שם משתמש
סיסמא
לוח אירועים
קביעה ערכית או התערבות בחופש הבחירה?
מטיוטת חוק ההסדרים לשנת 2023 עולה כי עומד ליפול דבר בישראל – הרגולטור עומד "להחליט על האזרחים" היכן יפקידו את כספי החיסכון הפנסיוני שלהם או לפחות היכן יפקידו את רובד ההפקדה הראשון ועל איזה שכר
משרד האוצר פרסם בשבוע שעבר את טיוטת חוק ההסדרים לשנת 2023, אותו בכוונתו להעביר לקראת אישור תקציב המדינה לשנה הבאה. בין יתר הסעיפים, מצוי סעיף ייחודי, הנוגע להסדרים הפנסיוניים בהם מבוטחים אזרחי ישראל – ביטוח מנהלים וקרן פנסיה. על פי המתווה המסתמן, כל מצטרף חדש להסדר פנסיוני, לא יהיה רשאי לבחור להפקיד לפוליסת ביטוח מנהלים, לפני שהפקיד הפקדה מינימלית לקרן פנסיה מקיפה המשקפת שכר בגובה כ-20,000 שקלים ברוטו.
 
סוכני הביטוח מוצפים – יש לסייע להם לנווט בין שלל התכניות
17/5/2022
ישנם משתנים רבים כמו סוגי הביטוח הקיימים בקופה, סכומי הביטוח, עלות הכיסויים הביטוחיים, תוספות רפואיות ו/או החרגות לכיסויים הביטוחיים בקופה, היבטי מיסוי ועוד - משתנים שעל בעל הרישיון לבדוק טרם הניוד
רק בעלי שכר העולה על הסכום האמור, יורשו לבחור להפקיד לפוליסת ביטוח מנהלים. אם תהיתם מה עומד בבסיס ההצעה, תגלו שבדברי ההסבר נכתב שביטוח המנהלים הוא מוצר נחות לעומת קרן הפנסיה, דבר המתבטא, בין היתר, בדמי הניהול הגבוהים יותר, ובעובדה שביטוחי מנהלים אינם נהנים מתשואה מובטחת על החיסכון, כפי שקיים בקרן הפנסיה המקיפה.

מהדברים עולה, שעומד ליפול דבר בישראל – הרגולטור עומד "להחליט על האזרחים" היכן יפקידו את כספי החיסכון הפנסיוני שלהם או לפחות היכן יפקידו את רובד ההפקדה הראשון ועל איזה שכר. ראשית, אדגיש שכיועץ פנסיוני אני בהחלט חושב שקרן פנסיה מקיפה הינה המוצר הפנסיוני המתאים לרוב "עם ישראל" במאפיינים "הרגילים" שלו – זוג בני 30 - 45, הורים למספר ילדים, שכר ממוצע, אולי גבוה מזה וכו'. לרוב המצטרפים כיום להסדר פנסיוני, במאפיינים הנ"ל, ביטוח המנהלים אינו המוצר המתאים להם. הכל נכון. אבל מכאן ועד אמירה גורפת שביטוח מנהלים הוא מוצר נחות, ולאסור אליו הפקדה קודם שהפקדת סכום מינימום לקרן פנסיה מקיפה, המרחק גדול.

מדוע? מכיוון שלא ייתכן שיהיה מוצר פנסיוני אחד, טוב ככל שיהיה, יכול להתאים לכולם באופן גורף. לא יתכן שמישהו במשרד האוצר או ברשות שוק ההון, יחליט שחובה על כל המצטרפים החדשים להסדר פנסיוני, להפקיד תחילה לקרן פנסיה מקיפה, מבלי שפגש פנים אל פנים מי מהמצטרפים (כמחויב בחוק!), לא בדק את מאפייניו האישיים, לרבות ובין היתר, את גילו, שכרו, מצבו המשפחתי, עיסוקו, מצבו הרפואי, העדפותיו הפיננסיות והשקפת עולמו וכו' (רשימה חלקית ביותר!), כמחויב בחוק! או כמשל - היעלה על הדעת ש"האח הגדול" יקבע לכולנו באיזו רשת מרכולים לרכוש את המוצרים שאנו קונים יום יום? או ממי לקבל את השירותים אותם אנו צורכים מעת לעת?! היכן חופש הבחירה? היכן עיקרון "התאמה לצורך" או "הכר את הלקוח" אליהם אנו, בעלי הרישיון הפנסיוני, מחויבים על פי חוק לבצע טרם צירוף לקוח להסדר פנסיוני? מדוע האוצר לא אוסר על הצטרפות לקופת גמל, בהיותה מוצר פנסיוני ללא כיסוי ביטוחי למקרה נכות או פטירה? גם בקופת הגמל דמי הניהול גבוהים מאלו של קרן הפנסיה ואף הן לא נהנות מתשואה מובטחת. האם קופת גמל היא מוצר נחות? ודאי שלא! קופת גמל היא מוצר פנסיוני, ככל מוצר אחר המצוי על המדף, ולכל אחד הזכות לבחור ולהעדיף היכן הוא מבקש לחסוך לגמלאות ו/או להיות מבוטח.

לדעתי, התערבות כזו של הרגולטור וקביעה שמוצר פנסיוני מסוים הינו "נחות", אינה במקומה ויש לשמור על זכות הבחירה של כל אזרח המצטרף להסדר פנסיוני, או המנייד את כספו מקופה אחת לאחרת, על פי העדפותיו, ובהתאם למה שמייעץ לו בעל הרישיון הפנסיוני ממנו הוא מבקש לקבל שירות – הסוכן, המשווק או היועץ. תנו לעם לבחור!

• הכותב הינו יועץ פנסיוני ויזם-מייסד בסטארטאפ AROYA

 
 


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית