את התהליכים בצורה פשוטה.

"דבר אחרון - נושא מערכות מידע. אני מניחה שכמעסיקים מערכות מידע זה תקציב מאוד גדול בכל חברה. לאחרונה פרסמנו שחתמנו על הסכם מול חברת סאפיינס על מערכת פנסיה. אני חושבת אובייקטיבית שזו מערכת הפנסיה הכי טובה שקיימת היום בישראל. אנחנו נמצאים בימים אלה בתהליך של שדרוג מערכת הפנסיה שלנו למערכת הזאת, מה שיגרום גם לנו להתמודד עם המשך הגידול הצפוי בקרן הפנסיה. גם לכם ליהנות ממערכת מאוד מתקדמת".

כנפו תבור התייחסה לטיוטה שפרסמה רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון המשנה את מסלולי הפנסיה, בין היתר בוטלו שלושת המסלולים ועברו למודל של יעד פרישה. "חשוב להגיד שזו טיוטה, למרות שאני באופן אישי ממליצה לכם בחום לקרוא את הטיוטה, זו טיוטה והדברים יכולים להשתנות, להתעדכן. בגדול, הרפורמה מדברת על פתיחת אפשרויות למסלולים נוספים. מצד אחד - נהדר. יהיו כנראה הרבה מאוד מסלולים ונוכל לבחור באיזה מסלול רוצים להשקיע. בין אם זה מסלול ללא השקעות לא סחירות, בין אם זה מסלול שדמי הניהול יהיו תלויים בהצלחת התשואה. יהיו הרבה מאוד אפשרויות.

"מצד אחד זה טוב, יגרום לנו לכם כמעסיקים ולנו כעובדים את האפשרות להעביר את הכספים שלנו בין המסלולים ולנסות לייצר לעצמנו תשואה גבוהה יותר. מצד שני, כשיש יותר מידי זה מבלבל. אנחנו מתבלבלים, אפשר לעשות גם טעויות. אז גם במקרה הזה, התפקיד שלכם כמעסיקים והתפקיד של בעלי הרישיונות ואנשי המקצוע, זה ללוות את העובד, לראות שהוא בוחר נכון, לא מבצע טעויות ולא מסכן את כספי הפנסיה שלו".

הרפורמה להחלפת האג"ח המיועדות במנגנון מבטיח תשואה אמורה להיכנס בחודש אוקטובר. נוריאל שאל את כנפו תבור, האם לאור התחזית הקודרת בשוק ההון היא ממליצה לדחות את יישון החוזר. כנפו תבור: "שוק ההון אכן נמצא בתקופה מאוד תנודתית. בדיוק דיברנו קודם ואמרתי שכולנו מכירים שיש שוק דובי ומישורי ועכשיו יש שוק חדש - שוק הקנגורו. יום אחד עולה ויום אחד יורד. זה המצב שאנו נמצאים בו היום. מה שחשוב בקשר לרפורמה, שהיא נעלה באופן ברור את הבטחת התשואה לעמיתים. העמית נהנה מזה. גם המדינה נהנית מזה כי היא לא צריכה להנפיק אג"ח ויכולה לחסוך בתקציב שלה.

"חשוב להבין דבר אחד. המדידה הזו, ההתחשבנות בין הגופים שמנהלים את הכספים בשוק ההון לבין המדינה, תקרה בפעם הראשונה רק בעוד חמש שנים. כמו שאנחנו יודעים, שוק ההון לאורך זמן, הוא שוק שמניב תשואה חיובית ותשואה עודפת. אז נכון שאנחנו נמצאים היום בתקופה יותר תנודתית, יותר רגיזה ויותר רגישה, כנראה שבטווח של החמש שנים, שוק ההון כרגיל יוכיח את עצמו ויניב תשואה עודפת".

 
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית