שם משתמש
סיסמא
מימין: גילעד אלטשולר ורועי ויינברגר | צילום: סטודיו עדיף
 
לוח אירועים
"כשהכל שלילי ואין תקוה באופק, אני דווקא מתחזק כל הזמן שצריכים להחזיק יותר מניות"
גילעד אלטשולר, בעלים ומנכ"ל משותף של אלטשולר שחם, מתייחס בריאיון בוועידת הסוכנים והיועצים גם לעניין התשואות: יש סייקלים בחיים לא צריך להסתחרר כלפי מעלה ולא להיות בדיכאון
"הנושא של שוק הפנסיה הישראלי והחיסכון ארוך הטווח הישראלי עדיין בהתהוות", ציין גילעד אלטשולר, הבעלים והמנכ"ל המשותף של אלטשולר שחם, בדבריו בקשר לחשיפה של בית ההשקעות ובכלל למניות, בין היתר מניות חו"ל. "לפני 20-25 שנה זה היה 100% ישראל. לא היה דבר כזה מניות חו"ל. ב-2006 היינו ראשונים שיצאו בכלל לחו"ל. הסתכלו עלינו ושאלו מה פתאום לצאת לחו"ל. בסוף כל הגופים בחו"ל. אני בטוח שבעוד 5-6 שנים, אולי חוץ מגוף כזה או אחר, כל הגופים פה יהיו חשופים 80%-75% לחו"ל. חד משמעי. זה בוודאות".
 
 אלטשולר הסביר בריאיון שקיים עמו רועי ויינברגר, כתב ביטוח ובנקאות בגלובס: "מה לעשות, יש עניין של ניהול סיכונים. לא האם מניות בישראל יעשו טוב יותר ב-2% מאשר ארה"ב או ארה"ב בחצי אחוז מעל ישראל. זו לא השאלה. השאלה היא איך אתה מנהל סיכונים כלליים. אנו נמצאים באזור שהוא אזור גאו-פוליטי בעייתי. מה לעשות שישראל היא לא אחת מהמעצמות הכלכליות הכי גדולות בעולם? נכון, היא מעצמה חזקה מאוד, אבל החלק שלה בתוך השווקים הבינלאומיים קטן מאוד. לכן להגיד 20% מניות בישראל זה מעט - אני חושב הפוך לחלוטין. זה הרבה מאוד".

"פתאום שנה-שנה וחצי האחרונות, אומרים השוק בישראל. הייתה מגמה לפני כשנה וחצי שפתחו מסלולים של S&P ועכשיו רצים לישראל. אנו חלק מהעולם. אי אפשר להיות רק בארץ הקטנה הזאת. עם כל האהבה שלנו אליה, השוק פה לא מספיק גדול ויש פה עניין של ניהול סיכונים", הדגיש אלטשולר והוסיף: "להגיד לשים אחוזים מאוד גבוהים בישראל יש בכך סיכון אסטרטגי שהלוואי ולא יתממש. אני חושב שזה נכון לא לשים את כל הביצים במקום אחד, בייחוד בשוק קטן ולא נזיל".

היום כששוקי המניות יורדים בכל העולם. איך מגינים בכל זאת על התיק?

"לא מגנים על התיק. מגנים על התיק כשסטיות התקן מאוד נמוכות. באופציות. מגנים כשאפשר להגן על התיק. אבל בתקופות של סטיות תקן מאוד גבוהות באופציות PUT אז לא מגנים".

מה עושים?

"אנו באמת מתלבטים מאוד בתקופה האחרונה. אתה שומע הכל נגטיבי וכל האנשים מסביב נגטיביים והיועצים כולם נגטיביים וכולם מבינים שיש אינפלציה והמיתון גדל. כולם יודעים שהריבית עולה, אז למה אחזיק מניות בכלל כשזה יורד, הכל שלילי ואין שום תקוה באופק? ככל שיש יותר מוזיקה כזאת, דווקא אני מתחזק כל הזמן שצריכים להחזיק יותר מניות. לא שאני רוצה להיות נגד כולם חס ושלום. מהניסיון וכבר יש קצת ניסיון, כשכולכם הולכים לכיוון אחד – בדרך כלל זה לא הדבר הנכון לעשות, ללכת עם כל העדר.

"בסופו של דבר, אני מסתכל לאורך כל השנים, השקעה במניות ובעסקים טובים מניבה פירות יותר מכל דבר אחר. לכן גם בתקופה כזאת צריכים לאט לאט להגדיל את אחוז המניות. להגיד שהטיימינג יהיה מושלם – ברור שלא. להגיד שנדע תמיד לפגוע בדיוק בנקודה מתי צריכים להיכנס ולצאת – ברור שלא. לפעמים אחת לתקופה מאוד ארוכה יש הזדמנויות מין 'ספטמבר אילבן' שזה היום שיורד 20% - אתה קונה. גם בשיא הקורונה. כשאתה עובד בשיטת הסלמי והתחושה שזה ימשיך לרדת עוד קצת ועוד קצת - לרוב, אלה שמחכים כמעט תמיד קונים יקר יותר בסופו של דבר.

"לכן, האסטרטגיה שלנו למרות כל המוזיקה השלילית שיש מכל הסביבה, לאט לאט להגדיל אחזקות בהנחה שבסופו של דבר, הכלכלה העולמית תתקן את עצמה ונמשיך קדימה".

התרגלנו לראות בשנים האחרונות תשואה של 7% במסלולים הכלליים. למעט פה ושם חריגות, בגדול זאת המגמה לאורך התקופה. צריכים להתרגל לעולם חדש עכשיו שלא נראה תשואות כאלה?

"קודם כל, יכול להיות שהיה צריך להתרגל לעולם הישן שהיה. זה הכל עניין של הזדמנויות וניצולן. ייתכן שזה יוכל להמשיך ככה. אני מעריך שברוב הגופים לאט לאט אחוז המניות יעלה, כמו שהוא עלה בעבר. אם ראינו פעם 30% מניות, היום ממוצע השוק הוא 40%. אני חושב שלא יעברו עוד הרבה שנים וממוצע אחזקה של מניות הקופות הכלליות יגיעל-55%-60%, כמו שנהוג בחיסכון ארוך טווח בארה"ב. זה אומר שיהיה תנודתי יותר כמובן. בהחלט יהיה אפשר לחזור לתשואות דומות מהסוג הזה של 9%-7%".

כיצד האינפלציה תשפיע על התשואה?

"האינפלציה משפיעה על התשואה כל הזמן. ברור שהיא חשובה, היא תמיד הייתה. תמיד מסתכלים על התשואה הריאלית. בסופו של דבר זה לא משהו חדש. התרגלנו בעשור האחרון שלא הייתה אינפלציה מה שהיה נומינלי היה ריאלי. הוותיקים שוכרים אינפלציות של 40% ו-400%. זה לא משהו חדש. מתרגלים. אני אדם שמתרגל מהר מאוד. התרגלנו לזום, לקורונה, ליציאה מהקורונה. נתרגל גם לאינפלציה".

אי אפשר להתעלם מכך שהתשואות באלטשולר שחם לא טובות ביחס למתחרים וכספים יוצאים. מה אתה אומר לסוכנים וללקוחות, האם משהו השתנה בניהול ההשקעות?

"אמרתי לא פעם ולא פעמיים, אלטשולר שחם קיימת בערך 30 שנה. בכל אחד מהעשורים שאנו קיימים, אני חושב שמי שהיה איתנו עשור, ידע בסופו של דבר לקבל תוצאות מצוינות. אני מקווה שבתום העשור הזה זה יהיה משהו דומה. יש סייקלים בחיים - טוב יותר, פחות טוב. לא צריך להסתחרר כלפי מעלה ולא להיות בדיכאון. בסופו של דבר, מי שמסתכל לאורך השלושים שנים שאנו קיימים בשוק, היו גם שנים שהיו לא סימפטיות. זה לא שכל השוק עלה ב-20% ואצלנו ירד. היו שנים שהיינו בפער עצום ממש. בעשרות אחוזים על שנה אחת. אני יכול להגיד שמבחינת ניהול השקעות, הלוגיקה שלהן, האחריות, ניהול הסיכונים, שום דבר לא השתנה".

 
 


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית