שם משתמש
סיסמא
לוח אירועים
"יש דרכים לחסוך לפנסיה מבלי להתחייב"
כנס מעסיקים 2022 אירח פאנל בשם "כיצד להבטיח חיסכון פנסיוני מיטבי לעובדים?", אותו הנחה אבי רוזנבאום והשתתפו בו עומר בן יאיר מאלטשולר שחם, היועץ הפנסיוני שי עופרי ורונן לוי מחברת בזק
"כיצד להבטיח חיסכון פנסיוני מיטבי לעובדים?", היה שמו של פאנל שנערך היום (ה') בכנס מעסיקים 2022, בחסות בית ההשקעות אלטשולר שחם. את הפאנל הנחה אבי רוזנבאום, מומחה בחיסכון פנסיוני ומיסוי בפרישה, והשתתפו בו: עומר בן יאיר, סמנכ"ל מקצועי גמל ופנסיה, אלטשולר שחם; עו"ד שי עופרי, יועץ פנסיוני – רול ייעוץ פנסיוני; רונן לוי, מנהל מחלקת פנסיה, שכר והטבות, בזק החברה הישראלית לתקשורת.
 
רוזנבאום ציין כי פעמים רבות נתקלים בדילמה בעולם המקצועי, לפחות בהמלצות למעסיקים או לעובדים יחידים, ושאל איך נוכל לבטח את השכר מעל תקרת הפנסיה המקיפה אם השכר הוא גבוה מכך - קרן משלימה ביטוח מנהלים, קופת גמל. רוזנבאום הוסיף כי השבוע פורסמה טיוטת תכנית כלכלית ובה מוצע לאסור על עובדים לבטח את עצמם בביטוח מנהלים ברובד הראשון כל עוד לא מיצו את תקרת השכר, וביקש מעופרי להציג את תפיסת עולמו בנושא.

עופרי: "תפיסת העולם שלי מאוד ברורה, משקפת את עמדתי המקצועית ואני עומד מאחוריה. ראיתי את הכותרות, זה מקבע את העדיפות ואת התפיסה, שהעדיפות של קרן פנסיה מקיפה היא מוחלטת. אפשר לעמוד כמעט במאה אחוז מהמקרים למעט חריגים. כשאומרים מקיפה זה גם בלבול. מדברים על תקרה - זו תקרה זכאית להבטחת תשואה מהמדינה באמצעות אגרות חוב מיועדות וכנראה מאוקטובר הקרוב בערבות מדינה, עם תשואה גבוהה יותר.

"הסיפור האמיתי הוא לא המקיפה, אלא עצם העובדה שיש אלמנט של תשואה מובטחת. מבחינה מקצועית אני לא רואה בזה שום הבדל. אפשר בשקט לבטח גם כפול מאותה התקרה ופי שלושה וארבעה ופי חמישה. יש קרנות פנסיה כלליות לכל הגופים, כולל כיסויים ביטוחיים מקיפים וכולם מצוינים, ראויים. לכן אני לא רואה בזה שום דבר מיוחד באותה תקרה. יש בזה אמירה, אבל אין בזה שום דבר קיצוני. אין שם הבטחת תשואה בקרנות הכלליות".

עופרי גם נשאל על ידי רוזנבאום כיצד הוא רואה את השילובים עם פיתוחי מוצרי המנהלים. עוד נשאל האם באמת יש לעובד שמשתכר 40,000-50,000 שקלים בחודש אולי 30,000 שקלים ערך בפיצול הזה מפוליסת מנהלים, אולי קופת גמל ולא רק קרן משלימה. עופרי: "התשובה במרבית המקרים לא. ביטוח מנהלים הוא לא מקשה אחת. יש ביטוחי מנהלים שנפתחו עד מאי 2001 יש דור ענק בין מאי 2001 ל-2012. אני מתקשה לראות יתרון ואני מדגיש יתרון לעובד. מערך התמריצים הוא אחר. צריך לזכור שהיה יתרון מובנה - עד לפני כמה שנים ביטוחי מנהלים אבדן כושר עבודה היו אפשריים כהגדרה עיסוקית".

"אם כבר מדברים על הקרן המשלימה, לכל קרנות הפנסיה המקיפות יש קרנות משלימות מעל אותה נוסחה שבגדול 4,300 שקלים בחודש פרמיה זה עובר כבר ממקיפה למשלימה", אמר רוזנבאום ושאל את בן יאיר: "בעולם תקני עולה השאלה, האם יש הבדלים בין הקרנות המשלימות - יתרונות לקרנות מסוימות בדגש על הקרן שאתה מנהל המקצועי שלה באלטשולר שחם?".

בן יאיר: "אנחנו מנהלים קרנות פנסיה. אין לנו ביטוחי מנהלים. בהתייחס לקרנות פנסיה, ביולי 2018 בעצם בוצעה הרפורמה בעיקר בפנסיות המקיפות ויצרה תקנון שכתוב בשפה אחידה ועשה בעצם יישור קו בין הקרנות. הוא מאפשר לחוסכים לבחור ולהתמקד בפרמטרים מדידים, שירות תשואה וכדומה. הקרנות די זהות. על הקרנות הכלליות לא חל התקנון ולכל קרן היה התקנון שלה וההבדלים היו מהותיים. קרנות כלליות עם כיסוי ביטוחי וקרנות ללא. הבדל דרמטי.

"בשנתיים שלוש האחרונות התחילו בתהליך של עדכון התקנון של הקרנות הכלליות ולהתאימו לשפה ולהגדרות של הקרנות המקיפות. המטרה היא ברורה. אותו חוסך שמפקיד מעבר לתקרה ויש לו גלישה לקרן הכללית - על מנת שיוכל לבטח את השכר וליהנות מאותם מסלולי ביטוח והשקעה ולייצר אחידות.

"לפני כשנתיים עשינו את הרפורמה הזאת והוספנו מסלולי ביטוח ומסלולי השקעה. היום יש את הרציפות הזאת שהוא נהנה מאותם מסלולים. מי שמפקיד בממשק, בעצם מפקיד שכר גבוה ויש גלישה לקרן הכללית, הוא יודע שהעובד נהנה מאותם מסלולי ביטוח.

"עדיין יש הבדלים בין הקרנות. אחד ההבדלים הבולטים זה תקרת השכר הקובע. בחלק מהגופים היה שלוש פעמים שכר ממוצע במשק, בחלק ארבע פעמים. בקרן המקיפה שלוש פעמים, בקרן הכללית נניח ארבע פעמים. אפשר לתת פתרון לכיסוי ביטוחי לשכר של כ-70,000 שקלים וזה בהחלט הולם, משמעותי. היום יותר ויותר קרנות מגדילות את השכר הקובע. אני מניח שאם תהיה דרישה, יש באמת תהליך שכר גבוה זה ילך ויעלה. היום זה נותן פתרון פנטסטי".

בו יאיר התייחס גם לאפשרויות החיסכון שיש לעובדים חוץ מהפנסיה: "אני חושב שבסוף, ברגע שהעובדים מבינים, החוסכים מבינים שיש חשיבות לחיסכון לפרישה - גם אם העובד לא רוצה לחסוך בלסגור את הכסף לפנסיה, כי הוא אומר בסוף שהטבת המס שזה הפיצוי על זה שהכסף לא נזיל לא מעניינת אותו והוא לא רוצה לחסוך לפנסיה - יש דרכים לחסוך לפנסיה מבלי להתחייב. קופות גמל להשקעה, חיסכון פיננסי. אין הטבת מס בכניסה, אבל זה בצורה קלה ופשוטה מאפשר לעובדים רובד נוסף, רובד הוני נוסף עם קרן ההשתלמות. בעצם לחסוך כמה שיותר כסף".

לוי התבקש לספר על המדיניות הפנסיונית של בזק כלפי עובדיה בכל מה שקשור להסדר הפנסיוני. "אני מבין שאתם מובילים תהליכים מאוד מעניינים בחברה ואתה בראשם, תיין רוזנבאום בפני לוי שהשיב: "בשנה האחרונה איחדנו בבזק שתי מחלקות - את מחלקת שכר והטבות ואת מחלקת פרישה והסדרים פנסיוניים, מתוך ראייה כוללת והבנה שמדובר בתחומים שהם משלימים, ולמעשה נמצאים בהלימה לאסטרטגיית התגמול הכוללת של החברה. בכלל, בבזק אנו מסתכלים על מה שאנחנו קוראים חבילת השכר הכוללת. פירמידת שכר שהבסיס שלה הוא השכר הקבוע החודשי ומעליו רכיבי שכר משתנים, כמו תמריצים, בונוס, תגמול הוני לבכירים וכו'. כל המעטפת הפנסיונית והביטוחית ממוקמת למעשה בטופ של הפירמידה.

"האתגר שלנו בחברה, לייצר חבילת תגמול שתהיה מספיק אטרקטיבית במונחי שכר שוק, למשוך ולשמר עובדים טובים בחברה לאורך זמן. אתגר נוסף לא קטן ומורכב, זה להגדיל את הערך הנתפס של חבילת התגמול בקרב העובדים, בייחוד של החלק הפנסיוני. איך עושים את זה - אנחנו מתקשרים ומסבירים לעובד שהשכר שלו למעשה הוא השכר האפקטיבי, הוא שונה ממה שהוא רואה בשכר השוטף. למעשה אנחנו מכמתים את כל חבילת התגמול הזאת לשכר אפקטיבי, ומתקשרים את זה לעובדים.

"בעבר הפקנו דוחות שכר והטבות לעובדים. היום יש להם גישה לאפליקציית שכר מאוד ידידותית והם יכולים לראות את השכר ברוטו מפולח לרכיבים השונים, וכן את ההפרשות הפנסיוניות של המעסיק. חלק מעסיק, חלק עובד, לאן ההפרשות האלה מופרשות, לאיזה מוצרים, מה הספליט מבחינת שיעורי הפקדה".

 
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית