שם משתמש
סיסמא
לוח אירועים
פוינטר: מבצע 'שובר גלים' שמתבצע מאז גל הפיגועים האחרון תרם לירידה בניסיונות ואירועי גניבת רכבים
חברת האיתור והשבת כלי רכב גנובים, מסכמת את החציון הראשון של 2022 | רכבים היברידיים תופסים כבר 8% מנפח הגניבות | עלייה של 30% בניסיונות ובגניבה באמצעות שיתופי פעולה בין הנהגים לגנבים
"מבצע 'שובר גלים' שנערך בחודשים האחרונים, בהשתתפות כל כוחות הביטחון וצה"ל בצורה גלויה וסמויה, ואשר מפעילים לחץ יום-יומי על חוליות הטרור והפח"ע, ריסנו במעט את גל הגנבות אשר השתולל ברבעון הראשון. אך עדיין קצב הגניבות גבוה משמעותי מהשנים האחרונות", מסבירים במערך המבצעי המערך המבצעי של Pointer מקבוצת PowerFleet, חברת האיתור והשבת כלי רכב גנובים, המסכם את החציון הראשון של שנת 2022 בגניבות רכב.
 
פוינטר: עלייה של 165% בניסיונות ובאירועי גניבת רכבים ברבעון הראשון של 2022 לעומת 2021
3/4/2022
אילן גולדשטיין, מנכ"ל פוינטר: הגידול שמשתולל בניסיונות הגניבה מוסבר על ידי מספר גורמים. מצד אחד חוסר שגורם לעליית מחיר חלקי החילוף בישראל. בנוסף, המחסור העולמי של כלי רכב חדשים
על פי פוינטר, המחצית הראשונה של 2022 מסתיימת עם גידול של 145% ביחס לשנת 2021, כאשר בכ-80% מתוך סך גניבות הרכב, נעשה שימוש במשבש סלולרי, שברוב המקרים מופעל על ידי חוליות גנבה מתוחכמות.

"החוליות מורכבות מאנשי 'שטח' ואנשי 'טכנולוגיה'. חוליות הגנבים פושטות על אזורים מתואמים מראש עם חלוקת תפקידים הכוללים רכב הסעות, רכב סיור מקדים לאיתור הרכבים שאותם רוצים לגנוב, רכב 'מוביל' המסיע את הפורצים המקצוענים, ולאחר הגניבה מוביל לפנים ומדווח לנהג הרכב הגנוב שנוסע מאחור על מחסומי משטרה בדרך. הנהגים מסיעים את הרכב למשחטות בשטחי הרשות", מסבירים בפוינטר.

עוד מוסיפים בחברה בקשר לניהול ואופן הגניבות: "אנשי השטח עושים סיורים מקדימים לאיתור הרכבים, תצפיות ואוספים מידע. כמו כן, ממלאים תפקיד של התרעה בזמן הכנת הרכב לגניבה, על סיורי משטרה או פיקוח. בנוסף, כאמור, יש נהג מוביל על רכב גנוב או קטנוע ו'מפקד' בשטח, אשר מרכז ומנהל את כל האירוע. החוליות פושטות בבת אחת ו'מנקות' מספר רכבים מאותו אזור עם המשבש".

בפוינטר מציינים, כי החוליות ממומנות על ידי ארגוני פשיעה וחלק מהרכבים הגנובים אשר נמכרים בשטחי הרשות, או כחלקי חילוף בישראל, מממנים את ארגוני הפשע והטרור הסמים והזנות.

משבש סלולרי

כאמור, ב-80% מתוך סך גניבות הרכב, נעשה שימוש במשבש סלולרי, דבר המעיד לדברי פוינטר, על כנופיות מאורגנות ומתוחכמות. "משבש סלולרי הוא מכשיר קטן ולא חוקי היוצר מיסוך על הקליטה הסלולרית ותשדורת GPS ברדיוס מסביבו. המכשיר אינו מונע את איתור הרכב או את קבלת ההתראות ממנו, אך משבש ומעכב אותן ובכך מקנה לגנבים דקות יקרות הנדרשות להם כדי להשלים את הגניבה", מסבירים בחברה ומציינים: "לפוינטר רשת תקשורת RF, ייעודית ונפרדת אשר מאפשרת למשדרים בעת זיהוי שיבוש סלולרי לעבור לתדר אחר, אשר אינו מושפע מהמשבש ומאפשר את איכון ואיתור הרכב. המשדרים ההיברידיים של פוינטר (שעובדים גם בתדר סלולרי וגם בתדר רדיו) מזהים באופן אוטומטי את השימוש במשבש סלולרי בקרבת הרכב, עוברים לשדר בתדר חלופי ומוציאים התראה מידית למוקד המבצעי על ניסיון השיבוש".

8% מניסיונות הגניבה הם של רכבי היברידיים. "הנתון מצביע על הפופולריות הרבה של רכבים אלה בישראל והדרישה הרבה לחלקי חילוף".

שיטות הגניבה הפופולאריות במחצית 2022

• שיבוש סלולרי: 80% מניסיונות הגניבה מבוצעים, לדברי פוינטר, בשילוב של משבש סלולרי לצד השיטות הבאות:

• שיתופי פעולה: חלה עלייה מדאיגה של 30% בניסיונות הגניבה המתבצעות באמצעות שיתופי פעולה בין הנהגים לגנבי הרכב.

• חיבור למחשב רכב ושכפול מפתח: שיטת הגניבה המובילה היא עדיין שכפול מפתח 'גולם' בתהליך הגניבה, תוך כדי התחברות לשקע OBD שבאמצעותו מתחברים למחשב הרכב. הגנבים מקודדים מפתח חדש ומוחקים את המפתחות הקיימים. כ-47% מסך ניסיונות הגניבה שנרשמו, התבססו על שיטה זו.

• תקיפה אלימה: תקיפה אלימה של הרכב על ידי החלפת מחשב הרכב היוו 34% מסך הגניבות.

"כדי להתמודד עם תופעה זו, פיתחה פוינטר טכנולוגיה אשר המשדר ברכב מזהה את השימוש במשבש סלולרי ושולח על כך התראה למוקד המבצעי".

• גניבת מפתחות מבית הלקוח (דאבל): כאשר קיים קשר ישיר בין פריצה לבית הלקוח ולרכב בחניה הצמודה. אלה היוו 9% מסך הגניבות שנרשמו השנה.

• גניבה בידי מורשה: מתבצעת בדרך כלל על ידי שכפול מפתח בידי משתמש מורשה שקיבל מפתחות וקוד חוקי של כלי הרכב. שיטת גניבה זו היוותה 9% מסך הגניבות שבוצעו השנה.

• שוד וגניבת רכב מונע: היוו 1% מסך הגניבות השנה. "המקרה הבולט השנה היה גניבת הרכב בו היה פעוט ואיתורו על ידי מוקד פוינטר".

גניבות לפי מחוזות כלל ארצי

• אזור השרון - 23% (בהשוואה ל-38% בשנת 2021).

• אזור המרכז - 34% (בהשוואה ל-24% בשנת 2021, העיר מודיעין מככבת בכמות הגניבות).

• אזור דרום - 13% (בהשוואה ל-17% בשנת 2021).

• אזור השפלה - 12% (בהשוואה ל-9% בשנת 2021).

• אזור ירושלים - 7% (בהשוואה ל-7% בשנת 2021).

• אזור צפון - 11% (בהשוואה ל-5% בשנת 2021, כולל אזור חיפה והקריות).

זמנים ודפוסי גניבה בולטים

במחצית הראשונה של 2022 הגניבות מבוצעות בכל שעות היממה, זאת בניגוד לשעות הגניבה הפופולריות ביותר בשנת 2021 שהיו בשעות הלילה, בין2:00-05:00 לפנות בוקר. "תופעה זו הנה המשך לתחית מגמה של הרבעון האחרון בשנת 2021", מסבירים בפוינטר.

גניבות לפי סוג רכב

• ג'יפונים ורכבי פנאי שטח - 48% (בהשוואה ל-41% בשנה שעברה).

• רכבים פרטיים - 19% (ירידה בהשוואה ל-24% בשנה שעברה).

• רכבים מסחריים - 10% מסך גניבות הרכב (ירידה קלה בהשוואה ל-11% בשנה שעברה).

• משאיות - 6% מסך גניבות הרכב (ירידה בהשוואה ל-10% בשנה שעברה).

• כלי צמ"ה - 1% מסך גניבות הרכב (ללא שינוי ביחס לשנה שעברה).

• דו גלגלי - 18% מסך הגניבות (63% גידול ביחס לשנה שעברה).

• רכבים וכלים נוספים - 1% מסך גניבות הרכב (ביחס ל-1% בשנה שעברה).

"הקיץ כבר מטפס במעלה הטמפרטורות. חום יולי-אוגוסט לפנינו. קיימת נטייה 'לקפוץ רק לשנייה' לחנות הנוחות, לקנות בקבוק שתיה, אייס קפה ולהשאיר את מנוע הרכב מונע כדי שהמזגן ימשיך לצנן את הרכב. אז זהו שלא. בשום פנים לא משאירים רכב מונע ללא השגחה, גם לא לשנייה. הגנב יכול להמתין בצד להזדמנות, להיכנס לרכב ולברוח", מזהירים וממליצים בפוינטר.

המלצה נוספת: "אם אתם שוחים בבוקר בים, קחו אתכם את מפתח הרכב ואל תשאירו אותו 'על הגלגל', לא מוחבא בתוך נעל ההתעמלות, או מגולגל בתוך המגבת על החוף. גם כאן, יש מי שיושבים ומתצפתים עליכם, וכשאתם נכנסים למים, הם נכנסים למכונית. שיהיה קיץ בטוח ומהנה".
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית