שם משתמש
סיסמא
לוח אירועים
לתפור חליפה למנב”ט
בשנים האחרונות הולך ומתפתח מקצוע מנהל הבטחון ומייצר אתגר מקצועי לסוכני הביטוח: כיצד לתפור למנב”ט את חליפת הביטוח המקצועי שתתאים בדיוק למידותיו
02/06/2022 10:18
מקצועיותו של סוכן הביטוח באה לידי ביטוי לא אחת לא רק בבקיאותו בעולם המוצרים המצויים בשוק ויכולתו להתאימם ללקוחותיו במידה הטובה ביותר, אלא גם ביכולתו לזהות את אותם מקרים שבהם אין בשוק המוכר לו מוצר ביטוח העונה על צורכי הלקוח. במקרה שכזה עליו להיות יצירתי ולנסות, פשוטו כמשמעו, "להמציא את הגלגל מחדש" ולתפור ללקוח חליפה חדשה לחלוטין העולה בדיוק על מידותיו.

תכונה זו נדרשת בעיקר כשמדובר בביטוח מקצועי. ישנם מקצועות ועיסוקים שונים שנראה כי מעולם לא ניתנה עליהם הדעת בתחום זה. הם יכולים להיות מקצועות או עיסוקים חדשים למדיי שטרם נתפרה למענם חליפת ביטוח, או מקצועות ותיקים יותר אך כאלה שקשה לסווגם בהגדרה מדויקת ולכן לא נמצאה להם חליפת ביטוח מתאימה. אלה גם אלה מהווים אתגר מקצועי רציני.

אחד המקצועות שמגיעים לפתחי לא אחת הוא המקצוע מנב"ט - מנהל בטחון או מנהל אבטחה. מנהל אבטחה הוא אדם אשר עבר הכשרה מקצועית מקיפה בתחום האבטחה, עמד בהצלחה במבחנים וקיבל תעודת הסמכה וכתב מינוי ממשטרת ישראל. מנהל אבטחה במוסד, בארגון או בחברה דואג לכתיבת תכנית מערך האבטחה הכולל של המוסד שבו הוא עובד וצריך לדעת לתת מענה לכל תרחיש או איום בטחוני אפשרי.

תחומי אחריותו של המנב"ט רבים: החל מתכנון פתחי יציאה ומילוט וקביעת גודל קהל מרבי, דרך תכנון מעגלי אבטחה פנימיים וחיצוניים ועד לתכנון מענים לתרחישי קיצון כגון בריונות, עבריינות, אירועי פח"ע, הצטופפות מסוכנת וכד'. גם מגוון זירות פעילותם רבה, החל מטיולים דרך אירועים המוניים, הופעות, כנסים ואירועי ספורט.

למשל, תנועת נוער מקיימת בחופש הגדול מחנה קיץ של כמה ימים ובו משתתפים מאות או אלפי בני נוער. תנועת הנוער המארגנת זקוקה למנהל בטחון שיארגן את כל מערך האבטחה של מחנה הקיץ. עליו לקחת בחשבון מקרי פציעות ופגיעות של חניכים ולכן עליו לדאוג לחובשים ולעמדת טיפול, עליו לארגן שמירה, למנוע אירועי פח"ע, אלימות בין בני הנוער, לדאוג לביטחון האישי של החניכים ועוד. על כתפיו-שלו יקום או יפול המחנה כולו. זוהי אחריות כבדה למדיי.

בישראל פועלים כ-5,000 מנב"טים. חלקם שכירים העובדים בחברות ובגופים שונים (בעיקר בשירות המדינה, במשרדי ממשלה וגופים ציבוריים), אך רבים מהם עצמאים המספקים את שירותיהם ללקוחות שונים. בשל כך, ובשל הסיכונים הרבים שמציבה משרתם, הם חשופים לא מעט לתביעות ונדרשים אפוא לביטוח מקצועי איכותי, שייתן מענה כולל לכל אחד מתחומי עיסוקם, חליפה המתאימה למידתם.

שלא כמו בתחומי עיסוק רבים, למרבה הצער, בתחום האבטחה אין רגולציה, אין גוף פיקוח ואין חובה מנדטורית בביטוח. רבים מהמנב"טים העצמאים מתבקשים לתת דין וחשבון על פעילותם למעסיקם בלבד. אין להם גוף מקצועי או גוף מנחה שמבקר אותם, בוחן אותם, בודק אותם, עובר על הנהלים. המעסיק עצמו אינו מבין בביטחון דבר. הוא סומך על מנהל האבטחה, אשר עבר הסמכה משטרתית מקצועית, כי הוא מומחה בתחום ובקיא בעבודתו. אלא שכדי לבצע את עבודתו כהלכה, המנב"ט, במיוחד אם אינו מנוסה מספיק, זקוק לפיקוח, זקוק לבחינה מתמדת, זקוק לתרגולים, לאימונים.

מנהל הבטחון נמצא בקשר ישיר על המשטרה ופועל, בין השאר, על־פי הנחיותיה. על המשטרה לעבור על תוכנית האבטחה של המנב"ט ולאשרה. עליו למלא טפסים שונים, בהם נוהלי עבודה, טופסי רישוי דיווח, מתן מענה בשגרה ובחירום ועוד. כמו־כן עליו לדאוג לקלוט ולהכשיר כח־אדם בתחום האבטחה כך שיעמוד בדרישות המשטרתיות. עם־זאת, האירוע כולו יתקיים על־פי הדרישות שלו ועל־פי תוכנית האבטחה שכתב. המשטרה אמנם מאשרת אך אינה מעורבת בביצוע. אם תוגש תביעה על מחדל או טעות במערך האבטחה - האחריות תגולגל כולה לפתחו.

אחריות מקצועית איכותית.
כאן בדיוק טמון זרע הפורענות. כאן מצויה הסכנה הגדולה וזו הנקודה שבה חשובה אחריות מקצועית איכותית שתכסה אותו היטב. מנהל הבטחון חתום על כל מערך האבטחה של האירוע או הפעילות במקום וכיוון שאין כל פיקוח עליו וכיוון שהגוף המעסיק את שירותיו סומך על שיקול דעתו ומקצועיותו "בעיניים עצומות", הרי שכל תקלה, כל טעות או, חלילה, כל תאונה שתתרחש, תיפול על כתפיו ועל אחריותו. יש לו אחריות תכנונית וביצועית.

ולכן, תפירת חליפת הביטוח המתאימה ביותר לצרכיו אינה עוד משימת ביטוח שגרתית, אחת מבין עשרות או מאות שעושה הסוכן כל ימות השנה, אלא משימה רגישה במיוחד, מאתגרת ומחייבת שליטה מלאה והיכרות מעמיקה הן עם מקצוע הבטחון עצמו, הן עם עולם הביטוח המקצועי.

סוכן ביטוח חייב כל הזמן להתעדכן, לרענן את המחשבה, ללמוד. הוא חייב להכיר היטב את הסיכונים של כל לקוח, לחשוב קדימה, לייצר לו פתרונות לדברים יש מאין. לא למצוא לו מוצר מדף קיים.

זהו האתגר המקצועי של כולנו.

הכותב הינו מנכ“ל ובעלים של מחוץ לקופסא סוכנות לביטוח
 
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית