שם משתמש
סיסמא
לוח אירועים
"יש לנו הזדמנות לעזור לעובדים לקבל את ההחלטות הנכונות"
לילך הירשהורן, סמנכ"ל מכירות ישיר, אלטשולר שחם גמל ופנסיה, הרחיבה בכנס המעסיקים על השפעת המעסיק על בחירות העובדים
כיצד יוצרים ערך מוסף בשוק הפנסיוני התחרותי? שאלה זו עמדה במוקד הרצאתה של לילך הירשהורן, סמנכ"ל מכירות ישיר, אלטשולר שחם גמל ופנסיה, שהשתתפה בכנס מעסיקים 2022 שערכה עדיף ביום ה' האחרון בחסות בית ההשקעות אלטשולר שחם.

הירשהורן התייחסה לתחרות בשוק הפנסיה והתמורות שחלו בשוק הצומח בשנים האחרונות וכן לערך המוסף שיש למעסיקים, בקבלת ההחלטות של העובדים, בכל הנוגע לחסכונות הפנסיונים.

לדבריה, על אף התנודתיות בשוק ההון, שאפיינה את תחילת השנה, ניתן לראות צמיחה של קרן הפנסיה, שהיא באופן יחסי גבוהה יותר מהמוצרים האחרים. הסיבות לכך הן ההפקדות המהוות מנוע צמיחה משמעותי של קרן הפנסיה וכן תשואות קרנות הפנסיה, שהן גבוהות בצורה משמעותית מהתשואות באפיקי החיסכון האחרים.
חלק מכך, נובע מכך שבשונה ממוצרים אחרים, קרנות הפנסיה נהנות מאג"ח מיועדות (30% אג"ח מיועדות) שמבטיחות לחוסכים תשואה של 4.86%. "מה שבעצם אומר, שקרן הפנסיה הוא מוצר אסטרטגי, מוצר נכון ומוביל באפשרויות שיש ללקוח בעת בחירת המוצר הפנסיוני".

בהקשר זה הזכירה הירשהורן את השינוי המשמעותי שיחול באוקטובר השנה במנגנון האג"ח המיועד והבטחת התשואה לעמיתים, במסגרתו המדינה תפסיק להנפיק אג"ח מיועדות לכספים החדשים. המשמעות היא שהכספים עוברים להיות מושקעים בשוק ההון, מה שיחייב כל אחד מהיצרנים לפתוח מסלול ייעודי, שבמסגרת המסלול ינוהלו הכספים. יעד המטרה - תשואה של 5.15%. היצרנים שיעניקו תשואה גבוהה יותר על הכסף, יעבירו את הכסף לקרן ייעודית שתנוהל בחסות המדינה. היצרנים שלא יניבו את אותה תשואה ללקוחותיהם, יהיו מסובסדים על ידי אלה שהצליחו, כך שלמעשה המדינה תסבסד את ההפרשים בשנים קשות יותר.

הירשהורן הסבירה כי השינוי בא לידי ביטוי גם בתיק הפנסיונרים. "הריבית התעריפית תעלה ומדברים על זה שבסופו של דבר, החיסכון לפנסיונר בקרן הפנסיה- יגדל בכ-1.2%. יש פה מוצר משמעותי שנמצא בצמיחה והשינויים והתמורות שחלים בו יגדילו את הצמיחה ויהוו הזדמנות עבור החוסכים להרוויח יותר כסף", הדגישה.

עוד בהרצאתה התייחסה הירשהורן לרפורמה בפנסיה, לדמי הניהול האחידים בקרן הפנסיה ולכניסתן (בפעימה השלישית) של שחקנים חדשים לעולם קרנות הפנסיה הנבחרות – בתי ההשקעות מור ואינפיניטי שהצטרפו לאלטשולר שחם ומיטב, שהפכו מקרנות קטנות לבינוניות. "אנו מברכים על התחרות. אני בטוחה שגם המעסיקים וגם החוסכים ידעו לפעול בתבונה, ולקבל את ההחלטות כל אחד בהתאם למה שנכון וטוב עבורו", ציינה הירשהורן שהדגישה את תרומת הרפורמה.

השפעת המעסיק על בחירות העובד

הירשהורן ציינה כי בסקר מקדים שנערך בקרב נרשמי הכנס 52% ציינו שהמעסיק סייע להם בקבלת החלטות.
עוד נשאלו המעסיקים בסקר כיצד לדעתם העובדים שלהם בוחרים את קרן הפנסיה.
נמצא ש- 27% מהמעסיקים סבורים שהעובד מחפש את המידע לבד ומבצע את הבחירות שלו על סמך מה שהוא מוצא. 32% מהמעסיקים, בטוחים שהמעסיק מקבל את ההחלטה על סמך המידע והדרך שהוא מתווה להם.

הירשהורן ציינה כי נשאלת השאלה האם ניתן לגשר על הפער בין מה שאנחנו תופסים לבין מה שהועבד שלנו רואה או בוחר ולתת לו כלים על מנת שהוא יוכל לבצע את הבחירות שלו לבד. מצד שני, עצם העובדה שהעובדים באים ומצביעים ברגליים ופועלים בהתאם לדרך שהמעסיק מתווה, יש לה משמעות כשלעצמה וזה חלק מהאחריות שיש לנו כמעסיקים.

שאלה נוספת נוגעת לאפשרות העדיפה להצטרף לקרן הפנסיה.35% מהלקוחות, חושבים שהאפשרות העדיפה ביותר היא להצטרף באמצעות המעסיק או באמצעות הממשקים. כאשר שואלים את המעסיקים שאלה זו, מגלים שהמעסיק סבור ש-48% ציינו את האפשרות העדיפה באמצעות המעסיק. "לנו זה ברור שהצטרפות לקרן הפנסיה דרך המעסיק היא יותר פשוטה, בחלק גדול מהמקרים לא צריך טופס הצטרפות, בחלק מהמקרים לא צריך הצהרת בריאות, פשוט מעבירים כספים בממשק", אמרה הירשהורן.

הירשהורן הדגישה גם את תפקיד המעסיק בכל הנוגע לליווי והיערכות העובד לקראת הפרישה. "אני שמחה מאוד שמעסיקים היום מודעים לתהליך ולכך שהשלב הזה מאוד קריטי בקבלת ההחלטות של העובד", אמרה והוסיפה: "יש לנו הזדמנות לעזור לעובדים לקבל את ההחלטות הנכונות ולהגשים את החלומות שלהם. אנחנו באלטשולר שחם רוצים לתת את המעטפת הטובה ביותר, על מנת שבסופו של דבר החווייה של הלקוח בתהליך ההצטרפות ועד הפרישה, תהיה חוויה מצוינת", סיכמה.
 
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית