שם משתמש
סיסמא
לוח אירועים
עולם עבודה משתנה: שוק של עובדים
איזון בין עבודה לפנאי, הסכמים קיבוציים והעלאת שכר המינימום | משתתפי כנס מעסיקים 2022 משרטטים את עולם העבודה החדש
עולם העבודה החדש הוא עולם של עובדים. זו אחת התובנות שעלו בפאנל אשר עסק באתגרים בעולם העבודה המשתנה בכנס מעסיקים 2022 שערכה עדיף ביום ה' האחרון, בחסות בית ההשקעות אלטשולר שחם.

את המושב הנחתה תחיה בן צור, מנכ"לית משותפת של פורום נשים בתעשייה – קהילת המנהלות.

עו"ד מיכל וקסמן, ראש אגף עבודה ומשאבי אנוש בהתאחדות התעשיינים, ציינה כי בעת הנוכחית אנו נמצאים בשוק של עובדים מבחינות רבות. "רואים מחסור של עובדים בסקטורים רבים, גם בתעשייה שם מדברים על מחסור שעלה ב-50% בהשוואה לתקופה לפני הקורונה", אמרה וקסמן והסבירה כי יש כמה דרכים לטפל בכך: שיפור מיומנויות והכשרות, שיתופיות ושולחנות עגולים ארוכי טווח של הגורמים הרלוונטיים וכן מהלכים המעודדים פריון וחדשנות", ציינה וקסמן והוסיפה שלטווח קצר, ועד שזה יקרה, חייבים לתת מענה על רקע המחסור בעובדים מיומנים.

וקסמן התייחסה גם לשינוי שעברה החברה בעולם בכלל ובישראל בפרט, בכל הנוגע לאיזון בין עבודה לפנאי. בן צור חיזקה את דבריה וסיפרה על ביקוש למשרות רבות. אנשים ממש התפטרו ויש ביקוש גדול למשרות עם ערך מוסף. רוצים להרוויח, אבל לעבוד במקום עם משמעות, זה מאפיין את דור ה-Y וה-Z.

עו"ד שלומי לויה, סמנכ"ל משפט וממשל באיגוד לשכות המסחר, הצטרף לטענה כי מדובר בשוק של עובדים והוסיף גם את ההתמקדות בהסכמים קיבוציים בענפים שונים במשק. "אחד הנושאים המרכזיים זה שכר מינימום ענפי, שגדול יותר מאשר שכר מינימום שקבוע בחוק. ראינו את זה בהסכמים של השמירה, של הניקיון. אני יודע שזה קיים גם בעוד הסכמים אחרים".

לדברי לויה, הנושא של שכר מינימום הוא מרתק עם המון צדדים והיבטים. "שכר המינימום כרגע הוא 5,300 שקלים. במסגרת העסקה שנחתמה במשק, ולא מקודמת בגלל הקשיים הפוליטים בממשלה ובכנסת, שכר המינימום היה אמור להגיע ל-6,000 שקלים, ויש שמדברים על שכר מינימום של 40 שקלים לשעה ו-7,000 שקלים. מצד אחד, עם העליות של יוקר המחיה והאינפלציה, מי יכול באמת לחיות בכבוד משכר של 5,300 שקלים. מצד שני, כאשר אתה מגיע למעסיק ואומר לו אתה חייב עוד, לפני שמכרת, לפני הוצאות של שכירות, ארנונה, מים, חשמל ועלויות מטורפות שאת רובן משיתה המדינה על המגזר העסקי, ואתה אומר לו שהוא צריך להוציא מהכיס, מדובר בבלגן לא קטן. שכירים לא יודעים את זה. המעסיק צריך לשבור את הראש להשיג הלוואות מהבנקים כדי להגיע למצב שבו הוא משלם את אותו שכר מינימום שנראה לכולם די נמוך ופעוט".

לויה התייחס בדיון גם לנושא העבודה מהבית. "אני חושב שגם היום, אין עדין קונצנזוס על מה זה עבודה ומהבית. אני גם לא בטוח שהנושא אמור להיות מסודר כי חוק בדרך כלל מאחר את המציאות הקיימת ותמיד רודף אחרי מה שקורה בשטח. יכול להיות שצריך להשאיר את זה כרגע במצב הקיים ויכול להיות שיש להשאיר את הנושא להסדרה של יחסי עבודה במשק", אמר.

אורית בנבנישתי, מנכ"לית ובעלים של קבוצת תיגבור: "קמנו אחרי שנתיים לעולם חדש לחלוטין. כלומר, אפשר היה לראות את זה גם לפני הקורונה, אז דיברנו על אבטלה של 3% במדינה. חלק מהבעיות היו טרום הקורונה וקיבלו מימד הרבה יותר חזק אחרי הקורונה", ציינה בנבנישתי שהתייחסה גם לתפיסות העולם השונות של דורות העובדים. "אחד הדברים המאוד מהותיים כיום, במיוחד לחב'רה הצעירים, דור ה-Z וה-Y, דור ה-Z זה יותר חזק, זה נושא האחריות החברתית. מה באים ומה עושים, מה האג'נדה, האם הם תורמים. יש נושא של אחריות חברתית ברמה אישית זה מאוד חשוב, זה אחד הדברים שהם מאוד מהותיים, אחר כך נכנס נושא האיזון".

בנבנישתי הוסיפה כי מעסיקים ועובדים צריכים ללמוד לדבר אחד עם השני. "אני חושבת שאי ההידברות יוצר הרבה פעמים את הפערים, באנו לעולם שאנו לא יכולים לבוא ולחזור אחורנית. כולנו עברנו לקנות אונליין, התחלנו לדבר עם הרופא שלנו באפליקציה. כולנו משוטטים ברשתות החברתיות".

לגבי עבודה מהבית, ציינה כי "לא כל דבר אפשר לבוא ולעשות מרחוק. יש נקודה של איזון ולכן אני לא מאמינה בחקיקה בנושא הזה. מיכל (וקסמן) ואני חברות בקבוצה עם המדינה וההסתדרות והמכון הישראלי לדמוקרטיה, בנושא של עבודה מהבית. ישנם מאפיינים שונים בכל מקום. לכן, צריך להיות ברמה כמעט המיקרו של כל מקום ומקום. זאת תפיסת עולמי".
 
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית